Putin do aresztu, Zełenski w Bachmucie

Autor – Lukas Johnns, źródło: Pixabay

Książe William w Rzeszowie, premier Japonii w Ukrainie, a Putin z nakazem aresztowania. Ostatnie miesiące to czas wizyt i spotkań najwyższego szczebla. Co jeszcze słychać w świecie dyplomacji?

CHINY I MOSKWA —  BRZMI STRASZNIE

Gdy Xi Jinping całuje się po rękach z Putinem, premier Fumio Kishida składa wieniec w miejscu ludobójstwa. Jego zaskakująca wizyta w Buczy i Kijowie jest ważnym symbolem, ponieważ Japonia aktualnie sprawuje przewodnictwo w grupie G7.

Kishida, z targanej wojną Ukrainy, udał się do Warszawy. Spotkał się tam z Andrzejem Dudą i Mateuszem Morawieckim. Szefowie rządów Polski i Japonii zwrócili uwagę na zacieśniające się więzi między Pekinem a Moskwą. Staramy się przekonać Chiny, aby nie wspierały Rosji w jej agresywnej polityce międzynarodowej – powiedział Morawiecki. Te dwa państwa z imperialistyczną wizją swoich przywódców tworzą razem zestawienie co najmniej niepokojące.

Morawiecki i Kishida dyskutowali również o tym, jak przekonać państwa globalnego Południa, które niekoniecznie rozumieją realia naszej częsci świata, że nie warto wspierać zbrodniczego reżimu na Kremlu.

Morawiecki był wdzięczny rządowi w Tokio za wytrwałe wspieranie Ukrainy i nieustające starania o budowę światowego pokoju. Kishida z kolei podziękował Polsce za wiodącą rolę w przekazywaniu pomocy humanitarnej i wsparciu logistycznym dla Kijowa. W związku z tym Japonia chciałaby nasz kraj odciążyć. Kishida zaoferował Warszawie specjalne traktowanie. Polska miałaby być odbiorcą pomocy rozwojowej. Japonia zwiększyłaby sukcesywnie liczbę ważnych projektów w naszym państwie.

PUTIN DO ARESZTU

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz aresztowania Władimira Putina. Może się wydawać, że jest to decyzja tylko symboliczna. Czy na pewno?

Państwa, które przyjęły Rzymski Status o Międzynarodowym Trybunale Karnym muszą dokonać aresztowania prezydenta Federacji Rosyjskiej. Oznacza to, że Putin może zostać zatrzymany w 123 krajach. Kreml ma problem, bo jak budować propagandowy wizerunek Rosji za jej granicami, jeśli teoretycznie głowa jej państwa ma być aresztowana na ich terytorium?

Co ciekawe, nawet Tadżykistan ratyfikował traktat o MTK. Jednak mało prawdopodobne, aby w którejś z byłych republik ZSRR zdecydowano się na zamknięcie Putina w areszcie.

Pojawia się także inny ciekawy aspekt. Jak przywódcy państw (także tych Zachodu) wyobrażają sobie bliskie kontakty i telefoniczne rozmowy z politykiem, który na terenie ich państwa musi być aresztowany?

Sam nakaz opiera się na wniosku Prokuratury pracującej przy MTK. Mowa tutaj o oskarżeniu o przymusową deportację ukraińskich dzieci do Rosji. Rząd w Kijowie niejednokrotnie informował o licznych wywózkach nieletnich ze wschodniej Ukrainy w głąb kraju agresora.

Kreml nie spodziewał się takiego ruchu Zachodu. Izolacja Rosji trwa i opiera się nie tylko na sankcjach. Były premier Rosji Dmitrij Miedwiediew powiedział, że próba aresztowania Putina będzie uważana za oficjalne wypowiedzenie wojny. W obecnej sytuacji mało prawdopodobne jest jednak, aby prezydent wybrał się w zagraniczną podróż, chyba że do Pekinu, w którym widzi swój ratunek.

ZEŁENSKI – CZŁOWIEK ZE STALI

Wołodymyr Zełenski odwiedził Bachmut. Kolejny dowód na to, że prezydent Ukrainy dla podniesienia morali swoich żołnierzy zaryzykuje własne życie.

Trzeba przyznać, że informacyjna i wizerunkowa wojna z Rosją jest trudna, ale Ukraina spisuje się świetnie, szczególnie dzięki swojemu prezydentowi i jego ludziom.

 

KSIAŻE WILLIAM W POLSCE

Brytyjski następca tronu odwiedził Polskę. William spotkał się ze swoimi rodakami, którzy wraz z polskimi żołnierzami pilnują wschodniej flanki NATO. Brytyjczycy stacjonują m.in. w Rzeszowie wraz z 3. Podkarpacką Brygadą Obrony Terytorialnej. Tam książę widział się z Mariuszem Błaszczakiem, szefem MON. Doszło również do rozmów z Morawieckim i Dudą. Co warto podkreślić, William spotkał się także z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim. Miało to miejsce w punkcie przebywania uchodźców z Ukrainy. Książe wyraził wdzięczność Polakom za pomoc dla uciekających przed wojną.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × 3 =