Nadchodzi nowy sezon Pucharu Świata w skokach narciarskich

Fot. https://skokipolska.pl/2023/05/15/kadry-polski-na-sezon-2023-2024-zaprezentowane-zmiany-w-druzynie-thomasa-thurnbichlera/

Ogłoszono terminarz Pucharu Świata w sezonie 2023/24. Łącznie odbędzie się 38 konkursów, w tym aż 32 indywidualne. Zawodnicy po raz pierwszy sprawdzą się w fińskiej Ruce w ostatni weekend listopada.

Znamy już skład Polaków na inaugurację sezonu zimowego Pucharu Świata. Thomas Thurnbichler nie zaskoczył kibiców i nie dokonał zmian w składzie skoczków kadry narodowej A. Polacy rozpoczną zmagania w składzie: Dawid Kubacki, Kamil Stoch, Piotr Żyła, Aleksander Zniszczoł i Paweł Wąsek (https://www.pzn.pl/skoki-narciarskie#cadre). Zaczynamy bardzo mocnym składem! Jak w tym roku poradzą sobie polscy skoczkowie, jak są przygotowani? O tym przekonamy się 25 listopada.

Warto przypomnieć, że w poprzednim sezonie Puchar Narodów wygrała Austria, zaś Polska uplasowała się tuż za podium, zajmując 4. miejsce. Po kryształową kulę sięgnął norweski skoczek – Halvor Egner Granerud, który wygrał również 71. Turniej Czterech Skoczni i Raw Air. Najlepszym polskim skoczkiem okazał się Dawid Kubacki, który wygrał 6 indywidualnych konkursów, 15 razy stanął na podium oraz zajął 2. miejsce podczas Turnieju Czterech Skoczni, a także 4. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Jakie nowości czekają nas w tym sezonie pucharu świata?

Dla polskich kibiców bardzo ważną informacją jest powstanie nowego turnieju, który będzie rozgrywany w Polsce. Skoczkowie będą walczyli aż w trzech polskich miastach! Do Wisły i Zakopanego dołączy Szczyrk. Informacja została już potwierdzona przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS). W Wiśle odbędą się zawody duetów oraz zawody indywidualne, w Zakopanem zawodnicy będą rywalizowali w konkursie drużynowym i konkursie indywidualnym, zaś w Szczyrku czeka nas jedno starcie indywidualne. Skoczkowie będą mieli mało czasu na odpoczynek, ponieważ Polski Turniej znalazł się między Turniejem Czterech Skoczni, a Raw Air.

Zawody rozgrywane w Stanach Zjednoczonych utrzymały się w kalendarzu skoków narciarskich i po raz drugi zawodnicy polecą do Lake Placid. Jedyną zmianą, która może być niepokojąca, tym razem dla norweskich kibiców, jest przeniesienie konkursu w Lillehammer na początek grudnia i tym samym usunięcie go z Raw Air. Dokładny kalendarz skoków narciarskich można znaleźć na stronie: https://www.skijumping.pl/kalendarz-kibica. 

Zgrupowanie kadry A na Cyprze

Fot. https://www.foto.skijumping.pl/index.php?dir=1072

Polscy skoczkowie narciarscy polecieli wraz ze swoimi rodzinami na Cypr. Zawodnicy muszą naładować baterie przed zimowym sezonem, który zbliża się wielkimi krokami. Wyjątkiem jest Dawid Kubacki, który ze względu na problemy zdrowotne swojej żony pozostał w Polsce. W sieci możemy zobaczyć, że drużyna w ramach treningów nurkuje, gra w siatkówkę, a w wolnym czasie zwiedza zakątki Cypru. Zawodnicy wyczekują już zimowego sezonu. Zobacz jak o przygotowaniach wypowiada się Kamil Stoch dla portalu Skijumping.pl:

Cieszę się ze zgrupowania na Cyprze, jest to coś innego, bo tak naprawdę taki trening moglibyśmy robić na każdej siłowni […] Zależy mi na robieniu jak najbardziej jakościowych treningów i wykonywaniu poprawnie ćwiczeń. Nie mogę doczekać się już skrzypiącego śniegu pod butami i nartami.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *