Nieustępliwy Łukaszenka. Co się dzieje na Białorusi?

mobiletrends.com

Od sierpnia 2020 roku na Białorusi trwają protesty przeciwko przedłużającym się od 1994 roku rządom prezydenckim Aleksandra Łukaszenki. Manifestacje odbywają się na terenie całego kraju i jest to jeden z większych ruchów wolnościowych w jego historii. Od pierwszych wystąpień mija właśnie siedem miesięcy. Jak obecnie wygląda sytuacja na Białorusi? O co chodzi?

9 sierpnia 2020 roku miały miejsce białoruskie wybory prezydenckie. Urząd ten dzięki fałszerstwom sprawuje jednak nieprzerwanie od 1994 roku Aleksander Łukaszenka. W zeszłym roku ponownie zyskał on miano głowy państwa, co poprzedziła seria aresztowań pozostałych kandydatów i uniemożliwienie im udziału w wyścigu prezydenckim. Obywatele w całym kraju zaczęli wyrażać swój sprzeciw wobec nieczystemu prowadzeniu gry politycznej, wymagając rzetelnego przeliczenia głosów wyborczych oraz jego dymisji. W manifestacjach do tej pory poniosły śmierć trzy osoby.

Jak jest dziś?

Jak donosi TVN24, na Białorusi w tym momencie trwa ponad dwa i pół tysiąca spraw karnych o „akty ekstremizmu”. Według wyliczeń redaktorki niezależnej białoruskiej gazety – Iryny Chalip – codziennie około 20 „ekstremistów” słyszy zarzut popełnienia przestępstwa. Co ciekawe, do odpowiedzialności karnej pociągane są przede wszystkim osoby wyrażające swój bunt w internecie. Podstawowe prawa Białorusinów podczas tych aresztowań nie są respektowane, a nawet niewielkie akty sprzeciwu wobec władzy traktowane są jak ekstremistyczny przypadek wandalizmu.-

wikipedia.pl

Sprawa Cichanouskiej

Swiatłana Cichanouska to główna opozycjonistka Łukaszenki, która w wyborach prezydenckich miała zdobyć jedynie 10% głosów, podczas gdy obecny sprawujący urząd zdobył ich rzekomo aż 80%. Według obywateli to właśnie Cichanouska jest rzeczywistą zwyciężczynią wyborów. Swiatłana po przegranej udała się na Litwę i stamtąd prowadzi swoją działalność polityczną, jednak jej mąż od 9 miesięcy przebywa w więzieniu. Umieszczono go w nim po aresztowaniu podczas zbierania podpisów popierających kandydaturę żony. Cichanouski to również bloger i aktywista, to między innymi o jego uwolnienie nieprzerwanie trwają walki na Białorusi.

Białoruskie aktywistki i aktywiści się nie poddają. Niektórzy walczą z obecnym ustrojem dużo dłużej, niż od sierpnia zeszłego roku, a wielu z nich zostało pozbawionych wolności i doświadczyło złamania ich podstawowych praw. Podczas gdy w Polsce aktualnie również mierzymy się z uciskiem władzy, wspierajmy się wzajemnie i poczujmy prawdziwe braterstwo polsko- białoruskie, które doda nam sił do dalszych protestów i walki o swoją wolność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *