Spacer po trójmiejskich kawiarniach część 4

Foto: Emilia Olszewska

Spacerując po mieście, niektórzy lubią zapoznawać się z historią danych lokacji. Często poznanie historii danej lokalizacji sprawia, że człowiek pragnie stać się częścią  opowieści. W Trójmieście jest kilka bardzo starych kawiarni, które przyglądały się zmianą miasta na przestrzeni lat. Odwiedziłam niektóre z nich, są to miejsca o niezwykłym klimacie. Słyszałam jak o tych lokacjach mówili mieszkańcy Trójmiasta – opowiadali o kawiarniach z nutą nostalgii w głosie.

Jednym z takich lokali jest ,,Cyganeria” znajdująca się na ulicy 3 Maja w Gdyni. Zlokalizowana jest na parterze najbardziej rozpoznawalnego budynku w tym mieście, czyli tak zwanego bankowca, który jest idealnym przykładem modernizmu Gdyni. Kawiarnia została otwarta rok po zakończeniu wojny, czyli w 1946 roku, co czyni ją najstarszym tego typu lokalem w Trójmieście. Otworzyła ją pani Wanda Andrzejewska, a obecnie właścicielem jest jej wnuk. W ostatnich latach została wyremontowana, aby jej wygląd stał się bardziej modernistyczny. Siadając na jednej z kanap możemy odetchnąć w spokojnej atmosferze, podziwiając wywieszone na ścianach różnego rodzaju obrazy. To miejsce jest idealne na długie i spokojne rozmowy. W nowej, odnowionej ,,Cyganerii” już nie tylko wypijemy kawę czy drinka lub skosztujemy ciasta, ale również zjemy śniadanie i lunch. Ten lokal to prawdziwa gdyńska legenda, tam właśnie zbierała się cała śmietanka artystyczna z tego miasta: muzycy, aktorzy, malarze, dziennikarze. Studenci przychodzili do tej kawiarni na wagary lub posłuchać sławnych twórców. W ,,Cyganerii” odbywały się liczne wystawy oraz imprezy, które nadal można organizować, ponadto można urządzać tam nawet przyjęcia weselne. Pyszna kawa i ciasto, to tylko jeden z licznych powodów, aby odwiedzić to miejsce z historią.

,,Błękitny Pudel” znajdujący się w Sopocie na ulicy Bohaterów Monte Cassino również jest kawiarnią z ciekawą historią. Lokal ten powstał w 1996 roku z pomysłu krakowskiego artysty Michała Hermana. Na początku to miejsce funkcjonowało jako galeria sztuki, w której można było napić się kawy, później zostało zmienione na restauracje/kawiarnie/pub w zależności od pory dnia. Wystrój kawiarni to galeria sztuki. Niektóre elementy powodują, że miejsce zmienia się w scenę teatralną, kino, bądź miły salon. Lokal z wystrojem vintage zachwyci niejednego człowieka. To bardzo klimatyczne miejsce, lecz dość drogie. O ile kawa jest w standardowych cenach, to kawałek ciasta potrafi kosztować nawet 26 zł. Ciasta są podawane w bardzo dekoracyjny sposób, a smakują wyśmienicie. Jednak te ceny nie powinny dziwić, szczególnie jeśli zdamy sobie sprawę z tego, że jest to jeden ze starszych lokali w Sopocie i mieści się na Monciaku. Mimo wysokich cen jest to miejsce warte odwiedzenia, gdyż jest naprawdę wyjątkową kawiarnią.

Na ulicy 10 Lutego w Gdyni znajduje się kawiarnia ,,Delicje”. Lokal ten został założony w 1979 roku i od tamtego czasu jego wygląd w środku się nie zmienił, czas się tam zatrzymał. Kawiarnia na początku widniała pod szyldem ,,Hortex”, dopiero później zmieniła nazwę na ,,Delicje”, a jej wyroby były na poziomie europejskiej jakości, wytwarzane z naturalnych surowców i według firmowych receptur. To właśnie założyciel tej kawiarni wprowadził na rynek cukierniczy torciki w formie kostek, które są dziś znane pod nazwą ,,kostka tortowa”. Miejsce to mieści się na dość dużej przestrzeni i jest dwupiętrowe. Dzięki lokalizacji, widok z okna przedstawia centrum Gdyni. Jest to idealne miejsce na oglądanie parad, które w różne święta przemierzają ulice tego nadmorskiego miasta. Kawa i ciastka smakują tak samo dobrze jak wiele lat temu. Na dole kawiarni znajduje się cukiernia, do której tłumnie przybywają mieszkańcy. Każdy znajdzie tam coś dla siebie. Ja szczególnie polecam bardzo dobre babeczki z kajmakiem oraz szarlotkę z lodami na ciepło. Dla wielu gdynian jest to miejsce wielu wspomnień, kiedyś ta kawiarnia była jedną z najbardziej ekskluzywnych w Trójmieście. Teraz jest ,,legendą” wśród lokali, a jej wygląd retro nadal przyciąga licznych odwiedzających.

Historia jest ważną częścią życia, dzięki niej możemy się nie tylko wiele nauczyć, ale odkryć miejsca ważne dla licznych pokoleń. Kawa łączy ludzi, robiła to już dawno, dzięki niej poznajemy lepiej swoich towarzyszy i przyjaciół oraz samych siebie. Takie lokale powodują, że zatrzymujemy się w czasie, a przez to możemy poczuć się jakbyśmy żyli w zupełnie innej epoce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × dwa =