Kalafior – warzywo dla każdego

źródło: polskikoszyk.pl

Nikogo nie trzeba przekonywać, że kalafior to jedno z najbardziej wartościowych warzyw. Wyróżnia się dużą zawartością witamin i minerałów. Poniżej przeczytacie informacje na jego temat, o których wcześniej na pewno nie mieliście pojęcia. 

Co to za warzywo?

Kalafior to warzywo jednoroczne wywodzące się z rodziny kapustowatych. Prawdopodobnie pochodzi z Cypru, kiedyś nazywano go kapustą cypryjską. Do Polski sprowadziła go żona Zygmunta Starego, królowa Bona, w XVI wieku.

Do jego uprawy potrzebna jest gliniasta, lekko kwaśna gleba. Osiągnięcie pełnej dojrzałości zajmuje mu nawet 265 dni.

Kalafior w kuchni

Kalafior jest warzywem bogatym w wiele cennych składników odżywczych. Warto jednak pamiętać, że poprzez gotowanie dłużej niż 30 minut traci swoje korzyści zdrowotne o 75%. Jego nieprzyjemny zapach to wina siarki, która wydziela się podczas gotowania. 

Zamrożony kalafior można przechowywać  aż do 5 miesięcy. 

Różne odmiany 

Kalafior nie jest tylko biały. Istnieje jego intensywnie fioletowa odmiana, która jest bardziej pikantna. Poza tym można spotkać też kalafiora zielonego, żółtego i pomarańczowego. Są one bardzo delikatne w smaku i nie zmieniają koloru nawet po ugotowaniu. Mówi się, że brokuł jest jego zieloną odmianą.

Samo zdrowie

Jadalna część kalafiora nazywana jest różą. Ma zaledwie 20 kalorii w 100 gramach – warto wprowadzić go do diety odchudzającej. Ponadto poleca się go osobom chorującym na cukrzycę ze względu na niski indeks glikemiczny. Ekstrakty i napary z liści kalafiora mają działanie przeciwdrobnoustrojowe.

Naukowcy twierdzą, że spożywanie kalafiora ogranicza ryzyko wystąpienia raka pęcherza. Zawarte w tym warzywie przeciwutleniacze neutralizują wolne rodniki, przyczyniające się do powstawania nowotworów. Istnieją także badania udowadniające, że ryzyko zachorowania na reumatoidalne zapalenie stanów jest znacznie mniejsze u osób, które regularnie spożywają to warzywo. 

Przeciwwskazania 

Kalafior nie jest jednak dobry dla każdego. Przede wszystkim nie powinny jeść go osoby cierpiące na choroby tarczycy. Ze względu na właściwości wolotwórcze, jego spożywanie może doprowadzić do zaburzeń wchłaniania jodu z pokarmu. 

Czy warto?

Kalafior powinien być stałym elementem diety każdego Polaka. W 2019 Polska była trzecim największym producentem kalafiora w Unii Europejskiej. Jego uprawa zajmowała ponad 14 tysięcy hektarów. Jego dostępność w naszym kraju jest zdecydowanie wielkim plusem tego warzywa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 + sześć =