Historia Wszystkich Świętych

Ołtarzyk z okazji Dnia Zmarłych w Meksyku, źródło: Unsplash

Znane w polskiej tradycji uroczystość Wszystkich Świętych wiąże się z odwiedzinami grobów bliskich. W pierwszych dniach listopada cmentarze wieczorami widać z daleka ze względu na bardzo dużą ilość zapalonych zniczy. Wielu z nas wybierze się w najbliższym czasie, aby zapalić symboliczne światełko, jednak ilu z nas zastanowi się, jaka jest historia tego dnia i czy jest obchodzone tylko w Polsce?

Czczenie zmarłych wywodzi się już ze starożytności, a dokładnie z IV wieku, kiedy obchodzono dni męczenników chrześcijańskich. Pierwotnie pamięć zmarłych wspominano w maju, jednak przeniesiono to święto na jesień, ze względu na zbyt dużą ilość pielgrzymów przybywających wiosną do Rzymu.  Datę 1 listopada po raz pierwszy uznano najprawdopodobniej w latach 40. VIII wieku, kiedy papież Grzegorz III ufundował oratorium w Bazylice św. Piotra na Watykanie i zarządził, aby modlić się w nim do Wszystkich Świętych. Dwieście lat później papież Jan XI ustalił ten dzień jako osobne święto kościelne, które swoją wigilię ma 31 października. Charakter tych obchodów jest głównie katolicki, jednak obrzędy wspominania zmarłych znane są również w innych kulturach i wyznaniach.

Przykładowo w Meksyku w tym samym czasie obchodzone jest Día de Muertos uznawane za radosną okazję do wspólnego świętowania wraz z duszami zmarłych. Charakterystyczne dla tego święta są ludzkie czaszki zrobione z cukru i napełnione tequillą, które podpisane są imionami zmarłych. Podczas festiwalu spożywane są przez rodzinę i przyjaciół jako wyraz pamięci o tych, którzy odeszli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwanaście + dwanaście =