XXIII Letni Salon Muzyczny w elbląskiej Bażantarni czas zacząć

Dzięki współpracy Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego z Teatrem im. Aleksandra Sewruka w Elblągu zaprosiliśmy naszych widzów już 05 lipca 2020 r. do muszli koncertowej w Bażantarni. Przez siedem kolejnych niedziel będziemy mogli uczestniczyć w koncertach, ale i spektaklach teatralnych w konwencji „sceny przy stoliku”. Elbląscy aktorzy zaprezentują fragmenty spektakli muzycznych granych na elbląskiej scenie. W koncercie inauguracyjnym usłyszymy znane i lubiane utwory Marka Grechuty w wykonaniu Beaty Przewłockiej, Marty Masłowskiej, Marcina Tomasika i Lesława Ostaszkiewicza.

Kolejna niedziela, to „scena przy stoliku” i „Poszkodowany Goldiner” Sztukę Wiktora Szenderowicza zaprezentują Irena Adamiak, Mariusz Michalski i Krzysztof Bartoszewicz. Wulf Goldiner, stary Żyd rosyjski, niegdyś sekretarz komitetu partii w charkowskich zakładach Energo-Tiaż-Masz, dożywa swoich dni na Brighton Beach, nowojorskim skupisku emigrantów z byłego Związku Radzieckiego. Jest jednym z tych, którzy nigdy się w USA nie zaaklimatyzowali. Jakie będą jego losy? Przekonamy się już za dni kilka.

19 lipca w koncercie „Elektryczny kaloryfer”, promującym autorską płytę „Electric Radiator”, wydaną przy wsparciu finansowym Urzędu Miejskiego           w Elblągu (stypendium artystyczne), wystąpi Robert Furs – akordeonista, pianista, dyrygent. Ukończył Akademię Muzyczną w Bydgoszczy na Wydziale Dyrygentury oraz Akademię Muzyczną w Gdańsku na Wydziale Instrumentalnym -specjalność akordeon u prof. Elżbiety Rosińkiej. Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich u cenionych wirtuozów akordeonu m.in. prof. M.Stern (Niemcy), prof. A. Zagoriański (Ukraina), prof. F. Palazzo (Włochy), prof. Ivano Battiston (Włochy), prof. Boris Lenko (Słowacja). Jego pierwszą solową płytą jest „FURS ACCO”, w której prezentuje akordeon, jako instrument wysoce artystyczny i całkowicie samodzielny. Ze względu na jej wartość muzyczną została wydana przez Wydawnictwo Soliton w Europie pod nazwą „CLASSICAL ACCORDION”.

Kolejna niedziela (26.07.2020), to kolejna odsłona „sceny przy stoliku”. Usłyszymy tekst komedii „Oskar dla Emily” duetu niemieckich dramaturgów Folkera Bohneta i Alexandra Alexa. To historia o wspólnym starzeniu się dwojga ludzi połączonych tą samą pasją. Dynamiczna i dowcipna opowieść            o szacunku i miłości, ale bez sentymentalizmu. Tekst usłyszymy w interpretacji Marii Makowskiej-Franceson, Jerzego Przewłockiego i Mikołaja Ostrowskiego.

W sierpniu (02.08.2020) zaprosimy na koncert „Kaczmarski – 4 pory niepokoju” z udziałem Magdaleny Fennig, Sławomira Banasia, Mikołaja Ostrowskiego i Marcina Tomasika. Będzie to okazja do poznania tej mniej znanej twórczości Jacka Kaczmarskiego w ciekawych aranżacjach Hadriana Filipa Tabęckiego.

„Scena przy stoliku” zagości też 09.08.2020. „Najwięcej samobójstw zdarza się w niedzielę”, to tekst Anny Burzyńskiej, inspirowany prawdziwymi danymi, które pojawiły się w mediach na temat fali samobójstw wśród młodych biznesmenów. Na scenie w Bażantarni tekst ten usłyszymy w interpretacji Magdaleny Bocianowskiej, Piotra Szejna i Moniki Łyżwy.

Na finał, 16.08.2020,  „Tuwim i …”. Usłyszymy m.in. takie utwory jak: „Nasza jest noc”, „Idylla”, „Pokoik na Hożej”, ale i Agnieszki Osieckiej „Piosenkę         o okularnikach” czy Włodzimierza Wysockiego „Młot cisnąłem na kowadło”         a wystąpią: Teresa Suchodolska, Aleksandra Wojtysiak, Piotr Boratyński, Jacek Gudejko, Artur Hauke, Dariusz Siastacz.

Planujemy wystawę fotograficzną Dominika Żyłowskiego  – „Las”. Jednak, kiedy ją otworzymy będzie zależało od sytuacji sanitarnej obowiązującej przy organizacji tego rodzaju wydarzeń. Koncerty, bowiem też odbywać się będą          z zachowaniem koniecznych przepisów, m.in. limit osób, dystans społeczny, obowiązkowe maseczki, dezynfekcja rąk.

Partnerami tegorocznego XXIII Salonu Muzycznego są: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna im. Karola Wojtyły w Elblągu, Nadleśnictwo Elbląg, Stowarzyszenie Polskie Telewizje Lokalne i Regionalne, Cleaner; Projekt został dofinansowany w ramach Funduszu Społecznego Grupy Żywiec.

Patronat medialny sprawują: Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl, Telewizja Truso oraz RMF Classic – współpraca redakcyjna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 − 15 =