Podwieczorek w Bibliotece Oliwskiej

Książki autorstwa J. Małeckiego

Książki autorstwa J. Małeckiego

Dnia 02 marca 2024 roku w Bibliotece Oliwskiej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego znajdującej się na ulicy Opata Rybińskiego w Gdańsku odbyło się spotkanie literackie dotyczące patrona tego miejsca oraz niezwykłych książek Jakuba Małeckiego. W miłej atmosferze pełnej obfitości, ciepła i słodyczy można było nie tylko posłuchać na temat książek obu autorów, ale również zjeść coś słodkiego. Po spotkaniu można było napić się kawy czy pobawić z uroczymi psiakami.

Pisarz

Jakub Małecki to polski pisarz urodzony 25 czerwca 1982 roku, słynący z takich książek jak ,,Dygot, ,,Dżozef, ,,Rdzaczy ,,Święto Ognia, które niedawno zagościło na wielki ekran. W zeszłym roku ukazała się jedna z jego nowszych książek ,,Sąsiednie kolory. To również laureat Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida za powieść ,,Święto Ognia. Jego książki zostały przetłumaczone na kilka języków. Wiernie od 2015 roku współpracuje z wydawnictwem SQN, które jako pierwsze wydało ,,Dygot, od tego czasu ukazało się tam siedem pozycji z jego twórczości. Jak sam autor wspominał miał spore trudności z wydaniem książki, ponieważ inne wydawnictwa go odrzucały. Natomiast SQN dostrzegło w jego twórczości coś niezwykłego i postanowiło wydać tę powieść. Małecki jest skrytym człowiekiem ceniącym swoją prywatność, nie przepada za wywiadami czy występowaniem w telewizji. Do pisania swoich książek jak wspomniał potrzebuje nory, czyli miejsca, w którym znika przed światem, aby w skupieniu tworzyć.

Spotkanie literackie

Kameralne grono gości zawitało do gdańskiej biblioteki na darmowe spotkanie z książką, a później kawą lub jak kto wolał herbatą. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 16.00 całość poprowadziła Pani Natalia Soszyńska z Gdańskiego Klubu Książki. Podczas rozmowy zostały zaprezentowane książki Conrada i prace naukowe oparte na jego twórczości ze zbiorów Biblioteki Narodowej Muzeum Morskiego i WiMBP. Poczęstunek, w którego skład wchodziły między innymi przepyszne babeczki z kremem pistacjowym zapewniła kawiarnia Stary Byron. Rozmowa skupiła się przede wszystkim na ,,Dżozefie Małeckiego, w którym wątek Conrada jest jednym z kluczowych. Autor skupił się na przedstawieniu swoich własnych doświadczeń życiowych, co sprawiło, że książka nabrała bardziej osobistego charakteru. Na sam koniec zaskoczył kilkoma zapowiedziami na przyszłość, jednak to pozostanie w formie niespodzianki.

,,Dżozef

,,Dżozef to niezwykła powieść o przeszłości, odkrywaniu własnego ,,ja oraz zagłębianiu się w sztuce. Dresiarz Grzegorz, biznesmen Kurz, stary Maruda i ten Czwarty, który był wielbicielem Josepha Conrada. Doborowe towarzystwo w jednej sali szpitalnej. Wciągający utwór, który pochłania na samym początku, trzymając do samego końca w coraz większym napięciu oraz uwalniając z człowieka wiele przemyśleń. Autor zwrócił uwagę na to, że ta książka wprowadza więcej humoru oraz dresiarstwa niż jego poprzednie książki. Wątek złamanego nosa, którego doświadczył główny bohater, był inspirowany kontuzją, która przytrafiła się pisarzowi. Małecki ze złamanym nosem również znalazł się w szpitalu podobnie jak Grzegorz. Poznał tam człowieka (pojawiającego się w książce jako Czwarty) czytającego w kółko twórczość Josepha Conrada. Autor początkowo chciał zmienić Conrada na innego autora, jednak gdy bliżej zapoznał się z jego twórczością, uznał, że idealnie pasuje do tej książki.

Podsumowanie

Całe spotkanie odbyło się w miłej atmosferze, ludzie chętnie zadawali pytania pisarzowi. Na samym końcu odbyło się losowanie książki ,,Tajny agent twórczości Josepha Conrada, do wygrania było pięć egzemplarzy. Ludzie wyszli zadowoleni, spotkanie przebiegło zgodnie z planem. Podpisane książki przez Małeckiego, a także poczęstunek sprawił, że sobotni wieczór stał się jeszcze lepszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście − cztery =