Pierre Cardin – kosmiczna rewolucja na ziemi

Źródło: pierrecardin.com

Projektant, który ubierał Beatlesów, Jackie Kennedy i Indirę Ghandi – pierwszą kobietę, która została premierem Indii. To on wymyślił spódnice bombki, spopularyzował styl unisex i nadał swoje imię wszystkiemu, od ubrań, restauracji, akcesoriów i długopisów po meble, perfumy, a nawet teatr. W Polsce nazwano go ojcem chrzestnym naszego nowoczesnego przemysłu odzieżowego. Obecnie ma u nas kilkanaście firm i fabryk. Urodzony we Włoszech w 1922 roku jako Pietro Cardin, krawieckiego fachu uczył się od 14. roku życia. Sławę zdobył dopiero we Francji, gdzie przeprowadził się w 1945 roku. Doświadczenie zdobywał w paryskich domach mody Cristiana Diora i Elsy Schiaparelii.

Jego solowa kariera rozpoczęła się w 1951 roku, kiedy stworzył około 30 kostiumów na bal maskowy hiszpańskiego kolekcjonera sztuki Carlosa de Beistegui. W 1953 roku otworzył swój pierwszy butik odzieżowy w Paryżu i w krótkim czasie rozszerzył swoją działalność na cały świat. Jego dom mody został zatrudniony do przerobienia mundurów dla Pakistańskich linii lotniczych oraz do zaprojektowania stroju narodowego Filipin. Jako pierwszy europejski projektant pojawił się na rynkach Chin, Japonii, Rosji i Rumunii i jako jeden z pierwszych wszedł w 1989 roku na polski rynek.

Pierre Cardin kreował unikalny i rozpoznawalny styl. Bazował na prostych geometrycznych kształtach. Do jego osiągnięć należą proste sukienki w kształcie litery A i ekstrawaganckie sukienki bombki z 1954 roku. Jego projekty upodobali sobie Beatlesi, na okładce singla z 1963 roku „I Want to Hold Your Hand” są ubrani w jego słynne garnitury bez kołnierza.

Cardin projektował akcesoria, buty i ubrania dla dzieci. W 1968 roku wyszedł poza świat mody. Zawarł kontrowersyjny kontrakt licencyjny, aby swoim nazwiskiem sygnować porcelanę. Tak rozpoczął się nowy rozdział w historii marki Pierre Cardin. Sygnatura Cardina zmieniała zwykłe przedmioty w towar luksusowy. Krzesła, zestawy do minigolfa, ręczniki, miksery kuchenne, sekretarki automatyczne i zapalniczki. W 1970 roku otworzył Espace Pierre Cardin – teatr, kino, restaurację i galerię w jednym. Dzisiaj istnieje ponad 900 licencjonowanych produktów marki Pierre Cardin, dostępnych w 140 krajach.

Miał obsesję na punkcie podróży kosmicznych, zaprojektował własną wersję skafandra kosmicznego NASA. Podbój kosmosu stał się dla Pierre’a Cardina inspiracją do kreowania mody, a także do prowadzenia biznesu na globalną skalę. W 1964 roku zaprezentował kolekcję „Cosmocorps”, która łączyła futuryzm ze stylem modsów: minisukienki, kurtki zapinane na zamek błyskawiczny, kamizelki i kombinezony. W 1968 roku opracował „cardine” – gumowaną tkaninę, w której (po ogrzaniu na specjalnych formach) można było wytłaczać rozmaite trójwymiarowe wzory, wykorzystał ją do stworzenia sławnej sukienki „egg carton”. Cardin był też właścicielem słynnego futurystycznego Palais Bulles, domu zaprojektowany przez węgierskiego architekta Antti Lovaga.

Pracował na własny rachunek od 1950 roku, był przedsiębiorcą, wizjonerem i jednym z najbogatszych projektantów. Pracował do końca. Odszedł 29 grudnia 2020, miał 98 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *