„Pasywny relaks” nie wystarczy? Poznaj techniki relaksacyjne

źródło : pixabay.com

Większość osób stosuje „pasywną relaksację”, podczas oglądania filmu, czytania książek lub spotkań z przyjaciółmi. Jeśli doświadczamy długofalowego stresu, problemów ze snem lub stanów lękowych, często te sposoby nie wystarczają. Warto wtedy sięgnąć po skuteczne techniki relaksacyjne.

Relaksacja polega na świadomej redukcji bodźców, w tym wyłączeniu  wszystkich powodujących stres. Jest to stan odprężenia i wyciszenia na poziomie ciała, umysłu oraz emocji. Pozwala stopniowo wyciszać aktywność umysłu, rozluźniać mięśnie, obniżyć poziom hormonów stresu oraz spowolnić akcję serca. Techniki relaksacyjne są szczególnie ważne, teraz gdy ludzie obciążeni są stresem, często tym chronicznym oraz problemami zdrowia psychicznego. Mają one swoje korzenie w kulturze wschodu, głównie biorące się z  tradycji buddyjskiej. Wpływ tej kultury na nasze codzienne życie, pomaga w skutecznej walce z chorobami cywilizacyjnymi oraz w redukcji stresu.

Do technik relaksacyjnych możemy zaliczyć :

  • Podróż w wyobraźni do spokojnego miejsca
  • Muzyka relaksacyjna
  • Treningi oddechowe
  • Masaż relaksacyjny
  • Joga
  • Życie w kontakcie i w zgodzie z naturą.

Trening Autogenny Schultza

Technika wywodzi się z publikacji Johannesa Schultza, niemieckiego psychoterapeuty i psychiatry. W 1932 roku opracował on system ćwiczeń, korzystając z metody wykorzystywanych w jodze oraz podczas medytacji zen (formy buddyzmu z pogranicza religii i filozofii). Specyfika tej techniki polega na tym, że człowiek sam oddziaływuje na własny układ nerwowy.

Celem treningu autogennego jest nauczenie umiejętności swobodnego przyjęcia odpowiedniego stanu lub postawy skupionej na bierności, koncentracji i nabycia umiejętności sterowania organizmem. Można wykonywać ten trening samodzielnie w domu jako metodę relaksacji i zapobiegania skutkom stresu.

Prawidłowy trening: Usiądź wygodnie w spokojnym miejscu, zamknij oczy i skupi uwagę na samym sobie. Weź kilka głębokich wdechów i wydechów, koncentrując się na procesie oddychania. Następnie w myślach wydaj sobie polecenia zgodne z sześcioma etapami treningu autogennego. Powtarzaj w myślach, że przepełnia Cię radość i wewnętrzna harmonia. Na koniec treningu wydaj sobie polecenie „Jestem wypoczęty i zrelaksowany”. 

Sześć  faz Treningu Autogennego Schultza:

1. Uczucie ciężaru,

2. Uczucie ciepła,

3. Regulacja pracy serca,

4. Regulacja swobodnego oddychania,

5. Uczucie ciepła w splocie słonecznym,

6. Uczucie chłodu na czole.

Każda z faz powinna trwać 5 minut, a całość 30 minut. Na początku przez 2 tygodnie praktykuje się jedynie uczucie ciężaru, a po 2 tygodniach przechodzi się do kolejnych ćwiczeń. Trening należy powtarzać przez 12 tygodni. 

 

Źródła :

medonet.pl

lifechange.org.pl

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *