Podróż szlakiem kocich tajemnic

Mój kot Pusiek, Foto: Emilia Olszewska

Koty to majestatyczne zwierzęta, które są władcami domów. Urocze mruczki zawładnęły sercami ludzi wiele wieków temu. Uznawane za bóstwa, składane w ramach magicznych ofiar, czasami utożsamiane z pechem lub złem. Te zwierzęta kryją w sobie wiele tajemnic.

Chociaż to pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, kot swoim spokojem potrafi podnieść na duchu, ogrzać, czy jak niektórzy mówią wyciągnąć choroby. Osobiście uważam, że są lepszymi towarzyszami na wieczorne, deszczowe wieczory, kiedy możemy posiedzieć przy książce pod kocem z herbatką. Kociaki potrafią mile zaskoczyć prawie każdego człowieka. Ciekawostek o tych futrzakach jest niezwykle dużo, postaram się opisać sześć tych najciekawszych, które powinny zaskoczyć większość osób.

Warto zacząć od anatomii. Koty posiadają 230 kości, czyli aż o 24 więcej od człowieka. Nie posiadają za to obojczyków, dlatego są w stanie wcisnąć się w każdą szczelinę, jak ktoś kiedyś powiedział ,,Jeśli głowa kotu przejdzie, to reszta ciała też”. Są to bardzo elastyczne zwierzęta, które potrafią wyginać swoje ciała pod różnymi kątami, ponieważ ich grzbiet składa się z 53 luźno połączonych ze sobą kręgów.

Koci język. Pokryty jest kolcami tudzież wyrostkami, które są skierowane do tyłu. Nie służą tylko do wylizywania sierści, ale przede wszystkim u większych drapieżnych kotów do obdzierania kości z mięsa. Te wyrostki, które są w dotyku jak papier ścierny, zwane brodawkami, które są zrobione z białka, przez co są równie twarde co paznokcie.

Zmniejszone ryzyko chorób. Zostało potwierdzone naukowo, że posiadanie kota zmniejsza ryzyko udaru i ataku serca o jedną trzecią. Ich mruczenie zaś powoduje znaczny spadek stresu oraz łagodzi ból. Zamiast wąchania lawendy można potrzymać mruczącego futrzaka. Koty wyczuwają choroby. Są świadome tego, kiedy ich właściciel źle się czuje, zachowuje się inaczej niż zazwyczaj, jest słaby czy nieszczęśliwy z powodu choroby. Dlatego służą swoim towarzystwem, próbują ogrzewać i sprawiać, by opiekun czuł się jak najlepiej.

Koci nos. Ma unikalny wzór. Ich nosy są czymś w rodzaju odcisku palca, każdy mruczek posiada swój własny i niepowtarzalny. Koty używają swojego węchu do wybierania posiłków. Jeśli coś dobrze im pachnie zjedzą to ze smakiem, gdy jedzenie będzie miało nieprzyjemny zapach nie zjedzą go. Ciekawym faktem jest również kolor nosa, który dopasowany jest do futra. Kolor ten może się zmieniać w różnych okolicznościach. Stanie się bledszy podczas choroby lub zimniejszego okresu w ciągu roku. Ciemniejszy robi się, gdy zwierzak wraca do zdrowia lub, kiedy kot jest rozgrzany, na przykład pod wpływem słońca.

Słodki smak. Nie jest rozpoznawalny przez koty. Są jedynymi ssakami, które nie potrafią go rozróżnić. Potrafią jednak wyczuć inne rodzaje smaków. Zanik ten jest spowodowany wadą genetyczną, która odpowiada za budowę receptorów smaku słodkiego. To przez wynik ewolucji, ponieważ koty nie potrzebowały do przetrwania cukrów.

Popularność. Koty to najpopularniejsze zwierzęta domowe na świecie. Jest ponad 500 milionów kotów domowych. Niektórzy twierdzą, że jest niemal 50 ras, dlatego wybór idealnego futrzaka może być na prawdę ciężki.

Ciekawostki na temat tych zwierząt można długo wymieniać. Czy to, że samice są wielobarwne, a samce pozostają w tonacji jednej, dwóch barw lub opowieści o tym, jak pewien kociak został burmistrzem. Koty to zwierzęta z charakterem. Urocze futrzaki, które przespałyby cały dzień, nie ruszając się przy tym z jednego miejsca. Posiadając kota, nigdy nie będzie się samotnym. Ich piękne oczy potrafią zahipnotyzować, w ich wzroku kryje się coś inteligentnego i wyrozumiałego. Nie potrzebują cały czas towarzystwa, czy atencji. To bardzo interesujące stworzenia, które nie raz potrafią zaskoczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziesięć + 11 =