Eurowizja 2022: Polska wybiera piosenkę do Turynu!

Logo Konkursu Piosenki Eurowizji 2022 (fot. eurovision.tv)

Eurowizja 2022 zbliża się wielkimi krokami! Telewizja Polska ogłosiła powrót publicznych preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji. Reprezentanta naszego kraju poznamy 19 lutego podczas koncertu „Tu bije serce Europy! Wybieramy hity na Eurowizję!”, który transmitowany będzie od godziny 20.00 w TVP2. 

Telewizja Polska zaskoczyła chyba wszystkich fanów Eurowizji w naszym kraju. Polski reprezentant miał być w tym roku wybrany wewnętrznie przez komisję TVP i ogłoszony 1 stycznia, jednak termin ogłoszenia przesunięto na 15 stycznia. Ku zaskoczeniu wszystkich, dzień przed planowanym ogłoszeniem, polski nadawca ogłosił dziesięciu uczestników polskich preselekcji do Eurowizji 2022, którzy zmierzą się ze sobą podczas koncertu „Tu bije serce Europy! Wybieramy hity na Eurowizję!”. Reprezentanta Polski wraz z piosenką wybiorą jurorzy i widzowie.

Prezentujemy finałową dziesiątkę kandydatów i ich piosenek, które powalczą o wyjazd do Turynu.

  • Ania Byrcyn – “Dokąd?”

Ania pochodzi z Podhala, ale urodziła się w Kanadzie. Była częścią zespołów, z którymi koncertowała na całym świecie, krzewiąc muzykę, kulturę i tradycje Podhalan. Najlepiej odnajduje się w klimacie folklorystycznym. Szerszej publiczności dała się poznać podczas jedenastej edycji The Voice of Poland, gdzie zajęła trzecie miejsce. Rok później z utworem „Chowam się” zwyciężyła koncert Debiutów na 58. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Jej propozycja na Eurowizję 2022 to ballada „Dokąd?”, utrzymana w “bondowskim” klimacie. Ania sama napisała tekst i muzykę do piosenki.

 

  • DARIA – “Paranoia”

Radiowe objawienie ostatnich miesięcy! Daria Marcinkowska w wieku 18 lat wyjechała do Londynu, gdzie na początku studiowała aktorstwo, jednak później zdecydowała się na studia muzyczne w London College of Music. Daria brała udział w dziesiątej edycji programu The Voice of Poland. Pod koniec marca 2021 roku wydała swój debiutancki singiel „Love Blind”, a pod koniec tego samego roku opublikowała właśnie piosenkę „Paranoia”, która ma aktualnie ponad 11 milionów odsłon w serwisie YouTube. Daria współpracuje z niemiecką wytwórnią, a jej utwory powstają w Niemczech i  Wielkiej Brytanii. Światowego brzmienia i produkcji nie można odmówić, ale czy jurorzy i widzowie będą chcieli oddać swój głos na coś, co już bardzo dobrze znają?

 

  • Emilia Dębska (Mila) – “All I Need”

Emilia Dębska to kolejna uczestniczka tegorocznych preselekcji, która wcześniej pojawiła się w muzycznym programie Telewizji Polskiej. Emilia w 2015 roku pojawiła się w The Voice i odpadła na etapie bitew. Wcześniej, bo w 2007 roku, rozpoczęła współpracę z Januszem Józefowiczem i debiutowała wraz z zespołem Teatru Buffo podczas programu Przebojowa noc w TVP1. W tym samym roku brała udział w koncercie Debiutów 44. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Mila na co dzień mieszka na Słowenii, gdzie również startowała w tamtejszych eliminacjach do Eurowizji. Zaprezentowała wtedy piosenkę „Svoboda” i odpadła na etapie półfinałowym. Propozycja Emilii to utwór „All I Need”, do którego artystka sama stworzyła tekst i muzykę.

 

  • Lidia Kopania – “Why Does It Hurt”

Lidia skończyła historię sztuki na Uniwersytecie Łódzkim, arteterapię oraz Interdyscyplinarne Studia Doktoranckie na Uniwersytecie SWPS. Wokalistka ma na koncie trzy płyty: „Intyuicja” z 2006 roku, „Przed świtem” wydane w 2008 roku oraz „Pod Słowami” z 2015 roku. Lidia Kopania reprezentowała Polskę na Eurowizji w 2009 roku i z utworem „I Don’t Wanna Leave” zajęła 12. miejsce w półfinale, co nie wystarczyło na awans do finału konkursu. W tym roku walczy o powrót na eurowizyjną scenę z piosenką „Why Does It Hurt”, którą skomponowały siostry Persson. To znane, szwedzkie producentki, które zgłaszają swoje utworu (czasem nawet te same) do różnych selekcji w Europie.

 

  • Karolina Lizer – “Czysta woda”

Karolina to wokalistka, klawesynistka i pianistka. W swoim dorobku muzycznym ma udział w wielu festiwalach i konkursach np. piosenki aktorskiej, żydowskiej, czy poezji śpiewanej. Zakochana w polskiej kulturze i folku. W 2020 roku wzięła udział w programie Szansa na Sukces, a także pojawiła się na scenie Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w koncercie Debiutów. W 2021 roku ukazał się jej debiutancki album „Lśniąca. Łąkowe historie”. Konkursowa piosenka “Czysta woda” to efekt współpracy z Bum Bum Orkestar. Utwór nie był tworzony z myślą o Konkursie Piosenki Eurowizji, a zgłoszenie do Telewizji Polskiej wysłała mama Karoliny.

 

  • Ochman – “River”

Krystian Ochman to wnuk słynnego polskiego tenora Wiesława Ochmana. Ma 22 lata, a na koncie sporo sukcesów! Zwyciężył jedenastą edycję The Voice of Poland oraz konkurs Premier Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej 2021. Jego najbardziej znana piosenka to „Światłocienie”, które w serwisie YouTube mają ponad 5 milionów odsłon. Krystian ma na koncie jeden album studyjny, jest jedynym polskim wokalistą, który wziął udział w The Circle° Sessions. Propozycja na Eurowizję to utwór „River”, który w całości zaprezentowany będzie w języku angielskim. Za muzykę odpowiadają: Krystian Ochman, @atutowy, Tribbs, Ashley Hicklin, natomiast tekst stworzył Krystian i Ashley Hicklin.

 

  • Karolina Stanisławczyk & Chika Toro – “Move”

Karolina ma zaledwie 21 lat, a pochwalić może się już radiowym hitem “Cliche”, który ma prawie 10 milinów odsłon w serwisie YouTube. Karolina w 2021 wydała także debiutanckim album.  W preselekcjach wystąpi w duecie z Chiką Toro — kolumbijską piosenkarką, która jakiś czas temu pojawiła się na polskim rynku muzycznym. Na swoim koncie ma między innymi duet z Popkiem. Propozycja dziewczyn na Eurowizję 2022 to taneczne „Move”, utrzymane w klimacie muzyki latnio, zaśpiewane po polsku i hiszpańsku.

 

  • Siostry Szlachta – “Drogowskazy”

Julia oraz Wiktoria to siostry, które oczarowały swoim głosem Marylę Rodowicz podczas programu Szansa na Sukces. Dziewczyny powróciły na słynną „pastylkę” rok później, kiedy brały udział w specjalnym wydania programu, który wyłaniał reprezentanta Polski na Eurowizję 2020. Siostry Szlachta wystąpiły także na deskach Amfiteatru Opolskiego podczas konkursu Debiutów z utworem “Na niby”. Ich propozycja na Eurowizję to utwór „Drogowskazy”, do którego muzykę skomponował Piotr Walicki, a tekst napisała Monika Wydrzyńska z duetu Linia Nocna.

 

  • KUBA – “LOVESICK”

Kuba Szmajkowski swoja muzyczną przygodę zaczynał w pierwszej edycji The Voice Kids. Później trafił do boysbandu 4Dreamsers, składającego się z innych uczestników tamtej edycji telewizyjnego show. Grupa wydała dwie płyty, zagrała dwie duże trasy koncertowe, była także dwukrotnie nominowana do nagrody Fryderyka. Po trzech latach działalności boysband się rozpadł i każdy poszedł swoją muzyczną drogą. Kuba we wrześniu 2021 wydał debiutancki, solowy singiel “Nieskończone”. Nagrał także piosenkę razem z Sarą James, która reprezentowała Polskę podczas Eurowizji Junior 2021. Jego drugi singiel to utwór „LOVESICK”, którym chce podbić scenę Eurowizji 2022! Telefoniczną rozmowę z Kubą Szmajkowskim przeprowadzili nasi redakcyjnymi koledzy z Radia MORS. Zapraszamy do posłuchania wywiadu tutaj.

 

  • UNMUTE – “Głośniej niż Decybele”

Największe zaskoczenie tegorocznych eliminacji! Zespół UNMUTE to pięć Głuchych osób – Zuzanna Szymańska, Jakub Stanisławczyk, Magdalena Wdowiarz, Julia Kramek i Alina Jagodzińska. Ich utwór „Głośniej niż Decybele” to efekt kampanii społecznej Polskiego Związku Głuchych. Propozycja na Eurowizję 2022 to klubowe i alternatywne brzmienia połączone z tekstem, który zaśpiewany jest w Polskim Języku Migowym. Piosenki zaprezentowanej w całości w języku migowym jeszcze nigdy nie było na eurowizyjnej scenie! Czy Polska przejdzie do historii i postawi na „Głośniej niż Decybele”?

 

Konkurs Piosenki Eurowizji 2022 odbędzie się w dniach 10-14 maja 2021 roku w Turynie. Tegoroczne widowisko odbędzie się pod hasłem Konkurs pod hasłem “The Sound of Beauty”. Trzy koncerty (dwa półfinały oraz wielki finał) poprowadzą: Laura Pausini, Alessandro Cattelan oraz Mika. Na scenie w Turynie zaprezentuje się 41 państw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *