UG wychodzi naprzeciw niepełnosprawnym: sekcja sportu dla osób z orzeczeniem

fot. koszykowkanawozkach.pl

Uniwersytet Gdański wychodzi naprzeciw rosnącej aktywności sportowej osób z niepełnosprawnościami. Akademicki Związek Sportowy tworzy Sekcję Sportu Osób z Niepełnosprawnościami. Dołączyć mogą studenci, doktoranci i pracownicy UG z właściwym orzeczeniem.

Nowopowstała sekcja jest kolejnym krokiem w stronę rozwoju dziedzin sportu dla osób z niepełnosprawnościami. W tym samym celu Uniwersytet Gdański i władze lokalne zorganizowali Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS w tenisie stołowym w zeszłym roku. Zawody cieszyły się dużą popularnością, przez co stały się pretekstem do rozbudowy struktur sportowych UG. W efekcie powstała Sekcja Sportu Osób z Niepełnosprawnościami. Jednostka będzie funkcjonowała w ramach Akademickiego Związku Sportowego. Oferta dyscyplin obejmuje pływanie, badminton, boccia, bowling, strzelectwo, szachy, goalball, żeglarstwo, narciarstwo i snowboard. Lista dostępnych dziedzin będzie sukcesywnie wydłużana.

Małgorzata Aftańska, opiekun sekcji przypomina, że w Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu od lat prowadzone są zajęcia rehabilitacji dla naszych studentów w ramach przedmiotu Wychowanie Fizyczne. Poprzez stworzenie sekcji w Klubie Uczelnianym AZS chcemy pokazać, że w tym obszarze możliwa jest również rywalizacja sportowa. Jednak musimy pamiętać, że nie o medale tutaj chodzi, a o pokonywanie własnych słabości. Chcemy wyciągnąć z domów osoby z niepełnosprawnościami i dać im okazję wzajemnej integracji oraz realizacji swoich sportowych pasji.

Wydaje się, że nowa sekcja powstała w najodpowiedniejszym momencie. Jest ona odpowiedzią na nieustannie rozwijające się dyscypliny dla osób z niepełnosprawnościami, ale także wychodzi naprzeciw ograniczeniom pandemicznym. Sportowcy z niepełnosprawnościami często muszą ćwiczyć w odpowiednich ośrodkach, gdzie zapewniona jest odpowiednia infrastruktura do treningów. Takie miejsca zostały zamknięte z powodu koronawirusa. Sekcja Sportu Osób z Niepełnosprawnościami pozwoli sportowcom wznowić treningi – AZS może funkcjonować w odpowiednim reżimie sanitarnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *