Mamy medal! Kubacki zdobył brąz olimpijski

Medaliści ze skoczni normalnej – fot. instagram.com/@fisskijumping

Dawid Kubacki uplasował się na 3. pozycji podczas niedzielnego konkursu olimpijskiego. Na normalnej skoczni osiągnął rezultat, w który wielu kibiców nie wierzyło. Kamil Stoch ukończył zawody na 6. lokacie. Najwyższy stopień podium i miano mistrza olimpijskiego zdobył jeden z faworytów – Ryoyu Kobayashi. Tuż za nim znalazł się 36-letni Manuel Fettner. Kilku zawodników ukończyło rywalizację poniżej oczekiwań.

Fantastycznie ułożył się dla polskich kibiców konkurs olimpijski na normalnej skoczni w Zhangjiakou. Po pierwszej serii na najniższym stopniu podium uplasował się trzykrotny mistrz olimpijski Kamil Stoch po oddaniu skoku na odległość 101,5 metra. Na 8. miejscu znajdował się Dawid Kubacki – 104 metry w pierwszej próbie i dobra pozycja do ataku przed serią finałową. W czołowej 30. po pierwszej części konkursu znaleźli się także Piotr Żyła i Stefan Hula. Po drugiej serii ukończyli oni zawody na kolejno 21. i 26. miejscu. Świetnie skoczył mistrz świata z Seefeld – Kubacki wylądował na 103 metrze i dał wyraźny sygnał, że może powalczyć o medal. Nieco gorzej spisał się Stoch, oddał próbę na odległość 97,5 metra, co ostatecznie spowodowało, że ukończył konkurs poza czołową trójką. Dawida nie przeskoczyli Klimov i Prevc, co poskutkowało 3. miejscem dla Polaka. Liczył na sukces już przed czterema laty, wówczas nie zdołał sięgnąć indywidualnie po medal olimpijski. Nareszcie udało mu się spełnić kolejne marzenie!

Rezultat zawodów jest z pewnością zaskoczeniem. W przypadku mistrza olimpijskiego wszyscy byli zgodni, że Ryoyu Kobayashi powalczy o końcowy triumf. Mało kto jednak uwierzyłby, że wicemistrzostwo padnie łupem Manuela Fettnera, 36-letniego Austriaka, który w pięknym stylu wieńczy swoją będącą u schyłku karierę. W czołowej szóstce znalazło się dwóch Polaków. Niewielu wierzyło w aż tak optymistyczny rezultat dla naszej kadry – zwieńczony dodatkowo brązem Kubackiego. Na 4. pozycji Peter Prevc, również zaskakująco wysoko. W świetniej dyspozycji na normalnym obiekcie byli Rosjanie. Evgeniy Klimov zajął 5. miejsce, bardzo wysoko znalazł się Danil Sadreev – urodzony w 2003 roku zawodnik swój debiut olimpijski ukończył na 8. lokacie. W czołowej dziesiątce znaleźli się także: na 7. pozycji Marius Lindvik, zaś na miejscach 9. i 10. kolejno Timi Zajc oraz Stefan Kraft. W czołówce zabrakło między innymi Karla Geigera, Halvora Egnera Graneruda, który został ostatecznie zdyskwalifikowany czy Anze Laniska i Markusa Eisenbichlera. Są to zawodnicy, którzy prezentują w bieżącym sezonie bardzo wysoką dobrą formę. Konkurs na skoczni normalnej muszą jednak puścić w niepamięć, a przy tym w pełni skupić się na nadchodzących zawodach na dużym obiekcie.