Szekspir na polskim osiedlu – spektakl „OTELLO”

źródło: Standby Studio

Zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądałyby najbardziej kultowe sztuki, gdyby Szekspir był Polakiem? Gdyby dorastał na osiedlu o niezbyt wysokiej renomie? Czy miłość pozostałaby taka sama? Czy wydarzenia nie stałyby się bardziej krwawe? Będziecie mogli przekonać się o tym już niedługo!

Grupa Standby Studio działająca pod skrzydłami Akademickiego Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego „Alternator” postanowiła zaprezentować na deskach teatru zaskakujące przedstawienie. „Otello” inspirowany sztuką Williama Szekspira będzie miał premierę już 13 maja 2022 roku. Spektakl odbędzie się w Sali Teatralnej na wydziale Neofilologii Uniwersytetu Gdańskiego o godzinie 19.00. Występ potrwa około 90 minut.

To przełożenie okrutnej tragedii o dowódcy weneckiej armii na patologiczny obraz typowego polskiego osiedla. Oszpecony przez zabawę z ogniem wódz podwórka o ksywie „Otello” (Jędrzej Rumak), poślubia panienkę w białych legginsach, boską Desdemonę (Agnieszka Lewińska) o feministycznym zacięciu. Sielankę ich związku przerywa wyśmiewany przez wszystkich z podwórka Jago (Paweł Grott), który omamiony żądzą zemsty doprowadza do serii makabrycznych wydarzeń, czego konsekwencje odczują również widzowie.

Pomysł brzmi innowacyjnie i sprawia, że aż nie można się doczekać poznania losów bohaterów. Jeśli jesteście przyzwyczajeni do tradycyjnego Szekspira, który po latach wieje już nudą, to „Otello” zupełnie was porwie i sprawi, że odkryjecie sztukę na nowo. Będzie to także adaptacja znacznie bliższa naszym sercom. Reżyserem tego niecodziennego przedsięwzięcia jest Jan Orszulak.

Przedstawienie zdecydowanie nie jest dla ludzi o słabych nerwach. Żeby móc zasiąść na widowni, musicie mieć ukończone 18 lat lub 16 i przyjść z dorosłym opiekunem. Wskazuje to więc, że szykuje się mocna akcja.

Jest to zdecydowanie niezwykłe wydarzenie. Emocje osiągną zenitu. A konwencja wstrząśnie tym, co do tej pory znaliście. Przekroczy wszelkie granice wyobraźni. To będzie prawdziwe starcie między przeszłością a przyszłością, kulturami, bohaterami i świetnymi aktorami.

Serdecznie zapraszamy.

„Otello” Standby Studio

Kiedy? 13 maja 2022 r., godzina 19.00

Gdzie? Sala Teatralna na wydziale Neofilologii Uniwersytetu Gdańskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *