Szczepionka na COVID-19 gotowa?

 W tym miesiącu minie rok od pierwszego przypadku zakażenia chorobą COVID-19 wywoływaną przez koronariwusa SARS-CoV-2. Dziś szacuje się, że od tamtego momentu, na całym świecie łączna liczba przypadków wynosi ponad 51,5 miliona. Koncerny farmaceutyczne, nieprzerwanie od wiosny, pracują nad szczepionką, która miałaby pomóc w pokonaniu wirusa. Z drugiej strony, naukowcy mówią, że uzyskanie bezpiecznego antidotum może trwać około 10-15 lat. Czy na pewno? 

Parę dni temu producenci koncernów farmaceutycznych Pfizer i BioNTech poinformowali, że skuteczność ich szczepionki w testach klinicznych wynosi ponad 90 proc. Według Alberta Bourla, dyrektora generalnego firmy Pfizerbadania przez nich przeprowadzone wykazały, że szczepionka jest w stanie pomóc większości ludzi w pokonaniu COVID-19. Są o krok bliżej od dostarczenia przełomowej i bardzo potrzebnej pomocy w zakończeniu globalnej pandemii.  

Testy Pfizer/BioNTech znajdowały się w fazie III, której celem jest potwierdzenie wyników i skuteczności leku z poprzedniej fazy. Zbadano ponad 43 tys. uczestnikówwśród nich jedynie 94 osoby zachorowały na COVID-19. Obie firmy twierdzą, że do końca tego roku będą w stanie wyprodukować 50 milionów dawek szczepionki, a w 2021 roku 1,3 miliarda. 

Niedługo po publikacji wyników testów firm Pfizer/BioNTechRosja zawiadomiła, że utworzona przez nich szczepionka przeciwko COVID-19, nazwana “Sputnik V”, która została zarejestrowana już 11 sierpnia, jest skuteczna w 92 procentach. Obecnie 40 tys. Ochotników bierze udział w badaniach fazy III, z czego ponad 20 tys. zostało zaszczepionych pierwszą dawką szczepionki, a ponad 16 tys. pierwszą oraz drugą. Minister Zdrowia Rosji, Michaił Muraszko, powiedział, że “wykorzystanie szczepionki oraz wyniki testów klinicznych pokazują, że jest to skuteczne rozwiązanie do zaprzestania rozprzestrzeniania się koronawirusa, narzędzie profilaktycznej opieki zdrowotnej oraz rozwiązanie, które może odnieść największy sukces w pokonaniu pandemii.” .

Szczepionki przeciwko COVID-19 są testowane i badane w wielu krajach jak np. w Indiach, Stanach Zjednoczonych, Chinach, Australii, czy Zjednoczonych Emiratach Arabskich.   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery − 1 =