Od czego zacząć swoją przygodę z jogą? – poradnik

 

Praktyka jogi może zmienić cały nasz dzień, a nawet życie. Wbrew pozorom nie jest to nudne zajęcie. Podczas ćwiczeń zostaje zaangażowany każdy mięsień, co nie dość, że poprawia naszą elastyczność i dodaje energii, ma również pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne. Stając na macie, można odciąć się od rzeczywistości i skupić się na swoim wnętrzu. Najtrudniejszy jest jednak początek. Od czego tak naprawdę zacząć? Czy joga jest dla każdego? Jak się odpowiednio przygotować? 

Historia jogi sięga nawet 3000 roku p.n.e. i jest związana z cywilizacją Indusu-Saraswati. Choć swe korzenie ma u hinduskiej duchowości, współcześnie stała się bardziej powszechna i nie musi mieć związku z religią. Pozycje w jodze nazywa się asanami, a sama praktyka ma prowadzić do wewnętrznej harmonii ciała i umysłu. Od czego więc zacząć swoją przygodę?

  1. Wstań i weź matę

Na początku praktyki jogi nie przejmuj się specjalistycznym sprzętem. Potrzebujesz tylko własnego ciała i oczywiście chęci. Nawet jeśli nie masz jeszcze w domu maty to żaden problem. Do wieczornych ćwiczeń świetnie nada się również koc czy poduszka. Pamiętaj, że to Ty decydujesz o miejscu ćwiczeń, najważniejsze, żeby czuć się w nim komfortowo. Pora dnia, w której zaczniesz, też zależy od Ciebie. Poranna joga czy joga na rozluźnienie po ciężkim dniu? Stając na macie sam musisz wsłuchać się w swoje emocje i zdecydować, czego w danej chwili potrzebujesz.

  1. Dobierz praktykę do swoich potrzeb

Joga jest dla każdego i nie obowiązują w niej ograniczenia. Jeśli brakuje Ci energii z rana, praktyka jogi może być nawet lepsza niż filiżanka kawy. A może masz dość bólu pleców czy zmęczenia przez cały dzień zajęć on-line? Nic tak dobrze nie relaksuje jak chwila na macie. Po całej sekwencji ćwiczeń może okazać się, że Twoje ciało odżyje na nowo. Najlepsza na start będzie Anatomia Jogi. To nic skomplikowanego, a może stać się początkiem niezwykłej przygody i wprowadzić do codziennej rutyny trochę życiodajnego ruchu. Na efekty nie trzeba długo czekać, szybko zobaczysz, jak Twoje ciało staje się bardziej elastyczne i zrelaksowane.

 

  1. Słuchaj swojego ciała

Joga nie polega na jak najmocniejszym rozciąganiu. Nie może sprawiać Ci bólu. Na samym początku dostosuj praktykę do swoich możliwości. Wybieraj lekcje dla początkujących i pamiętaj, że nie musisz powtarzać ruchów 1:1. Jeśli dana asana (pozycja/ustawienie) sprawia Ci dyskomfort – znajdź wygodną alternatywę. Nie wymagaj od siebie zbyt wiele. Każda praktyka to sukces!

Dla początkujących oprócz Anatomii Jogi warty uwagi jest też kanał Yoga With Adriene. Swoją przygodę z YouTubem rozpoczęła w 2012 roku i bez wątpienia jest wyjątkową instruktorką. Według niej praktyka to prywatny rytuał, a to co dzieje się na macie ma wpływ na życie poza nią. Na jej kanale można znaleźć również trzydziestodniowe wyzwanie (niech to słowo nie będzie zniechęcające, wręcz przeciwnie!) polegające na codziennych ćwiczeniach. Każdy odcinek jest poświęcony innym emocjom, a spędzenie miesiąca z Adriene może rozpocząć niezwykłą podróż. Bonus: przy każdej praktyce towarzyszy nam pies instruktorki Benji.

  1. O co chodzi z tym oddechem?

Wykonując daną sekwencję w jodze, musimy pamiętać o oddechu. Na opanowanie tego pozornie łatwego aspektu potrzeba jednak czasu i cierpliwości. Podczas pierwszych lekcji możemy natrafić na zbyt wiele informacji i ciężko będzie się odnaleźć na macie. Po dłuższym czasie nasze ciało zaczyna jednak współgrać z oddechem. Pewne ruchy wykonujemy na wdechu, inne na wydechu. Zależy to od ustawienia ciała i celu praktyki. Synchronizacja oddechu jest kluczem do odnalezienia harmonii umysłu i ciała. Prawidłowy oddech i zaprzyjaźnienie się z nim to jeden z pierwszych kroków na macie. Pozwala nam poznać własne ciało i zauważyć, które partie najbardziej potrzebują rozluźnienia.

 

Nawet 10 minut praktyki jogi dziennie to ogromna zmiana, wręcz rewolucyjna. Nie jest to kosztowne i nie wymaga poświęceń. Możesz zacząć już dziś i to nie wychodząc z domu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem − sześć =