Zamiłowanie do filmu silniejsze niż pandemia

dkf miłość blondynki

Dyskusyjny Klub Filmowy Miłość Blondynki już działa z nowym projektem. Od teraz można śledzić ich działania na Instagramie, Tik Toku i przede wszystkim YouTube.

Pandemia zweryfikowała działalność wielu instytucji, kół i stowarzyszeń. Niektóre nie poradziły sobie z problem. Inne zaś, jak w przypadku Dyskusyjnego Klubu Filmowego Miłość Blondynki, działającego pod patronatem Uniwersytetu Gdańskiego, otworzyły się na nowe możliwości i postanowiły dotrzeć do swoich odbiorców w alternatywny sposób. Projekt DKF Online realizowany jest przez studentów Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej, Produkcji Form Audiowizualnych oraz Zarządzania Instytucjami Artystycznymi. Rozwijając swoją pasję, realizują oni jednocześnie praktyki zawodowe.

Celem projektu DKF Online jest dotarcie do odbiorców za pomocą mediów społecznościowych i dzielenie się z nimi kulturą filmu. W sieci dostępne będą między innymi: audiowizualne eseje o ludziach filmu, rozmowy z osobami z branży, aktualne informacje ze świata kina, czy np. materiały edukacyjne. Szeroki zakres tematów pozwoli każdemu odbiorcy znaleźć coś dla siebie. Studenci dokładają wszelkich starań, by tworzony przez nich projekt był atrakcyjny pod względem treści, formy, wykonania technicznego, a jednocześnie pozostawał przystępny i interesujący dla każdego widza. „Ludzie – kino – pasja” to dewiza, jaka przyświeca twórcom projektu, a działalność w social mediach to podmuch świeżości i młodej energii w tradycji Klubu Filmowego.

Studenci informują, iż obecnie prowadzone są dwie serie Dubel maturalny i Newsy ze świata. Pierwszy pomysł to krótka powtórka motywów pojawiających się na maturze, które znajdziemy w poszczególnych filmach. Studenci kierowani własnym doświadczeniem, postanowili pomóc młodszym kolegom.

– Stwierdziliśmy, że obecnie na lekcjach języka polskiego nauczyciele rzadko polecają filmy jako teksty kultury przydatne na maturze. Chcielibyśmy to zmienić. Staramy się brać na warsztat popularne filmy i wskazywać fragmenty, które mogą się przydać przy pisaniu rozprawki maturalnej. Z kolei newsy filmowe w zamyśle mają być bazą dla wszystkich kino maniaków, gdzie poruszamy ciekawostki i nowości ze świata filmów. Najbliższa odcinek będzie odcinkiem Oskarowym, na który serdecznie zapraszamy – mówi Marek, jeden z członków projektu.  – Najbardziej skomplikowanym logistycznie etapem jest kręcenie materiału, bo wymaga obecności kilku osób oraz każdorazowego ustawiania sprzętu. Ważne jest odpowiednie kadrowanie prowadzącego, jakość dźwięku, dobre doświetlenie, czy – dosyć prozaiczny – brak zakłóceń typu przejeżdżający tramwaj czy trzaskające drzwi. Zarówno newsy ze świata filmów jak i serię maturalną nagrywamy w siedzibie ACK Alternator – tłumaczy.

– Sam kanał i przeniesienie działań DKF do sieci nie było naszym pomysłem. Akademickie Centrum Kultury z Tomaszem Pupaczem na czele zaproponowało taką możliwość. Po otrzymaniu takiego ogłoszenia napisałam szybko do moich przyjaciół z inicjatywą działania. Wspólnie stwierdziliśmy, że to super propozycja, która przyniesie dużo doświadczenia, ale będzie też ciekawą przygodą – mówi Julia Dawidowska, jedna ze studentek biorących udział w projekcie. Największym wyzwaniem dla studentów  okazało się ustalenie planu działania i wizji na  kanał YouTube. – Chcemy, aby działał on jak najdłużej i jak najsprawniej, ale aby też odnosił sukcesy. Nikt z nas wcześniej nie zajmował się takim projektem profesjonalnie. Na szczęście jesteśmy bardzo zgraną grupą i szybko dogadaliśmy się w tej sprawie – dodaje Julia.

– Przed każdym odcinkiem wybierany jest jego temat, następie jest podział: kto pisze scenariusz, kto robi research, kto wystąpi w roli hostów programu, kto montuje, kto kręci. Mistrza od dźwięku mamy jednego, więc przy tym nie ma żadnych wątpliwości. Oprócz kanału na YouTubie założyliśmy również Instagrama i TikToka – mówi Maja Kiszowara, studentka Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej. – Nie ma co ukrywać, że od początku pandemii niestety nie mieliśmy żadnych zajęć na uczelni. Możliwość zrobienia czegoś w gronie dobrych znajomych na terenie uniwersytetu jest niesamowita.

Studenci w projekcie odnajdują namiastkę normalności. Spotykając się i działając wspólnie na terenie uniwersytetu, mogą przez chwilę nie myśleć o pandemii i poczuć się jak dawniej. Projekt daje im ogromne możliwości rozwoju. Praca na sprzęcie wysokiej jakości, udostępnianym przez uniwersytet oraz wykonywanie różnych, przypisywanych odgórnie zadań daje im poczucie spełnienia oraz odpowiedzialności, gdyż każdy z nich podpisuje się imieniem i nazwiskiem pod tworzonym projektem. Studenci są jednak gotowi i na pochwały i na krytykę.

Projekt realizowany jest w ramach statutowej działalności Akademickiego Centrum Kultury Alternator UG. Jego organizatorami są Dyskusyjny Klub Filmowy Miłość Blondynki UG i Akademickie Centrum Kultury UG Alternator, partnerami zaś Magazyn Filmowy Cinerama, CDN, Radio UG Mors.

By na bieżąco śledzić działania Klubu, należy zasubskrybować ich kanał na YouTube lub zaobserwować profil na Instagramie i TikToku @dkfmiloscblondynki. Zachęcamy także do obejrzenia trailera projektu: https://www.youtube.com/watch?v=J66_ZRlEh84

Link do kanału na YT można znaleźć:

https://www.youtube.com/channel/UCRIERK28Hmt8n1ZIJEnVb3w

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *