Miłość made in China – chińskie Walentynki

unsplash.com

Zbliżają się Walentynki – coroczne święto zakochanych, przypadające 14 lutego. W tym czasie czuć miłość w powietrzu, dominuje kolor czerwony, a centra handlowe nagminnie przypominają o kupnie prezentu dla drugiej połówki (nierzadko oferując przy tym wielkie promocje). Mimo że jest to głównie tradycja europejska, zawędrowała ona w dalekie regiony świata.

Chiny, aktualnie kojarzone przede wszystkim z pandemią, są naprawdę fascynującym krajem o bogatej historii i kulturze. Chiny są również przykładem państwa, w którym Walentynek nie obchodzi się raz w roku, a trzy razy (według niektórych źródeł nawet trzynaście razy!).

Kiedy obchodzi się święta zakochanych w Państwie Środka?

情人节 (qíngrén jié), czyli zachodnie Walentynki:

Otwarcie się Chin na świat oznacza nie tylko ułatwienia w handlu, ale również aktywną wymianę kulturalną. Mimo że w Chinach większość aplikacji zachodnich jest zablokowana, to nie przeszkadza to w przenikaniu tradycji i zwyczajów popularnych w innych częściach świata do codziennego życia Chińczyków. Jednym z przykładów są Walentynki, które w Chinach również obchodzi się 14 lutego. Podobnie jak u nas, w tym dniu zabiera się ukochaną osobę na randkę czy obdarowuje się ją prezentem. Centra handlowe kuszą promocjami, a witryny sklepowe są przyozdobione serduszkami.

Walentynki są obchodzone głównie przez młodych ludzi, jednak z roku na rok popularność tego święta wzrasta.

520 – największe święto e-commerce:

unsplash.com

Innym dniem traktowanym jako święto zakochanych jest 20 maja, nazywane Świętem 520. Chińczycy przywiązują dużą uwagę do liczb, niektóre z nich są postrzegane jako szczęśliwe (np. osiem – bogactwo), a niektóre jako przynoszące pecha (np. cztery – śmierć). Wiąże się to ze szczególnym charakterem języka chińskiego, w którym jest określona liczba sylab i tonów, które mogą całkowicie zmienić znaczenie słowa.

Niektóre kombinacje liczb mają specjalne znaczenie – wymowa liczby 520 po chińsku, wǔ èr líng, brzmi podobnie do wyrażenia wǒ ài nǐ, które oznacza „kocham cię”. Początkowo chińskie 520 było wyłącznie slangowym skrótem na „kocham cię”, z czasem zaczęto łączyć tę liczbę z dniem 20 maja (w Chinach najpierw zapisuje się miesiąc, potem dzień), który stał się nowym świętem zakochanych. W tym dniu, na chińskim Taobao (odpowiednik Aliexpress) są ogromne przeceny – okazja do zakupów nie tylko dla zakochanych, ale i singli.

Tradycyjne chińskie walentynki – 七夕节 (qīxī  jié):

Qixi, czyli „prawdziwe chińskie walentynki” przypadają siódmego dnia siódmego miesiąca kalendarza księżycowego (w roku 2021 – 14 sierpnia). Chińska legenda głosi, że Pasterz Niu Lang zakochał się w Tkaczce, Zhi Niu, córce Bogini Niebios. Zakochani potajemnie wzięli ślub i mieli dwoje dzieci. Szczęście pary nie trwało długo gdy Bogini Niebios dowiedziała się o ślubie córki ze śmiertelnikiem, wpadła w złość, a następnie utworzyła między zakochanymi Drogę Mleczną, aby na zawsze ich rozdzielić. Według legendy wieczorem siódmego dnia siódmego miesiąca kalendarza księżycowego tworzy się Most Srok, dzięki któremu nieszczęśliwi kochankowie mogą choć przez chwilę pobyć ze sobą.

Dawniej, podczas święta Qixi, kobiety chwaliły się swoimi umiejętnościami (m.in. gotowanie, haftowanie, gra na instrumentach muzycznych), aby przedstawić się w jak najlepszym świetle przed potencjalnym kandydatem na męża. Obecnie święto uległo komercjalizacji i to mężczyźni zabiegają o uwagę kobiet. Święto Qixi to również idealny dzień na zawarcie małżeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *