Studio Wokalne w najnowszej odsłonie, czyli “Beat it, Ladies!”

koncert Michael Jackson Studio Wokalne UG

for. Magdalena Grudzinska

W ostatni czwartek, 26 października w Starym Maneżu odbył się koncert Studia Wokalnego UG. Zaprezentował on własną interpretację repertuaru Michaela Jacksona. Mogliśmy usłyszeć wiele dobrze nam znanych piosenek m. in. “Beat it”, “Thiller”, “Man in the mirror”, “They don’t care about us”, czy “The way you make me feel”. Utwory wykonało dziesięć wokalistek wraz z zespołem instrumentalnym. Muzycy zmierzyli się z trudnym zadaniem jakim jest zaśpiewanie znanych piosenek z repertuaru króla pop-u.

Studio Wokalne UG jest to grupa artystyczna działająca przy Akademickim Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego „Alternator” zrzeszająca uzdolnionych muzycznie studentów. Na występie mieliśmy możliwość zobaczyć wszystkie dziesięć dziewczyn oraz towarzyszący im zespół, w którego skład wchodzi m. in. Krzysztof Majda – trójmiejski wokalista, songwriter, producent muzyczny oraz przede wszystkim instruktor wokalny, który czuwa nad wokalistkami. 

Ostatni koncert nie był pierwszym występem, kiedy Studio Wokalne zaprezentowało swoją odsłonę repertuaru Michaela Jacksona. Oryginalnie premiera odbyła się 7 maja na wydziale Neofilologii na Uniwersytecie Gdańskim. Jednakże od tamtego występu program się poszerzył o dwie piosenki, nowe choreografie oraz stroje.

Występ

Michael Jackson jest bez wątpienia królem pop-u. Ikoną oraz niebywale istotną postacią w świecie muzyki, dlatego zdecydowanie się na wybór jego repertuaru jest czymś niecodziennym. Miał niepowtarzalny głos, który rozpoznać były w stanie miliony. Oprócz tego jego piosenki były zarówno niepowtarzalne, jak i trudne. Z tego powodu przed występem odczuwałam pewną niepewność związaną z tym, jak będzie wyglądał koncert. Jednakże już po kilku chwilach moje obawy zostały rozwiane.

Studio Wokalne zaprezentowało jak powinno wyglądać prawdziwe show. Wszystkie dziewczyny świetnie prezentowały się na scenie. Były pełne energii, widać było iż dobrze się bawią i że występowanie sprawia im przyjemność. Wokalistki nawiązały również bardzo dobry kontakt z publicznością. Co chwila zachęcały do wspólnego klaskania, śpiewania czy tańczenia.

Każda z dziewczyn wykonała po jednej solowej piosence (której towarzyszył chórek utworzony z pozostałych wokalistek), ale również pojawiło się sporo piosenek, które śpiewały wspólnie. Miłym zaskoczeniem był występ wokalny Krzysztofa Majdy, który wraz ze śpiewaną przez niego piosenką Michaela Jacksona, porwał tłum do wspólnego tańca.

Warto również zwrócić uwagę na ruch sceniczny. Dziewczyny przygotowały choreografię do każdej piosenki. Mogliśmy zobaczyć wiele znanych nam ruchów tanecznych Michaela Jacksona np. MoonWalk, jak i również fragment choreografii  z utworu „Thriller”. Całości widowiska dopełniały świetnie wybrane stroje. Brawa należą się także zespołowi instrumentalnemu, który akompaniował i dopełniał widowisko. Wyśmienicie poradził sobie z wymagającą muzyką króla pop-u.

Repertuar

Studio Wokalne ma na swoim koncie już kilka projektów takich jak Adele Songbook, czy świąteczne koncerty. Nasuwa się więc  pytanie, dlaczego akurat Michael Jackson został wybrany jako artysta przewodni tego projektu?

Wszystkie wokalistki miały możliwość wyboru artysty poprzez głosowanie w ankietach. Oczywiście, jak możemy zobaczyć, wygrał Michael Jackson. Oprócz tego, iż demokratycznie go wybrałyśmy, to według mnie jest on nieśmiertelnym artystą, co tyczy się również wszystkich jego piosenek, które są również niebywale chwytliwe. Uważam, iż jego repertuar jest wręcz idealny na koncert, dlatego bardzo się cieszyłam gdy okazało się, iż to właśnie on wygrał w naszym głosowaniu. – mówi Paulina Borzymowska, jedna z wokalistek Studia Wokalnego UG.

Wybrane piosenki były niezwykle porywające i pozwoliły publiczności wspólnie celebrować. Oryginalna interpretacja umożliwiła wysłuchanie znanych piosenek w nowej i ciekawej odsłonie.

Przygotowanie

Nie da się ukryć, iż tak wielkie przedsięwzięcie musiało wymagać nie tylko dużego przygotowania technicznego ale również wokalnego i muzycznego. Cały koncert trwał ponad godzinę i zawierał nie tylko partie wokalne, ale również taneczne. Ile w takim razie mogła trwać organizacja takiego widowiska?

Projekt „Michael Jackson” jest najtrudniejszym i najbardziej obszernym projektem jaki mieliśmy przyjemność do tej pory zrealizować. Przygotowania do oryginalnej premiery 7 maja trwały cztery miesiące – od momentu wyboru repertuaru, przez opracowywanie aranżacji, aż po próby. Przygotowań było bardzo dużo, ale rezultaty były jak najbardziej satysfakcjonujące . Mogę również śmiało powiedzieć, iż zadowolenie z dzisiejszego koncertu jest niebywałe. – mówi Krzysztof Majda.

Ciężką pracę artystów nagrodziła publiczność oklaskując i zachęcając do bisu. Na sali pojawili się liczni fani Studia Wokalnego, zapełniając salę niemalże do ostatniego miejsca.

Co dalej?

Wraz z końcem koncertu zastanawiałam się, kiedy ponownie będziemy mogli usłyszeć Studio Wokalne, gdyż po takim widowisku zainteresowanie kolejnymi występami jedynie wzrośnie.

Oczywiście szykujemy się już na kolejne projekty. Jesteśmy w trakcie organizacji koncertu świątecznego, natomiast w maju mamy w planach kolejny duży projekt. Szczegółów jeszcze nie mogę zdradzić, dlatego muszą nas państwo obserwować i wyczekiwać na dalsze informacje. – mówi Krzysztof Majda.

Nie pozostaje nam nic innego jak śledzić social media Studia Wokalnego i wyczekiwać kolejnych informacji dotyczących zbliżających się koncertów.

Wykonawcy:

Michael Jackson koncert Studio Wokalne UG

fot. Magdalena Grudzinska

Studio Wokalne UG w składzie:

 • Zofia Bełdzińska
 • Paulina Borzymowska
 • Olga Hołubowicz
 • Anastazja Klimiuk
 • Karolina Kluczkowska
 • Joanna Kovaćs
 • Michalina Pankiewicz
 • Zuzanna Winter
 • Paulina Zaborniak
 • Zuzanna Zaborowska

Zespół instrumentalny:

 • Krzysztof Majda – kierownictwo artystyczne, instrumenty klawiszowe, wokal
 • Łukasz Łapiński – instrumenty perkusyjne
 • Paul Rutschka – gitara basowa
 • Michał “Wierzba” Saidowski – gitara elektryczna
 • Ariel Suchowiecki – instrumenty klawiszowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *