“Krucha stabilizacja”, czyli kolejny etap luzowania obostrzeń

źródło: flickr.com

W zeszłym tygodniu rząd poinformował o kolejnych decyzjach związanych z walką z pandemią COVID-19. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił częściowe luzowanie obostrzeń i przywrócenie działalności niektórych instytucji. Co zmieni się więc od piątku 12 lutego?

fot.Dawid Linkowski, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Po otwarciu galerii handlowych i muzeów, które nastąpiło pierwszego lutego, nadszedł czas otwarcia dla kolejnych branż. Od piątku 12 lutego odmrażana będzie między innymi kultura oraz sport. Przypomnijmy, że aktualne obostrzenia związane między innymi z zamknięciem kin, teatrów, muzeów czy hoteli obowiązywały w naszym kraju od początku listopada. Niestety, na otwarcie ciągle czekać musi branża gastronomiczna, która z dnia na dzień znajduje się w coraz gorszej sytuacji.

Na konferencji prasowej Premiera Mateusza Morawieckiego, Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego, Ministra Rozwoju i Pracy Jarosława Gowina oraz Ministra Kultury Piotra Glińskiego, która odbyła się 5 lutego, ogłoszono kilka ważnych decyzji. Premier zapowiedział, że w obecnej sytuacji co prawda nie można jeszcze zdecydować się na całkowite zluzowanie obostrzeń, jednak są branże, które w reżimie sanitarnym mogą działać w sposób bezpieczny. Mateusz Morawiecki podkreślał podczas konferencji kilkukrotnie, że w Polsce mamy do czynienia w tej chwili z etapem „kruchej stabilizacji”.

Najważniejszą decyzją z punktu widzenia przedsiębiorców i gospodarki wydaje się ponowne otwarcie hoteli i miejsc noclegowych. Dotychczas możliwe było tylko przebywanie w hotelach podczas podróży służbowych. Od piątku hotele będą otwarte dla wszystkich obywateli, z zastrzeżeniem, że ich obłożenie nie może przekraczać 50% wielkości budynku.

Rząd wydał także zgodę na wznowienie działalności kin, teatrów oraz filharmonii od 12 lutego. Z jednym zastrzeżeniem, że oprócz maseczek i ogólnego reżimu, zajęte może być co najwyżej 50% miejsc na widowni. Zabroniona jest także konsumpcja podczas seansów i pokazów.

fot.Goku122, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Od piątku możliwe będzie także uprawianie sportu amatorskiego na świeżym powietrzu. Otwarte zostaną stoki narciarskie oraz baseny. W dalszym ciągu jednak zabroniona jest aktywność fizyczna w miejscach zamkniętych. W związku z tym siłownie oraz fitness ciągle pozostaną zamknięte. Wydarzenia sportowe nadal odbywać będą się bez udziału publiczności.

A co z gastronomią? A no bez zmian. Restauracje i kawiarnie ciągle będą zamknięte, a jedyną możliwością zarobkową dla tej branży jest serwowanie na wynos. Według rządu otwarcie restauracji byłoby zbyt ryzykowne i nie ustalono jeszcze daty potencjalnego powrotu stacjonarnej działalności restauracji. Rząd ogłosił także przedłużenie nauki zdalnej co najmniej do końca lutego.

Wszystkie zmiany, które wejdą w życie od piątku, mają obowiązywać, póki co przez najbliższe dwa tygodnie. Minister Zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że gdy zauważalny będzie wzrost liczby zakażeń po zluzowaniu niektórych obostrzeń, będzie on rekomendował wykonanie „kroku wstecz” i ponowne zamknięcie poszczególnych branż.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *