WWF Polska zachęca do wsparcia ochrony Morza Bałtyckiego

Fot. unsplash.com/Amy Asher

Jeżeli wyrażasz chęć dołączenia do Błękitnego Patrolu WWF, wystarczy wypełnić formularz na stronie organizacji. Poszukiwane są osoby w każdym wieku, mieszkające blisko polskiego wybrzeża Bałtyku.

Wolontariuszem może zostać każdy, niezależnie od zawodu, zainteresowań czy wykształcenia. Wymagana jest chęć współpracy i niesienia pomocy zwierzętom oraz pomocy w ochronie nadbałtyckiej przyrody. Jeżeli chcesz zostać wolontariuszem, wejdź na stronę i wypełnij formularz. Po podaniu swoich danych kontaktowych, organizacja skontaktuje się z chętnymi.

Pierwszym krokiem jest wysłanie formularza przez stronę internetową. Ważne są chęci do pomocy zwierzętom, zaangażowanie, dostępność czasowa i mobilność — mówi Ewelina Sielska, lokalna Liderka Błękitnego Patrolu WWF na odcinku Rzucewo-Gdańsk-Świbno.

Na straży nadmorskiej przyrody

Wolontariusze działają przez 365 dni w roku na 524 km polskiego wybrzeża. Funkcjonuje 6 grup na plażach od Świnoujścia, aż do Piasków. Organizacja najbardziej szuka wolontariuszy na odcinku Białogóra-Rzucewo, który obejmuje swoim zasięgiem Mierzeję Helską. Do zadań Błękitnych należy między innymi patrolowanie plaż, monitorowanie i ochrona ptaków i ssaków morskich, także tych rannych oraz prowadzenie działań edukacyjnych.

Jeżeli nie straszne Ci różne warunki pogodowe, styczność z dzikimi zwierzętami i rozmowy z ludźmi spotykanymi podczas interwencji i patroli, zapraszamy. Jeżeli chcesz poświęcić swój wolny czas na pomoc ptakom i ssakom morskim poprzez działania w terenie, a także poprzez edukację społeczeństwa i zależy Ci na dbaniu o lokalny ekosystem plaży to Błękitny Patrol WWF jest tym, czego szukasz — mówi Aleksandra Botur, koordynatorka Błękitnego Patrolu WWF.

Wieloletnia działalność i mnóstwo rąk do pracy

Błękitny Patrol WWF działa od 2010 roku. Angażuje społeczność lokalną w ochronie nadbałtyckiej przyrody, a także zagrożonych gatunków. Obecnie inicjatywa zrzesza blisko 200 wolontariuszy, którzy są mieszkańcami polskiego wybrzeża. Są to uczniowie, ale też osoby na emeryturze. Pomagają zwierzętom takim jak: foka szara, morświn i sieweczka obrożna, która jest jednym z ptaków objętych czynną ochroną.

Inicjatywa WWF-u powstała w oparciu o projekt “Wsparcie restytucji i ochrony ssaków bałtyckich w Polsce”. Następnie rozszerzyła swoją działalność o projekt “Ochrona siedlisk ssaków i ptaków morskich”. Błękitny Patrol współpracuje również ze Stacją Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego im. Profesora Krzysztofa Skóry w Helu oraz z Grupą Badawczą Ptaków Wodnych KULING.

WWF działa już od 60 lat. Wziął udział w ponad 12 tysiącach akcji na rzecz ochrony przyrody w 154 krajach na wszystkich kontynentach. Dzięki działalności organizacji powstało na przykład ponad 270 parków narodowych. Organizację na chwilę obecną wspiera prawie 5 milionów członków.

Autorka: Daria Sosnowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *