Festiwal AleGramy 2023 – podsumowanie

Festiwal gier planszowych

Fot. Emilia Olszewska

AleGramy, czyli największy festiwal na Pomorzu, odbył się w ten weekend w dniach 18 i 19 listopada 2023 roku. Impreza miała miejsce w Centrum Wystawienniczo – Kongresowym AMBEREXPO w Gdańsku i trwała w sobotę od godziny 10 do 20, a w niedzielę od 10 do 17. Było to olbrzymie przedsięwzięcie zajmujące dwie ogromne hale. Wiele wystawców pokazało się z grami planszowymi, stołami do gier, książkami, komiksami, akcesoriami do gier, a także rękodziełem. Setki osób dobrze bawiło się na festiwalu.

Atrakcje festiwalu

Bilety można było kupić przez Internet oraz w kasie na miejscu. Oprócz wejściówek normalnych dostępne były ulgowe, a dzieci do lat 6 wchodziły za darmo. Główną atrakcją festiwalu była wypożyczalnia gier. Można w niej było znaleźć blisko 1400 planszówek do wypożyczenia i zagrania za darmo na miejscu. Chętnych było bardzo wielu. Impreza została podzielona na kilka przestrzeni, między innymi: strefę dla wystawców, games room, strefę prelekcji, czy warsztatów malowania figurek i wiele więcej. W strefie prelekcji były prezentowane najlepsze gry, nowości oraz rozmowy o kartach Pokemonów, a także licytacje charytatywne. Oczywiście to tylko niektóre punkty z bogatego programu festiwalu, gdzie wiele osób przychodziło posłuchać, czy zdać pytania odnośnie ulubionych planszówek. Na głównej scenie organizowane były wszelkiego rodzaju konkursy.

Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Prawie nikt nie wyszedł z pustymi rękoma. Ludzie chętnie nabywali gry planszowe w okazyjnych cenach. Zdobywali je również w postaci nagród w różnego rodzaju konkursach np.: w turnieju szachowym, czy rozgrywce z Doni Pepperoni, czyli szybkiej grze na zręczność.

Wystawcy

Liczba wystawców była liczna i prezentowała bardzo popularne firmy takie jak: ALEplanszówki.pl, Trefl, Rebel, Egmont, FoxGames, czy Portal Games. Liczne tłumy przy każdym stoisku pokazały tylko, jak bardzo udane było całe wydarzenie. Uśmiechnięci uczestnicy dobrze się bawili, testując nowe gry, czy poznając twórców. Niektórzy zdecydowali się na coś bardziej kreatywnego i mogli zbudować z prawdziwych mini cegieł własne budowle w strefie Brick Trick Trefla oraz zapisać się na malowanie figurek. Poprzebierani ludzie za postacie między innymi ze Star Wars wzbudzali spore zainteresowanie innych. Nie mogło zabraknąć recenzentów z kanałów YouTube, którzy nagrywali turnieje, a także sami rozgrywali partie co ciekawszych i nowszych gier.

Jedną z ciekawszych atrakcji była strefa z Prototypami. Miejscem, gdzie twórcy gier pokazywali swoje pomysły i zachęcali do testowania ich. Każdy mógł się zapisać, aby zaprezentować swoją grę, a inni chętni uczestnicy mogli w nią pograć. Był to bardzo interesujący pomysł, który zgromadził wielu uczestników eventu.

Figurki

Nie mogło zabraknąć sesji RPG, czy gier bitewnych, które dostały oddzielną sekcję. Oprócz stanowisk można było spojrzeć, w jaki sposób działają systemy w grach na specjalnie przygotowanych do tego stołach. Dodatkową atrakcją była wystawa figurek z popkultury oraz tych nawiązujących do kultury geekowskiej. Uczestnicy mogli skontaktować się przed imprezą z organizatorami i wystawić własną kolekcję postaci, armii czy budynków znanych uniwersum Marvel, DC, Władcy Pierścieni, Star Wars albo innego, o którym nawet nikt wcześniej nie słyszał i nie wiedział, że istnieje.

Podsumowanie

Gry w dużych przecenach rozchodziły się w niewiarygodnym tempie, ale nie tylko one. Uczestnicy chętnie nabywali gadżety do gier, produkty kojarzące się z fantastyką, czy literaturą. Ogromna przestrzeń pozwoliła skupić w jednym miejscu nie tylko fanów gier planszowych, ale również fanów fantastyki czy science fiction. Teraz pozostaje tylko czekać na kolejny tego typu niesamowity festiwal!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *