Magiczne jagody goji

fot. Antonio Tajuelo (flickr.com)

fot. Antonio Tajuelo (flickr.com)

Są niewielkie – mają zaledwie 2 cm długości, piękny szkarłatny kolor, słodki smak i liczne walory zdrowotne. Pochodzą z południowo-wschodniej Azji. Są składnikiem całej gamy dań – począwszy od potraw warzywnych, rybnych i zup, poprzez ciastka i musli, aż do soków, herbat, a nawet win.

Goji, czyli co?

Jagody goji to inaczej owoce kolcowoju chińskiego, porastającego głównie zbocza Himalajów, tereny Tybetu i Mongolii. Można jednak znaleźć go także w Polsce, gdzie nierzadko uprawiany jest jako krzew ozdobny. Zdarza się, że bywa mylony z łudząco podobnym krzakiem wilczej jagody, którego owoców należy wystrzegać się jak ognia, gdyż są trujące. Jagody goji są bardzo delikatne, dlatego by ich nie uszkodzić, nie zbiera się ich wprost z krzewów, ale lekko strząsa. Ciekawostką jest, że roślina ta pochodzi z tej samej rodziny, co warzywa psiankowate takie jak ziemniak, pomidor, papryka czy tytoń.

Czysta magia!

fot. Miriam (flickr.com)

fot. Miriam (flickr.com)

Po raz pierwszy, wzmianki o tych owocach pojawiły się już w starożytnych Chinach. Jedno z dzieł tej epoki zawiera informację o człowieku, który żył 225 lat właśnie dzięki regularnemu spożywaniu jagód kolcowoju. Nie bez powodu owoce te zyskały zatem przydomek „owoców młodości” lub „długowieczności”.  W medycynie chińskiej jagody goji stosowane są jako środek leczniczy w wielu chorobach. Wspomagają miedzy innymi regenerację wątroby i nerek, łagodzą problemy układu oddechowego, redukują cellulit, zwalczają zmęczenie, poprawiają koncentrację, chronią przed nadciśnieniem, wysokim cholesterolem i cukrzycą. Uważa się również, że mogą wspomagać leczenie bezsenności, niepłodności oraz zaburzeń potencji. Ponadto, ich spożywanie zaleca się także osobom żyjącym w ciągłym stresie i cierpiącym na permanentne zmęczenie.

Owoce goji są bogate między innymi w witaminę C, selen i żelazo (zawartość tego pierwiastka jest tu aż trzy razy większa niż w szpinaku). Stanowią także cenne źródło błonnika, beta-karotenu oraz luteiny. Pod względem antyoksydantów (czyli przeciwutleniaczy usuwających z organizmu nadmiar wolnych rodników), jagody goji nie mają sobie równych – zawierają ich prawie cztery razy więcej niż czarna jagoda. Przypuszcza się, że to najbardziej wartościowe owoce na świecie.

Mimo, że w medycynie chińskiej są obecne od tysięcy lat, na rynku zachodnim pojawiły się stosunkowo niedawno. Znaną promotorką tych owoców jest Madonna – jak podają amerykańskie media, jagody goji stanowią ważny element jej diety.

fot. chinwei (flickr.com)

fot. chinwei (flickr.com)

Jak to się je?

W smaku goji przypominają suszone pomidory, jednak ich słodkawy posmak pozwala wykorzystać je także jako dodatek do ciast, licznych deserów czy koktajli. Zarówno jagody jak i liście kolcowoju znalazły też zastosowanie w produkcji herbat i soków. Dodatkowo, internet obfituje w dania na bazie tych owoców. W sieci można znaleźć między innymi przepisy na zawierające goji muffiny, tarty, sałatki, granole, lody, potrawki z kurczaka i omlety.

Według dietetyków osoby dorosłe powinny spożywać około 70 sztuk goji dziennie. Ich nadmierne spożycie grozi problemami żołądkowymi, ważne jest więc, by zachować umiar. Z łatwością można kupić je w większości sklepów ze zdrową żywnością. Należy jednak przygotować się na niemały wydatek – 100 gramów tych suszonych owoców, to koszt wahający się od 10 do nawet 25 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 + 2 =