Magiczne jagody goji

fot. Antonio Tajuelo (flickr.com)

fot. Antonio Tajuelo (flickr.com)

Są niewielkie – mają zaledwie 2 cm długości, piękny szkarłatny kolor, słodki smak i liczne walory zdrowotne. Pochodzą z południowo-wschodniej Azji. Są składnikiem całej gamy dań – począwszy od potraw warzywnych, rybnych i zup, poprzez ciastka i musli, aż do soków, herbat, a nawet win.

Goji, czyli co?

Jagody goji to inaczej owoce kolcowoju chińskiego, porastającego głównie zbocza Himalajów, tereny Tybetu i Mongolii. Można jednak znaleźć go także w Polsce, gdzie nierzadko uprawiany jest jako krzew ozdobny. Zdarza się, że bywa mylony z łudząco podobnym krzakiem wilczej jagody, którego owoców należy wystrzegać się jak ognia, gdyż są trujące. Jagody goji są bardzo delikatne, dlatego by ich nie uszkodzić, nie zbiera się ich wprost z krzewów, ale lekko strząsa. Ciekawostką jest, że roślina ta pochodzi z tej samej rodziny, co warzywa psiankowate takie jak ziemniak, pomidor, papryka czy tytoń.

Czysta magia!

fot. Miriam (flickr.com)

fot. Miriam (flickr.com)

Po raz pierwszy, wzmianki o tych owocach pojawiły się już w starożytnych Chinach. Jedno z dzieł tej epoki zawiera informację o człowieku, który żył 225 lat właśnie dzięki regularnemu spożywaniu jagód kolcowoju. Nie bez powodu owoce te zyskały zatem przydomek „owoców młodości” lub „długowieczności”.  W medycynie chińskiej jagody goji stosowane są jako środek leczniczy w wielu chorobach. Wspomagają miedzy innymi regenerację wątroby i nerek, łagodzą problemy układu oddechowego, redukują cellulit, zwalczają zmęczenie, poprawiają koncentrację, chronią przed nadciśnieniem, wysokim cholesterolem i cukrzycą. Uważa się również, że mogą wspomagać leczenie bezsenności, niepłodności oraz zaburzeń potencji. Ponadto, ich spożywanie zaleca się także osobom żyjącym w ciągłym stresie i cierpiącym na permanentne zmęczenie.

Owoce goji są bogate między innymi w witaminę C, selen i żelazo (zawartość tego pierwiastka jest tu aż trzy razy większa niż w szpinaku). Stanowią także cenne źródło błonnika, beta-karotenu oraz luteiny. Pod względem antyoksydantów (czyli przeciwutleniaczy usuwających z organizmu nadmiar wolnych rodników), jagody goji nie mają sobie równych – zawierają ich prawie cztery razy więcej niż czarna jagoda. Przypuszcza się, że to najbardziej wartościowe owoce na świecie.

Mimo, że w medycynie chińskiej są obecne od tysięcy lat, na rynku zachodnim pojawiły się stosunkowo niedawno. Znaną promotorką tych owoców jest Madonna – jak podają amerykańskie media, jagody goji stanowią ważny element jej diety.

fot. chinwei (flickr.com)

fot. chinwei (flickr.com)

Jak to się je?

W smaku goji przypominają suszone pomidory, jednak ich słodkawy posmak pozwala wykorzystać je także jako dodatek do ciast, licznych deserów czy koktajli. Zarówno jagody jak i liście kolcowoju znalazły też zastosowanie w produkcji herbat i soków. Dodatkowo, internet obfituje w dania na bazie tych owoców. W sieci można znaleźć między innymi przepisy na zawierające goji muffiny, tarty, sałatki, granole, lody, potrawki z kurczaka i omlety.

Według dietetyków osoby dorosłe powinny spożywać około 70 sztuk goji dziennie. Ich nadmierne spożycie grozi problemami żołądkowymi, ważne jest więc, by zachować umiar. Z łatwością można kupić je w większości sklepów ze zdrową żywnością. Należy jednak przygotować się na niemały wydatek – 100 gramów tych suszonych owoców, to koszt wahający się od 10 do nawet 25 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *