Muzułmanki w Polsce – herstorie. Premiera cyklu wywiadów

autor: Aleksandra Gwiazda

Już w najbliższy wtorek, 14.05.2024 o godzinie 9:45 odbędzie się premiera pierwszego z trzech odcinków cyklu wywiadów “Muzułmanki w Polsce – herstorie” autorstwa Aleksandry Gwiazdy i Pauliny Kozień. Zaprezentowany zostanie wtedy materiał opowiadający o Susannie Izzetdinovej, tatarce, krymiance, bizneswomen. Zapraszamy na wspólny seans “Nie boję się niczego poza Bogiem”. 

Ludzie porządkują sobie świat za pomocą stereotypów, wpojonych kulturowo kliszy, które bez zastanowienia często powtarzają, niejednokrotnie raniąc drugiego człowieka. Równie straszne jak zadawana przez nas krzywda jest ograniczenie samego siebie, nie pozwalanie sobie na poznanie fantastycznej osoby. Bo tam, gdzie zaczynają się stereotypy, my przestajemy słuchać czyjejś opowieści.

autor: Aleksandra Gwiazda

O islamie, jako o drugiej największej religii monoteistycznej na świecie, pojawiło się wiele wspomnianych stereotypów. W Polsce najczęściej postrzegamy tę religię przez pryzmat medialnej narracji związanej z terroryzmem, ograniczeniami i zniewoleniem. Szczególnie negatywnie w kręgu kultury zachodniej postrzegana jest pozycja i prawa muzułmanek. Ale przecież religii nie tworzą martwe zapisy, a ludzie, którzy widzą w niej swój sens. Dlatego właśnie w cyklu wywiadów poznajemy tę religię oczami jej wyznawczyń, poznajemy ich obawy, pragnienia i pokazujemy, jaką rolę w rzeczywistości odgrywają w swojej kulturze. Bohaterki nie tylko opowiedzą o swoim życiu, ale poruszą także tematy kobiecości, działalności społecznej oraz kontrowersji wokół tematu islamu.

Projekt “Muzułmanki w Polsce – herstorie” realizowany jest w ramach projektowego seminarium licencjackiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna na Uniwersytecie Gdańskim pod opieką dr Beaty Czechowskiej-Derkacz. Wydarzenie odbędzie się w najbliższy wtorek, 14.05.2024 r. o godzinie 9:45 w auli S207 na wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Bażyńskiego 4.

Spotkanie rozpocznie się prelekcją oraz ankietami wstępnymi, potem zaprezentowany zostanie materiał filmowy. Po seansie odbędzie się dyskusja, a uczestni poproszeni zostaną o wypełnienie kolejnej ankiety.

autor: Aleksandra Gwiazda

Kolejne dwa odcinki “Nie mogę żyć tam, gdzie mnie ograniczają” z udziałem Zeynep Tekten oraz “W islamie mam największą możliwość bycia sobą” opowiadający o Joannie Trochimowicz opublikowane zostaną 15 i 16 maja na kanale studenckiej telewizji Neptun TV na YouTube.

Zapraszamy!

Link do wydarzenia: https://facebook.com/events/s/premiera-cyklu-wywiadow-muzu%C5%82m/7409382639182029/

 

 

 

Cykl wywiadów powstał w czasie projektowego seminarium licencjackiego na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Gdańskim, prowadzonego przez dr Beatę Czechowską-Derkacz w ramach projektu: SUMED: Sustainable multidimensional media contents (Program Erasmus Plus, Cooperation partnerships in higher education: KA220-HED).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × 2 =