W maju do kina! Jakie nowości na nas czekają?

fot.: GETTY IMAGES

Pomysłów na spędzanie czasu wolnego jest naprawdę wiele! Maj raczej kojarzy nam się ze spędzaniem go na świeżym powietrzu, jednak warto także znaleźć chwilę, żeby odwiedzić kino, bo tam czekają na nas naprawdę wiele ciekawych nowości. Sprawdźcie przegląd najciekawszych premier i ruszajcie do kina!

  • Downtown Abbey: Nowa Epoka, reż. Simon Curtis | Premiera 06.05

W filmie powrócą wszyscy żyjący bohaterowie pierwszej części filmu oraz hitowego serialu, na podstawie którego powstał. Tym razem opuszczą tytułową rezydencję i wybiorą się na wycieczkę na południe Francji, by odkryć tajemnicę willi odziedziczonej przez hrabinę. Dowiemy się o tajemniczej przeszłości Violet Crawley. Dla Crawleyów będzie to ważna podróż, która pozwoli im na nowo poznać historię rodziny. Światło ujrzą nieznane dotąd fakty. Nie oznacza to jednak, że w Downtown Abbey nic ciekawego nie będzie się działo. Do rezydencji przyjedzie ekipa filmowa, co będzie miało zaskakujące konsekwencje dla arystokratów.

  • Spree, reż. Eugene Kotlyarenko | Premiera 13.05

Kurt (znany ze „Stranger Things” Joe Keery) od lat bezskutecznie marzy o statusie influencera i ogromnej popularności w Internecie. W kolejnej próbie osiągnięcia swojego marzenia zostaje kierowcą taksówki w aplikacji mobilnej Spree. Gdy nagrywane przez niego filmiki nie zyskują spodziewanego zainteresowania, zaczyna zabijać swoich pasażerów i transmitować morderstwa w sieci. Wszystko to w pogoni za zwiększeniem liczby subskrypcji. „Spree” to drapieżna, rozgrywająca się w całości na ekranach smartfonów i kamerek GoPro satyra na social media. Czarny humor i groteska mieszają się ze społeczną refleksją, a wydarzenia szybko nabierają niespodziewanego tempa. Całość opowiadana jest w intrygujący sposób przystający do poetyki współczesnego Internetu. Patrzy się na to trochę jak na kompilacje wypadków z rosyjskich ulic – wiemy, że nie powinniśmy oglądać, ale nie możemy oderwać wzroku.

  • Mała mama, reż. Céline Sciamma | Premiera 20.05

Ośmioletnią Nelly poznajemy w momencie, gdy dziewczynka dowiaduje się o śmierci swojej babci. Nie tylko przeżywa własną żałobę, lecz także przygląda się silnym emocjom targającym całą rodziną. Dziewczynka eksploruje okolice, w których jej mama, Marion, bawiła się w dzieciństwie i budowała domek na drzewie, znany z wielu opowieści. Pewnego dnia Nelly poznaje w lesie dziewczynkę w jej wieku, budującą domek na drzewie. Nowa znajoma ma na imię Marion i wydaje się łudząco podobna do jej matki. Film wpisuje się w nurt o charakterze terapeutycznym, w którym nie tylko mamy obserwować emocje bohaterek, ale również odnajdywać je w sobie i oswajać. Produkcja pochodzi z Francji i otrzymała już trzy nagrody i aż osiem nominacji.

  • Smutek, reż. Rob Jabbaz | Premiera 20.05

Jim i Kat są młodym i przeciętnym małżeństwem żyjącym w Tajpej na Tajwanie. Niemal każdego dnia spędzają kilka przyjemnych chwil w ciepłym jeszcze łóżku, omawiają najbliższe plany i karmią rybki w akwarium. Nic nie wskazuje na nadchodzące zmiany — miły sąsiad nadal zajmuje się swoim uroczym ogródkiem na balkonie, a w telewizji znów wspominają o globalnej pandemii. Wirusy mają to do siebie, że mutują z zaskoczenia. Niegroźny do tej pory wirus Alvin zaczyna mutować, przekształcając się w niekontrolowaną zarazę zmieniającą ludzi w krwiożercze i bezwzględne bestie, które oddają się najniższym instynktom. Miasto zalewa fala okrucieństwa, tortur i gwałtów. Jim i Kat – rozdzielone makabrycznymi wydarzeniami – próbują odnaleźć do siebie drogę i przetrwać otaczających ich koszmar. Film otrzymał dwie nagrody i jedną nominację.

  • Chiara, reż. Jonas Carpignano | Premiera 27.05

Osiemnaste urodziny to dobra okazja do wspólnego świętowania dla całej rodziny oraz najbliższych przyjaciół. Giulia i jej trzy lata młodsza siostra Chiara, ku uciesze zgromadzonych gości, brylują na parkiecie. Rodzinną sielankę zakłóci jednak brutalny akt przemocy. Po tym, jak samochód Claudia został wysadzony w powietrze, mężczyzna znika w tajemniczych okolicznościach. Co więcej, matka tytułowej bohaterki nie chce udzielić jej żadnych wyjaśnień. Chiara powoli otwiera oczy na rzeczywistość, którą wcześniej ignorowała, i na własną rękę rozpoczyna śledztwo. Doprowadzi ją ono do momentu, kiedy będzie musiała zdecydować o swojej przyszłości i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ważniejsze dla niej jest lojalność wobec rodziny, czy szansa na nowe życie. Film dostał nagrodę Director Fortnight na festiwalu w Cannes, zgromadził także osiem nominacji.

  • Infinite Storm, reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert | Premiera 27.05

Pam Bales wyrusza na samotną wędrówkę na Górę Waszyngtona, najwyższe wzniesienie nieprzewidywalnych, targanych lodowatymi wichurami Gór Białych w amerykańskim stanie New Hampshire. Ta wyprawa to jej rytuał i sposób na poradzenie sobie z dramatycznymi wspomnieniami. W dniu, w którym czuje się najsłabsza, będzie musiała wykazać się heroiczną siłą. Spotyka bowiem wyczerpanego mężczyznę, zupełnie nieprzygotowanego na wyprawę w tak niebezpieczne miejsce. Jeśli nie udzieli mu pomocy, najpewniej umrze. Z kolei gdy się na to zdecyduje, sama może zginąć.

Produkcje bardzo zróżnicowane, każdy znajdzie coś dla siebie, a to tylko jedne z wielu kinowych premier tego miesiąca. Mam nadzieję, że coś Was zaintrygowało i już niebawem znajdziecie wolny wieczór i wybierzecie się do kina. Wspaniały wrażeń i niezapomnianych seansów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *