02/12/2024

CDN

TWOJA GAZETA STUDENCKA

Oliwskie święto książki

3 min read

Fot. Emilia Olszewska

Fot. Emilia Olszewska

W sobotę 27 kwietnia w jednej z dzielnic Gdańska odbył się festyn z okazji Światowego Dnia książki i Praw Autorskich. Odbyło się kilka ciekawych spotkań z autorami, na ulicach pojawiły się stragany z książkami, a jedna z bibliotek oraz kawiarnia zorganizowały bookcrossing, czyli wymianę literatury.

Ten szczególny dzień, określany również mianem święta wywodzi się z hiszpańskiej Katalonii, gdzie co roku, 23 kwietnia, czci się patrona regionu, czyli św. Jerzego. Ta data również ma duże znaczenie dla literatury światowej. Wskazuje, że jest to dzień śmierci Cervantesa, peruwiańskiego historyka Incy Garcilasa de la Vegi oraz Williama Szekspira. W związku jednak z św. Jerzym, który pokonał smoka w ten dzień kobiety obdarowywano czerwonymi różami, których kolor symbolizuje krew świętego. Na przestrzeni lat kobiety zaczęły odwzajemniać podarunki i dawać mężczyznom książki. Od 1930 roku poszerzono znaczenie tego święta i ogłoszono go dniem książki i promocji czytelnictwa, a także praw autorskich. Jednak oficjalnie został z inicjatywy UNESCO ogłoszony Światowym Dniem Książki dopiero w 1995 roku.

Całe to wydarzenie miało miejsce w Oliwie, która w klimatyczny sposób umiliła ludziom sobotnie popołudnie. Organizatorem była Fundacja Wspólnoty Gdańska. Atrakcje czekały w kilku punktach dzielnicy: w Oliwskim Ratuszu Kultury i przed nim, a także w Bibliotece Oliwskiej oraz w lokalnej Kameralnej Księgarni Książka i Wino oraz stoiska na całej długości ulicy Opata Jacka Rybińskiego .

Wszystko zaczęło się o godzinie 10.00 i trwało do 20.00, osoby w każdym wieku mogły znaleźć coś dla siebie od dziecięcych opowiadań, po książki historyczne, fantastykę, czy romanse. O godzinie 12.00 zaczął się Kiermasz Wydawnictw Tutejszych, czyli prezentacja ponad 20 oficyn wydawniczych z Trójmiasta i regionu, na stoiskach pod namiotami. Wystawcy podpisywali książki, można było z nimi porozmawiać o nowościach oraz nabyć ciekawe egzemplarze nowe i używane. Pojawił się tam między innymi Profesor Stefan Chwin zapowiadający nową książkę, a także spotkania z prof. Andrzejem Januszajtisem, Aleksandrą Kozłowską oraz Zenonem Bosiackim, którzy opowiadali o Gdańsku, bajkach, wędrówkach i swojej twórczości.

Na drzewach porozwieszano twórczość tegorocznych patronów literackich: Marka Hłaski, Czesława Miłosza, Witolda Gombrowicza, Kazimierza Wierzyńskiego, Melchiora Wańkowicza i Tomasza Teodora Jeża. Przeczytać można było krótkie fragmenty polskiej literatury pięknej. Uczestniczy wydarzenia chętnie zatrzymywali się, aby zapoznać się z przedstawionymi kawałkami utworów. Nieznani niektórym autorzy spowodowali spore zainteresowanie, a dzięki ładnej pogodzie przyjemność z czytania na dworze była zdecydowanie większa.

O godzinie 18.00 odbył się błyskawiczny KONKURS Literacki A4, polegający napisaniu i odczytaniu publicznie tekstu na minimum 1800 znaków. Był głównie skierowany dla debiutujących twórców, ale nie tylko, ponieważ każdy, kto ukończył 18 lat mógł się do niego zgłosić. Tegoroczni jurorzy to: Wiktoria Bieżuńska, Wojciech Boros i Andrzej Fac. Na zwycięskich autorów czekały nagrody finansowe. Publiczność z chęcią wysłuchała ciekawe teksty, których forma była bez znaczenia, a więc mogły przybrać dowolną postać literacką.

Zaciekawionych było wielu ludzi, którzy chętnie wymieniali, bądź kupowali nowe książki oraz uczestniczyli w różnych atrakcjach. Dzieci z zainteresowaniem słuchały bajek, a dorośli spotkań autorskich. Dzięki temu wydarzeniu każdy mógł znaleźć coś dla siebie, a promowanie lokalnych wydawnictw pomogło w promowaniu mało znanych, ale niektórych bardzo wciągających oraz intrygujących książek. Trójmiejska literatura jest mało znana dla tutejszych mieszkańców, gdyż zostaje coraz mniej regionalnych księgarni. Chociaż czytelnictwo pomału w Polsce wzrasta, to jednak ceny książek pozostawiają wiele do życzenia. Tego typu wydarzenia często cieszą się popularnością i tym razem stało się podobnie. Najbliższe tego typu wydarzenie odbędzie się w dniach 19-21 lipca 2024 roku na Bulwarze Nadmorskim im. F. Nowowiejskiego w Gdyni.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście − osiem =