Największe akwarium świata eksplodowało

Źródło: https://www.hotelscombined.pl/Hotel/Radisson_Blu_Hotel_Berlin.htm

Pękło największe akwarium cylindryczne z morską wodą. AquaDom było największym tego typu akwarium na świecie. Znajdowało się w Berlinie i mieściło blisko milion litrów wody. Ta ogromna ilość cieczy wylała się i zalała pobliskie ulice, ponad to w środku znajdowało się około 1,5 tysiąca ryb. Niestety żadne z stworzeń nie przeżyło, ponieważ na zewnątrz panowała zbyt niska temperatura. W trakcie całej katastrofy ucierpiały dwie osoby, z powodu skaleczenia odłamkami szkła.

 

AquaDom było częścią hotelowego obiektu Radisson Collection, który znajduje się w berlińskiej dzielnicy Mitte. Konstrukcja miała 16 metrów wysokości, co było przeliczane na sześć hotelowych pięter. Trwająca 10 minut przejażdżka w środku akwarium, była jedną z głównych atrakcji. W obiekcie oprócz hotelu i akwarium znajdowało się jeszcze muzeum i sklepy oraz restauracja. AquaDom został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako największe na świecie cylindryczne akwarium. Codziennie od 3 do 4 nurków zajmowało się czystością wielkiego wodnego obiektu. Akwarium zostało otwarte 2 grudnia 2003 roku, a koszt całości pochłonął prawie 13 mln euro. Wykonano je z 150 ton żywicy akrylowej, która jest termoplastyczna oraz nie rozpuszcza się w wodzie, ponad to jest bezbarwna i nie żółknie z upływem czasu. Za projekt i wykonanie odpowiadała amerykańska firma International Concept Management, działająca od 1994 roku, specjalizująca się w dziedzinie projektowania i inżynierii akwariów, parków wodnych, czy oceanariów.

Dnia 16 grudnia 2022 roku w godzinach porannych, około 5.45 z nieznanych nikomu przyczyn akwarium pękło. Na miejscu znaleźli się ratownicy straży pożarnej, zaś gości hotelowych, których było 350 ewakuowano do autokarów. Ludzie musieli szybko dostać się do autokarów, aby nie zachorować, gdyż w tym czasie temperatura na dworze sięgała kilku stopni poniżej zera. Około stu osób z służb porządkowych znalazło się na miejscu, aby je zabezpieczyć, zamknięto całą ulicę. Żywioł pozostawił przed hotelem zgliszcza oraz wiele przedmiotów z budynku. Szczęście w nieszczęściu, gdyby akwarium pękło o późniejszej porze prawdopodobnie więcej osób zostałoby rannych. Świadkowie opowiadali jaki ogromny huk towarzyszył sile pęknięcia, porównywali go do wybuchu bomby. Woda, która wylała się na ulicę niszczyła wszystko po drodze i zrujnowała cały hotelowy parter. Siła żywiołu była tak ogromna, że szyby popękały w całym hotelu, a sejsmografy w Rudow i Lankwitz odnotowały to wydarzenie.

Dwa lata temu akwarium miało przejść remont, więc nie zostaje wykluczone, że to przez wady samej konstrukcji doszło do katastrofy. Policja jednak nadal nie jest w stanie powiedzieć co się stało oraz co spowodowało pęknięcie tego olbrzyma. Prawdopodobnie była to bardzo niska temperatura panująca na zewnątrz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × cztery =