Pokaz dronów na 98. urodziny Gdyni

Drony w Gdyni

Fot. Emilia Olszewska

10 lutego odbyły się huczne 98. urodziny Gdyni. Miasto zorganizowało dla swoich mieszkańców i nie tylko różnego rodzaju atrakcje takie jak: koncerty, wystawy, spotkania z lekarzami dla seniorów oraz co najważniejsze wieczorny pokaz dronów. Jedyny, niepowtarzalny pokaz odbył się mimo wcześniejszych problemów pogodowych, zachwycając przy tym wielu ludzi. Drony można było zobaczyć po zachodzie słońca na plaży, gdzie przy akompaniamencie muzyki i opowieści o historii Gdyni można było obejrzeć cudowny występ.

Historia

Gdynia, czyli miasto z marzeń i morza, pierwsze wzmianki o tym niezwykłym mieście pochodzą już z XIII wieku. Natomiast pierwsze zachowane zdjęcia Gdyni jako rybacko-rolniczej wsi, pochodzą z przełomu wieków XIX i XX. Na oficjalnej stronie gdyńskiego magistratu można poczytać wiele ciekawych informacji, o tym jak wieś przekształciła się w modernistyczne miasto. W 1921 roku został przeprowadzony pierwszy spis ludności, z którego wynikało, że Gdynię zamieszkiwało 1268 mieszkańców. 10 lutego 1926 roku, gdy miasto uzyskało prawa miejskie, mieszkało w nim już 12 tyś osób. Obecnie Gdynia jest jednym z nowocześniejszych miast w Polsce i razem z Sopotem oraz Gdańskiem tworzy wspaniałe Trójmiasto. Nie można zapomnieć o tym, że obecnie według rankingów jest to najszczęśliwsze miasto w kraju.

Pokaz dronów

Podczas tegorocznych obchodów urodzin Gdyni odbył się niesamowity i niepowtarzalny pokaz dronów. Chociaż na początku pogoda miała sprawić, że impreza zostanie odwołana, ponieważ padał deszcz, to jednak na wieczór się rozpogodziło. Na głównej plaży, przy Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej zebrał się tłum ludzi, chętnych do obejrzenia show, które rozpoczęło się o godzinie 19. Dokładnie 250 dronów rozświetliło nocne niebo, układając się w różne kształty znanych miejsc w Gdyni takich jak Dar Pomorza, Fontanna na skwerze Kościuszki, czy budynek PLO. Na stronie miasta pojawiła się informacja o tym, że był to największy jak dotąd synchronizowany taniec świetlny dronów w Polsce. Pokaz trwał 10 minut, ponieważ bateria dronów nie wystarczała na więcej, w tym czasie jednak ludziom udało się zobaczyć 8 trójwymiarowych figur. Całości towarzyszyła klimatyczna muzyka, która komponowała się z dźwiękami morza oraz narracja opowiadająca historię miasta. Wszystko przebiegło bezproblemowo w miłej i rodzinnej atmosferze.

Inne atrakcje

Oprócz niezwykłego pokazu dronów miasto zapewniło również wiele innych atrakcji. Słynna restauracja Anker rozdała z okazji urodzin miasta 98 przepysznych pizz. Ludzie zebrali się tłumnie, ponieważ każdy chciał dostać darmowe jedzenie. Całość zaplanowała była w godzinach 12.00 – 16.00, jednak smakowite pizze rozeszły się o wiele szybciej. Seniorzy mogli wykonać podstawowe badania i skonsultować się z lekarzami, którzy chętnie odpowiadali na wszelkie pytania. Na Polsat Plus Arena Gdynia odbyło się wspólne przygotowywanie ozdób, zabiegi kosmetyczne, profesjonalny make up. Dzieci oraz rodziny mogli mile spędzić sobotnie popołudnie pod zadaszeniem, mimo deszczu na dworze. Następnie odbyły się wspólne zdjęcia oraz koncert. Całość trwała od godziny 12.30 do 17.00. W tym samym czasie radni miasta zebrali się w Teatrze Miejskim, aby podczas uroczystego spotkania wręczyć medale Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni” oraz nagrody za najlepszą „Gdyńską inwestycję roku”. Dzień przed urodzinami, a dokładnie 9 lutego o godzinie 18.00 w  Muzeum Miasta Gdyni  został odsłonięty urodzinowy mural Kazimierza „Kacha” Ostrowskiego. Dzień później 10 lutego o godz. 13.00 w tym samym miejscu odbyło się otworzenie wystawy bezpośrednio związanej z miastem pod tytułem „Odkryj w Gdyni nieoczywiste. Pradzieje”.

Bajkowy koncert

Tydzień po urodzinach odbył się specjalny bajkowy koncert dla dzieci. Impreza odbyła się w sobotę 17 lutego na Polsat Plus Arena Gdynia. Wejście było darmowe, jednak każdy musiał mieć przy sobie wydrukowaną bądź pokazaną na telefonie wejściówkę. Rodzice z pociechami tłumnie przybyli na ten event. Było to wydarzenie związane poniekąd z urodzinami Gdyni, odbyło się w czterech turach i wzbudziło ogromny entuzjazm. Koncert muzyczno- taneczny był magiczny, kolorowy i przede wszystkim obudził dziecko, w co niejednej dorosłej osobie. Ludzie chętnie śpiewali znane piosenki z bajek Disneya, a w przygotowanych fotobudkach można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia lub w fotobudce 360 nagrać film. Uczestników zabawy przywitali ze sceny, w zależności od danej tury: prezydent Wojciech Szczurek o godzinie 10.00, wiceprezydenci Bartosz Bartoszewicz o godzinie 12.30, Michał Guć o godzinie 15.00 oraz przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska wraz z radnymi podczas ostatniej IV tury o 17.30.

Podsumowanie

Urodziny Gdyni przebiegły w sposób huczny oraz z niesamowicie fantastyczną atmosferą. Mimo brzydkiej pogody na twarzach ludzi gościł uśmiech. Mieszkańcy miasta i nie tylko chętnie brali udział w przygotowanych przez Gdynię atrakcjach. Większość z nich była darmowa, dlatego ludzie tak ochoczo brali w nich udział oraz pragnęli mile spędzić ten czas. Różnorodność, a także ilość atrakcji zapewniła niesamowite i entuzjastyczne wrażenia, które na długo pozostaną w pamięci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × cztery =