Gdańsk Europejską Stolicą Wolontariatu 2022

 

źródło: http://evcgdansk.pl/

W ostatnim czasie media zdominowało słowo o militarnym wydźwięku – walka. Dziś walczymy o prawa, wartości, stawiamy czoła pandemii, ciągle docierają do nas przykre wiadomości z granicy. I w tym całym zgiełku negatywnych emocji, pojawił się promień dobra. Nasze, jakże aktywne, miasto zostało ogłoszone Europejską Stolicą Wolontariatu 2022. Przed nami naprawdę cudowny rok.

Największą satysfakcję odczuwamy właśnie wtedy, gdy dajemy innym coś z siebie, gdy za cel stawiamy sobie poprawienie warunków życia innych ludzi, gdy przyłączamy się do jakiejś większej sprawy i staramy się wywrzeć pozytywny wpływ na otaczający świat – pisze Nick Vujicic. Jego słowa stanowią kwintesencje tego, czym w zasadzie jest wolontariat. Istotą sprawy nie jest samo w sobie pracowanie bez wynagrodzenia. Tu chodzi o coś znacznie głębszego. O pomoc, wsparcie, aktywność, podarowanie części samego siebie innym ludziom. To niczym służba wobec wartości wyższych i drugiego człowieka. Odbywa się tak naprawdę na dwóch płaszczyznach. Rozwija on ogół społeczeństwa, ale przede wszystkich jednostkę samą w sobie. Myślę, że nie ma chyba na świecie piękniejszej rzeczy niż wolontariat.

Gdańsk jest miastem niesamowicie zaangażowanym, pełnym pozytywnej energii, szerzącym optymizm. Wszystkie te cechy budujące ten nasz zakątek świata zostały docenione przez Europejskie Centrum Wolontariatu, które corocznie od 2013 przyznaje tytuł stolicy wybranemu miastu. CEV zajmuje się rzecznictwem, dzieleniem się wiedzą oraz prowadzeniem szkoleń i warsztatów. W ramach CEV osoby i organizacje działające w obszarze wolontariatu i społeczeństwa obywatelskiego dzielą się, uczą i inspirują siebie nawzajem. W ten sposób CEV jako wsparcie dociera do wielu tysięcy wolontariuszy i organizacji wolontariackich w Europie. Aby zdobyć takie wyróżnienie należało złożyć aplikację, przygotować film pokazujący zaangażowanie wolontariuszek i wolontariuszy oraz prezentację miasta. Bez dwóch zdań udało nam się! Dziś możemy cieszyć się wyzwaniami, jakie miano to dla nas oznacza. 5 grudnia podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza doszło do symbolicznego przekazania tytułu od zeszłorocznej stolicy – Berlina – w ręce Gdańska. Całość uroczystości odbyła się w Czerwonym Ratuszu.

źródło: http://evcgdansk.pl/

Kulminacja emocji związana z przedsięwzięciem miała miejsce w ostatnią niedziele – 30.01.2022r. podczas 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Swoją drogą sama w sobie inicjatywa Jurka Owsiaka, która integruje w pomaganiu Polaków już od trzech dekad jest jednym z lepszych przykładów na to, jak niesamowitą moc, ma wolontariat. Każdego roku bowiem tysiące dzieci wychodzi na ulicę z kolorowymi puszkami, a dorośli biorą udział w licytacjach. Dochód zawsze zostaje przeznaczony na ratowanie życia i zdrowia najmłodszych i najstarszych obywateli naszego kraju. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że tego właśnie dnia postanowiono uroczyście przekazać wszystkim wolontariuszom klucze do miasta. Tego symbolicznego gestu, kilka minut przed światełkiem do nieba, dokonała mimo swej kontuzji pani prezydent, Aleksandra Dulkiewicz. Wydarzenie to swoją obecnością uświetniła Gabriella Civico – dyrektor Europejskiego Centrum Wolontariatu. Zaraz potem mogliśmy być świadkami pięknego pokazu świetlnego.

Bez nas nie działa!tak właśnie brzmi sztandarowe hasło, pod jakim w tym roku Gdańsk chce propagować idee wolontariatu. Nadany tytuł stanowi niesamowitą okazję do jeszcze większej aktywności regionu. Poza tym sam w sobie stanowi niesamowitą lekcję pokazującą, że warto żyć, warto kochać, warto bezinteresownie pomagać. Lansuje ważne wartości w sposób przystępny i atrakcyjny dla każdego. Wszyscy mają nadzieję, że inicjatywa ta sprawi, że krąg wolontariuszy w Polsce, jak i na całym świecie jeszcze się powiększy. To nie tylko okazja, by szerzyć dobro, ale także szansa na nowe doświadczenia, przyjaciół i udoskonalanie własnego „ja”.

Co zatem przyniesie ten nowy rok pełen wolontariatu? Europejską Stolicę Wolontariatu tworzymy my wszyscy i każdy z nas może być integralną częścią cudów. Dlatego też została założona oficjalna strona internetowa projektu, na której na bieżąco pojawiają się informacje o warsztatach, zbiórkach, eventach i innych przedsięwzięciach. Czekają nas duże wydarzenia, takie jak I Pomorski Campus Wolontariuszy, I Pomorskie Forum Wolontariatu Pracowniczego oraz II Forum Wolontariatu Szkolnego. Powstanie Karta Wolontariusza, która będzie komponentem Karty Mieszkańca.

Jeśli jesteście zainteresowani koniecznie wpadajcie na stronę: EVC Gdańsk – Europejska Stolica Wlontariatu (evcgdansk.pl).

Zapowiada się więc rok pełen wrażeń dla mieszkańców Gdańska. To idealny czas na podjęcie nowych wyzwań i zaangażowanie się w cel charytatywny. Nie czekajmy i bądźmy aktywni, a otrzymamy ważną lekcję życia. Dobro zawsze wraca do ludzi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *