Kulinarne podróże: Izrael

shakshuka

Szakszuka

Kuchnia Izraela łączy w sobie elementy kuchni arabskiej czy tureckiej. W Polsce najbardziej znanymi daniami z tego regionu są hummus i falafel. Sprawdźcie jakie jeszcze potrawy znajdą się na tradycyjnym żydowskim stole.

W dzieciństwie jemy to, co przygotują nasi rodzice. To oni jako pierwsi kształtują nasz gust kulinarny. W obrębie danego kraju, czy regionu potrawy na ogół się powtarzają. Ich receptura przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Pod tym względem Izrael jest wyjątkowy. Kraj ten, który istnieje dopiero od 1948 roku zamieszkiwany jest przez ludzi, którzy przyjechali tu z różnych zakątków świata. Dzięki temu kuchnia ta jest tak różnorodna. Do tego dochodzi podział na potrawy izraelskie i żydowskie. Są jednak dania, które są tradycyjne w każdym regionie.

Czulent

czulentTradycyjnym daniem przygotowywanym w czasie szabatu jest czulent. Jest to rodzaj gulaszu z koszernego mięsa z ciecierzycą, fasolą, cebulą i kaszą, niekiedy spożywany z knedlami. W związku z tym, że w szabat nie wolno gotować na ogniu, czulent przygotowuje się przed jego rozpoczęciem, a następnie pozostawia się go w rozgrzanym piecu, aby dogotował się przez noc i był gotowy na sobotni obiad. Dawniej naczynie ze wszystkimi składnikami tej jednogarnkowej potrawy zanosiło się w piątek po południu do pobliskiego piekarza, który podlewał potrawę wodą i wstawiał ją na noc do pieca.

Szakszuka

Jest to klasyczne śniadanie izraelskie. Samo słowo oznacza „bałagan”. Są to jajka sadzone, które smażą się na podduszonych wcześniej pomidorach z dodatkiem cebuli i czosnku. Wszystko posypane jest świeżą pietruszką, kolendrą i kuminem. Podawane jest to z pitą – okrągłym, pszennym plackiem oraz izraelską sałatką, czyli świeżym ogórkiem z pomidorami i świeżą pietruszką. Obecnie pojawia się wiele autorskich wersji tego dania. Co kucharz to inna wariacja. Do potrawy dodawana jest cukinia, papryka, czy mięso. Doprawiana jest cynamonem, czy goździkami. Najważniejsze jednak jest to, by po przygotowaniu dania na koniec wbić na wierzch jajko. Białko powinno być całkowicie ścięte, a żółtko surowe.

Cygara marokańskie

Jest to ostro przyprawione pieprzem, zapieczone siekane mięso, zawinięte w rurki. Są one najczęściej podawane jako przystawka do dania głównego.

 

Falafel / Hummus

hummusMówiąc o kuchni izraelskiej nie można pominąć tych dwóch dań. Oba są bardzo popularne są w Polsce, szczególnie wśród wegan i wegetarian. Falafel to smażone kulki z przyprawionej ciecierzycy bądź bobu z sezamem. Kotleciki te często dodawane są do kebaba zastępując tradycyjne mięso. Hummus jest to pasta, również przyrządzona z ciecierzycy. Dodaje się do niej czosnek, tahini (pastę sezamową), oliwę oraz sok z cytryny. Obie potrawy zwykle podawane są z pitą. Mogą stanowić dodatek bądź zostać podane jako główne danie.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *