Najbardziej kontrowersyjna gra w Polsce – Bez prądu #9

fot. Krzysztof Metelski

Druga wojna światowa dla Polaków jest tematem bardzo drażliwym. Dlatego nie powinno nikogo dziwić, że gra opowiadająca o dojściu do władzy Adolfa Hitlera dla wielu może być po prostu niesmaczna. Co kryje się pod tytułem Secret Hitler?

 

 

 

 

Secret Hitler to lekka gra dyskusyjna luźno traktująca o polityce w Republice Weimarskiej. Gracze losowo zostają przydzieleni do jednego z dwóch stronnictw: liberalnego i faszystowskiego. W tym drugim wyszczególniona jest jedna „rola” – jeden z graczy zamiast karty szeregowego członka partii otrzyma kartę Adolfa Hitlera.

Dwa kluczowe założenia rozgrywki: Faszystów jest zawsze mniej od liberałów. Faszyści, w przeciwieństwie do liberałów, wiedzą kto jest po czyjej stronie. 

Po otrzymaniu zestawu złożonego z postaci gracza, legitymacji partyjnej oraz dwóch kart do głosowania, można przystąpić do rozgrywki. Wygląda ona następująco: jeden z graczy staje się prezydentem i wybiera spośród reszty osobę, którą chce mianować kanclerzem. Następuje głosowanie. Jeżeli co najmniej połowa grających jest na tak – wybrany gracz zostaje na tę turę kanclerzem. Jeżeli większość graczy jest na nie – funkcja prezydenta przechodzi do gracza po lewej stronie (i na nowo rozpoczyna się wybór kanclerza).

 

fot. Krzysztof Metelski

Po udanym głosowaniu dochodzi do wyboru nowych ustaw (choć bardziej poprawnym tłumaczeniem byłoby „zasady”, albo „polityki”, ang. policies). Prezydent dobiera trzy, odrzuca jedną i przekazuje je kanclerzowi. To właśnie do kanclerza należy ostateczny głos, która z otrzymanych kart wejdzie w życie. Dokłada ją na odpowiedni tor ustaw (liberalnych, albo faszystowskich). Potem nowym prezydentem staje się osoba po lewej od byłego prezydenta. Ten wybiera nowego kanclerza, przeprowadzane jest głosowanie – i tak dalej… Z czasem ustawy faszystowskie będą aktywować specjalne akcje prezydenta takie jak sprawdzenie legitymacji partyjnej, podejrzenie trzech następnych ustaw ze stosu, czy wyeliminowanie któregoś z graczy z rozgrywki do końca jej trwania. Eliminacja Hitlera gwarantuje liberałom wygraną, tak samo jak umieszczenie pięciu ustaw liberalnych na torze. Faszyści zaś wygrywają, jeżeli umieszczą na swoim torze sześć ustaw faszystowskich, albo po umieszczeniu trzeciej takiej ustawy kanclerzem zostanie Adolf Hitler. Uwaga, to nie są pełne zasady rozgrywki! 

 

Pomijając kontrowersyjny dla wielu setting, jest to naprawdę solidny tytuł, w który warto zagrać. Secret Hitler to prosta (ale nie prostacka!) rozgrywka, która pozwala na naprawdę wiele. To od każdego gracza z osobna zależy, jaką taktykę obierze. Czy gracz będzie blefował, jak często? Czy któryś z faszystów wtopi swojego towarzysza z drużyny, aby zaskarbić sobie zaufanie większości? Jak ktoś się wytłumaczy z jakiejś nielogicznej decyzji? Czy było to celowe, czy wynikło z nieuwagi? Każda rozgrywka będzie inna ze względu na wylosowane drużyny, małe decyzje, gesty nad stołem (oraz te pod stołem) – dosłownie wszystko decyduje o jej przebiegu!

 

fot. Krzysztof Metelski

Gra ta jest wydawana tylko na rynku amerykańskim, ale można ją bezproblemowo zakupić za około 130 złotych u samego wydawcy. Drugim źródłem są portale aukcyjne, od czasu do czasu w podobnej cenie można dostać tę planszówkę jeszcze w folii. Przypuszczając jednak, że nie chcemy inwestować tak dużej kwoty w grę imprezową, jest jeszcze trzecia, prawie darmowa opcja. Na oficjalnej stronie można pobrać darmowe pliki z szablonem i instrukcją do własnoręcznego wycięcia i złożenia. Przy tym rozwiązaniu zalecam okoszulkowanie wszystkich kart – foliowe koszulki sprawią, że karty będą bardziej odporne na zarysowania i zalania, ale przede wszystkim będą bardziej estetyczne (nie będzie widać nierównych krawędzi w przypadku, gdy ręka zadrży podczas wycinania). Jednakże gdy ta okołohistoryczna otoczka zupełnie nam nie odpowiada, ale sama rozgrywka brzmi ciekawie, nie ma powodu do obaw. Na polskim rynku istnieje dość podobny, równie ciekawy tytuł – Avalon – Rycerze Króla Artura.

Niezależnie od oprawy, ten typ rozgrywki czymś zupełnie unikatowym i wartym sprawdzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sześć − dwa =