Van Gogh Multi-Sensory Exhibition Gdańsk

Foto: Emilia Olszewska

Wystawa, która krążyła po całym świecie i zachwyciła wielu ludzi, w końcu zawitała do Trójmiasta. Pojawiła się już w Los Angeles, Nowym Jorku, Toronto, Dubaju, Berlinie, czy Paryżu. Multisensoryczna, angażująca zmysły i przenosząca człowieka w świat obrazów Van Gogha. Przedstawia między innymi życie niezwykłego artysty, który dopiero po śmierci został doceniony. Od 13 grudnia 2022 roku do 12 marca 2023 roku można ją oglądać w AMBER EXPO w Gdańsku. Pokaz obejmuje najwspanialsze dzieła Vincenta Van Gogha, ale również ukazuje widzowi jak zmieniał się jego styl na przestrzeni lat.

Wystawa jest podzielona na dwie części. W mniejszej możemy zapoznać się z poszczególnymi kopiami znanych dzieł sztuki oraz historii ich namalowania. To tutaj dowiemy się między innymi o tym, ile obrazów sprzedał za życia Van Gogh, czy jakie były jego stosunki z członkami rodziny. W głównej, dużo większej sali, siedząc na wygodnych pufach, możemy doświadczyć jego twórczości na żywo. Na wszystkich ścianach w pomieszczeniu wyświetlane są nie tylko obrazy i szkice, ale również listy jakie pisał artysta do swojego brata. Ekrany mają powierzchnię ponad 2000m2. Całość ukazywana jest na różnobarwnych wirtualnych płótnach, porusza się i płynnie zmienia w zupełnie inne dzieła. W trakcie całej wystawy, na środkowych ekranach wyświetlane są etapy życia Vincenta i tłumaczone zmiany w sposobach jego malowania.

Przechodzimy razem od narodzin do tragicznej śmierci wielkiego geniusza. Przy wyświetlanych rękopisach pojawia się głos aktora Roberta Gulaczyka, który to wcielił się w postać Van Gogha w polskiej wersji filmu  z 2017 roku pod tytułem ,,Twój Vincent”. Jest to produkcja zdecydowanie warta zobaczenia, została stworzona dzięki współpracy polsko-brytyjskiej i namalowana klatka po klatce. To właśnie tam, w niektórych kadrach zostały przedstawione słynne obrazy. Film został nominowany do Oscara, gdyż był to pierwszy tego typu projekt łączący prace aktorów, malarzy i animatorów z całego świata. Niektóre z obrazów przedstawionych w tym dziele, można było oglądać w Gdańsku. Podczas oglądania wystawy, pan Gulaczyk z emocjami w głosie czyta listy wysłane do brata Vincenta. To właśnie one przedstawiały światopogląd oraz uczucia malarza. To właśnie w listach najlepiej ukazywało się jego cierpienie. Całość zaprezentowana jest za pomocą technologii Digital Art 360, dzięki niej możemy wręcz przeniknąć do umysłu Van Gogha. Nowoczesna metoda pozwala lepiej zapoznać się ze sztuką, jest o wiele lepiej przyswajalna i ciekawa.

Vincent Van Gogh to holenderski artysta, który zginął śmiercią samobójczą. Został doceniony dopiero po śmierci. Spod jego pędzla wyszło ponad 2000 dzieł, w tym obrazy i szkice. Zaczął malować osiem lat przed śmiercią, nie uczęszczał przy tym do żadnej szkoły artystycznej. Napisał ponad 600 listów, w których objawił się jego literacki talent, były one pisane w niezwykle wyjątkowy sposób, ukazując nie tylko piękny język, ale również wrażliwość autora. Przez niezwykłe połączenie technologii, sztuki i symfonii dźwięków możemy ujrzeć wszystkie jego prace w jednym miejscu. Oglądanie dzieł sztuki jeszcze nigdy nie było tak niezwykłe. Multimedialna wystawa ożywia obrazy i przedstawia namje wszystkie, począwszy od pięknych ,,Słoneczników”, po słynną ,,Gwieździstą noc” (ukazuje ona widok z okna szpitala psychiatrycznego, w którym przebywał artysta).

Ceny biletów są różne w zależności od dnia, w którym zamierzamy oglądać wystawę. Można je kupić online oraz tradycyjnie w kasie na miejscu. Oprócz tego zakupić można różne przedmioty ozdobione kopiami obrazów Vincenta takie jak: kubki, puzzle, zakładki, długopisy, czy torby. Wystawa jest ciekawym obiektem do odwiedzenia, więc radzę się pospieszyć, gdyż już niedługo nie będzie dostępna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *