Polsko-ukraińskie relacje po 24.02.2022– dyskusja na WNS

Infografika promująca panel

Grafika opracowana przez Instytut Politologii

Mijają 2 lata od rozpoczęcia pełnowymiarowej napaści Rosji na Ukrainę. 26 lutego na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie się panel dyskusyjny pod hasłem „Polsko-ukraińskie relacje po 24 lutego 2022”. Udział w nim weźmie m.in. laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z 2022 r – Ołeksandra Matviichuk.

Zainteresowanych zaprasza się do auli S207 o godzinie 14. Moderatorem panelu będzie Profesor Aleksander Kuczabski. W wydarzeniu weźmie udział liczne grono działaczy, polityków i politologów z Polski i Ukrainy. Będą to m.in Jacek Kluczkowski – b. ambasador RP w Kijowie, Senator Jerzy Wcisła, b. konsul Ukrainy w Gdańsku Lev Zakharchyshyn oraz Marcelina Wilczewska – inicjatorka akcji Studenci dla Ukrainy. W formie zdalnej na spotkaniu obecni będą także b. minister rozwoju gospodarczego i handlu Pavlo Sheremeta oraz Yuriy Bova – mer Trościańca. Gościem honorowym panelu będzie Ołeksandra Matviichuk. Jest ona prawniczką, a także działaczką walczącą w obronie praw człowieka. W 2022 r. otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla w imieniu swojej organizacji Centrum Wolności Obywatelskich, która zajmuje się dokumentowaniem rosyjskich zbrodni wobec ukraińskich cywilów.

Zapowiedziany panel jest związany z gdańskimi obchodami rocznicy rosyjskiej agresji na Ukrainę. Wydarzenie to ma przypominać, że współpraca między naszymi narodami nadal powinna być priorytetem w sferze stosunków międzynarodowych. Odpierający wrogie siły Ukraińcy dalej potrzebują wsparcia nie tylko polityków, ale i zwykłych obywateli. Dlatego jako mieszkańcy sąsiadujących krajów powinniśmy pielęgnować tę relację, także prowadząc dyskusję o wspólnej teraźniejszości i przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwanaście − 10 =