Szlachetna Paczka 2016: kupić chleb czy opłacić rachunek za prąd?

Szlachetna Paczka logo 2016Z powyższym pytaniem regularnie zmaga się Kinga, wdowa i samotna matka 12-letniego Iwo. Jej syn ciągle tęskni za zmarłym tatą. Kobieta wyznaje wolontariuszom Szlachetnej Paczki, że jej największym marzeniem jest życie bez długów i nowe łóżko dla dziecka.

Jest to jedna z dziesiątek historii, przedstawionych w najnowszej edycji dokumentu „Raport o biedzie w Polsce”. Wg raportu: w 15% rodzin, dotkniętych chorobą, dziennie na jedną osobę przypada 1,6 zł. Szlachetna Paczka jest projektem, który chce rozmyć tę granicę między biednymi, a bogatymi. Cel wydaje się być zbyt wyniosły i nie do zrealizowania, jednak akcja już 16. rok z rzędu udowadnia, że się da. Świadczą o tym liczby: w ubiegłym roku pomoc została udzielona ponad 84 tysiącom potrzebujących, wartość paczek wynosiła razem 54 milionów złotych, pracowało przy tym 13 tysięcy wolontariuszy. Warto mieć nadzieję, że w tegoroczny „weekend cudów” uda się uzyskać nie gorszy wynik.

Szlachetna Paczka różni się od innych projektów charytatywnych faktem, że nie zawsze rodziny potrzebują pomocy materialnej. Z tego powodu w ramach akcji działa kilka pobocznych projektów: w Paczce Seniorów wolontariusze próbują zapobiec wykluczeniu społecznemu starszych osób, walcząc z ich osamotnieniem.  Paczka Lekarzy pomaga osobom, których główny problem polega na chorobie kogoś z rodziny. Natomiast Paczka Prawników zrzesza ludzi, którzy udzielają profesjonalnych rad prawnych. Ponadto, wolontariusze szkolą ubogie rodziny z zarządzania finansami, kontrolowania wydatków. Szlachetna Paczka nie maskuje zatem czasowo problemu, ale stara się zniszczyć biedę, docierając do jej korzeni.

Ks. Jacek Stryczek (pomysłodawca) przyznał w spocie reklamowym: ja tak kocham bogatych, że oni kochają biednych. I to się sprawdza. Z roku na rok przebywa znanych osób, które dołączają do projektu. Niektórzy dopiero w tym roku przygotują swoją pierwszą paczkę, a dla niektórych jest to już tradycja świąteczna. Wśród Darczyńców są m.in. sportowcy: Kamil Stoch, Jakub Błaszczykowski, Robert Lewandowski, Anita Włodarczyk. Znani aktorzy i celebryci: Kinga Preis, Anna Mucha, Szymon Majewski. Piosenkarze: Grzegorz Turnau, KAYAH. Ponadto, kontynuując tradycję, także Andrzej i Agata Dudowie w tym roku przygotowali paczkę w Pałacu Prezydenckim. – Mamy nadzieję, że do pomagania zmobilizuje się cała Polska i zwłaszcza teraz – przed świętami Bożego Narodzenia – połączymy siły – powiedziała Pierwsza Dama.

Na razie na pomoc czekają jeszcze 184 rodziny. Finał tegorocznej edycji przewidziany jest na 10-11 grudnia. Do tego czasu można jeszcze wybrać rodzinę. Aczkolwiek nie jest to jedyny sposób żeby pomóc. Z Paczką można pomagać na wiele sposobów. W tym roku wystartowały 2 nowe projekty: Moda na Polskę oraz Sztuka Teraz. Pierwszy realizuje sprzedaż odzieży polskich projektantów, drugi – licytację dzieł sztuki. Tym samym kupujący wspiera polskich artystów oraz Paczkę. Pomóc można także zwykłym SMS’em lub przelewem. Liczą się chęci. A tych jest dużo, jeżeli Paczka w tym roku dotarła nawet do USA!

– Mamy przed sobą jeszcze pewnie z 10 lat ciężkiej pracy przeprowadzania polskiego społeczeństwa przez zmianę dotyczącą podejścia do życia. Etos pracowitości, uczenia się, otwartości na drugiego człowieka i współpracy z nim. Takie społeczeństwo chcemy tworzyć i Państwa do tego zapraszamy – podkreślił ks. Jacek Stryczek. Można stwierdzić, że już widać tę zmianę. Dziesiątkom tysięcy zwykłych osób, wbrew własnym kłopotom i zmartwieniom, chce się pomagać. Nie dziwi więc fakt, że działacze Szlachetnej Paczki corocznie finał projektu określają mianem „weekend cudów”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *