Dzień kobiet i literatura warta przeczytania

dzień kobiet książki

źródło: Unsplash

Dziś Dzień Kobiet, a wraz z nim okazja do odkrycia fascynującego świata literatury. Z tej okazji warto zanurzyć się w morzu niezapomnianych dzieł, które przeniosą nas w różnorodne sfery, ukazując unikalne perspektywy i historie. Poznaj książki, których autorki potrafią poruszyć, zaintrygować i inspirować.

W dzisiejszym świecie literatury, dzień kobiet jest okazją do docenienia ich wyjątkowego wkładu w tę dziedzinę sztuki. Proponowana przeze mnie lista, to nie tylko zbiór opowieści, ale też bogactwo historii, które ukazują różnorodne doświadczenia i punkty widzenia. Autorki są także inspiracja dla wielu kobiet do odkrywania siły, mądrości i pewności siebie.

Park Mansfield – Jane Austen

Wiele kobiet dobrze zna Dumę i uprzedzenie autorstwa Jane Austen. Jednakże autorka napisała wiele innych dzieł, które zasługują na uwagę. Jednym z nich jest Mansfield Park, powieść opublikowana przez Austen w 1814 roku. To jedno z najbardziej ponurych dzieł w jej dorobku, ukazujące fascynujący obraz stosunków społecznych w świecie, który ulega wpływom nowoczesności, jednocześnie hołdując dawnym obyczajom.

Główna bohaterka, Fanny Price, przybywa na wychowanie do zamożnych krewnych, mieszkających w pięknym dworze Mansfield Park. Choć spotyka się z życzliwością wujostwa, nie wszyscy pozwalają jej zapomnieć, że jest tylko ubogą krewną. Beztroskie życie rodziny burzy pojawienie się w sąsiedztwie zmanierowanego rodzeństwa z Londynu. W obliczu tragedii, spowodowanej zderzeniem odmiennych wartości, dobrym duchem rodziny okazuje się właśnie pełna poświęcenia Fanny.

Mansfield Park jest uznawane za pierwsze dojrzałe dzieło Jane Austen. Dzięki cichej bohaterce i subtelnemu badaniu pozycji społecznej oraz integralności moralnej powieść ta wyróżnia się jako jedna z najgłębszych pozycji tej autorki.

Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn – Caroline Criado Perez

Pierwsza książka, która na taką skalę analizuje seksistowski charakter świata, w którym żyjemy.  Od dostępności usług publicznych po projektowanie dóbr luksusowych. To właśnie Caroline Criado Perez na dziesiątkach przykładów pokazuje, że domyślnym użytkownikiem większości dóbr i usług jest wciąż mężczyzna. Pisze o tym, w jaki sposób wpływa to na codzienne życie tej drugiej połowy ludzkości. Brak istniejących danych na temat kobiet – ich potrzeb, zdrowia, funkcjonowania na rynku pracy etc. – prowadzi do ich systemowej dyskryminacji w większości dziedzin życia.

Jest to książka niezwykle interesująca, zwłaszcza dla kobiet. Otwierająca oczy i ukazująca jak głęboko sięga systemowa nierówność. Ponadto, przedsięwzięcie Caroline Criado Perez jest imponujące. Przede wszystkim ze względu na ilość materiału, jaki poddała analizie, i fakt, że objęła nią obszar od Norwegii po Argentynę i RPA oraz od Stanów Zjednoczonych po Japonię. Ponadto Perez jest nie tylko feministką, ale również aktywistką i dziennikarką.

Pachinko – Min Jin Lee

Powieść autorstwa Min Jin Lee nie bez powodu była jedną z najgłośniejszych książek 2017 roku. Druga pozycja w dorobku Lee, opowiada o życiu czterech pokoleń koreańskiej rodziny, która wyemigrowała do Japonii. Pachinko to także opowieść o miłości, poświęceniu, ambicji i lojalności. Od tętniących życiem ulicznych targowisk, przez sale najlepszych japońskich uniwersytetów, aż po salony gry automatowej “pachinko” należące do przestępczego podziemia. Złożone i pełne pasji postacie, a wśród nich przede wszystkim silne, uparte kobiety, oddane siostry i synowie, ojcowie wstrząśnięci kryzysem moralnym, żyją i rozwijają się wbrew obojętnemu łukowi historii. Jest to słodko-gorzki portret rodziny, poświęceń, które trzeba ponieść dla tych, których kochamy. A także odwagi, by wziąć odpowiedzialność za skutki własnych wyborów.

Szklany klosz – Sylvia Plath

Książka Sylvii Plath to szokująca, realistyczna i niezwykle emocjonalna powieść o kobiecie wpadającej w wir szaleństwa. Główną bohaterką jest Esther Greenwood, wyjątkowo inteligentna, piękna i utalentowana młoda kobieta. Kiedy ma dziewiętnaście lat, przyjeżdża do Nowego Jorku na miesięczny staż w redakcji miesięcznika dla dziewcząt. Ma poznać miasto, spędzić miło czas. Jednakże Esther nie potrafi się odnaleźć. Nie jest w stanie dopasować się do środowiska. Odkrywa, że dobre oceny, które zawsze zdobywała w szkole, tutaj nie mają znaczenia. Esther nie umie zdecydować, na czym jej zależy, co ją interesuje, czy w ogóle istnieje taka rzecz. Zaczyna czuć się coraz gorzej. W dalszych częściach powieści obserwujemy jak kryzys psychiczny bohaterki ulega systematycznemu pogłębieniu.

Warto podkreślić, że Sylvia Plath sama zmagała się z depresją oraz z autodestrukcyjnymi skłonnościami. Poetka podjęła w swoim życiu kilka prób samobójczych, a motyw śmierci stanowił stały element w jej twórczości. Niewątpliwie Szklany klosz to podróż do najmroczniejszych i najbardziej przerażających zakamarków ludzkiej psychiki. Pomimo tego książka sprawia, że niezwykle łatwo utożsamić się bohaterką oraz jej przeżyciami.

Kolor purpury – Alice Walker

Powieść, która przerywając zmowę milczenia wokół przemocy domowej wywołała obyczajową burzę. Historia kobiet, które poprzez ból i nieustanną walkę ukazały ogromny hart ducha i bohaterską odwagę. Celia, uboga i cierpiąca w milczeniu ofiara przemocy ojca, a następnie męża, odnajduje listy zaginionej siostry. Z nich dowiaduje się, że Nettie po ucieczce z domu wyjechała do Afryki, gdzie pracuje jako misjonarka. Więź, która łączy siostry staje się impulsem do opuszczenia męża i próby rozpoczęcia nowego życia.

Kolor purpury to przejmująca historia opowiedziana za pomocą serii listów, głównie od Celie do Boga. Bohaterka jest młodą kobietą żyjącą na Południu, z niewielkimi możliwościami. Jednak pomimo tragicznych okoliczności życia wciąż znajduje przebłyski nadziei i uczucie głębokiej więzi.

Książka Alice Walker doskonale łączy nadzieję z ponurą, druzgocącą rzeczywistością. To urzekająca, wstrząsająca opowieść z nutką magii.

Dzień Kobiet

Dzisiaj zainwestuj czas w odkrywanie historii pełnych siły, mądrości i delikatności, których nie brakuje w świecie literatury. Każda z tych książek to nie tylko opowieść, ale również głos, który pragnie być słyszany. Otwórz się na różnorodność i doświadcz magii, jaką niesie ze sobą literatura stworzona przez niezwykłe kobiety. Niech ten dzień będzie dla ciebie nie tylko okazją do celebracji, ale również inspiracją do zgłębiania literackich powieści stworzonych przez niezwykłe twórczynie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 − 14 =