Szlachetna Paczka 2016: kupić chleb czy opłacić rachunek za prąd?

Szlachetna Paczka logo 2016Z powyższym pytaniem regularnie zmaga się Kinga, wdowa i samotna matka 12-letniego Iwo. Jej syn ciągle tęskni za zmarłym tatą. Kobieta wyznaje wolontariuszom Szlachetnej Paczki, że jej największym marzeniem jest życie bez długów i nowe łóżko dla dziecka.

Jest to jedna z dziesiątek historii, przedstawionych w najnowszej edycji dokumentu „Raport o biedzie w Polsce”. Wg raportu: w 15% rodzin, dotkniętych chorobą, dziennie na jedną osobę przypada 1,6 zł. Szlachetna Paczka jest projektem, który chce rozmyć tę granicę między biednymi, a bogatymi. Cel wydaje się być zbyt wyniosły i nie do zrealizowania, jednak akcja już 16. rok z rzędu udowadnia, że się da. Świadczą o tym liczby: w ubiegłym roku pomoc została udzielona ponad 84 tysiącom potrzebujących, wartość paczek wynosiła razem 54 milionów złotych, pracowało przy tym 13 tysięcy wolontariuszy. Warto mieć nadzieję, że w tegoroczny “weekend cudów” uda się uzyskać nie gorszy wynik.

Szlachetna Paczka różni się od innych projektów charytatywnych faktem, że nie zawsze rodziny potrzebują pomocy materialnej. Z tego powodu w ramach akcji działa kilka pobocznych projektów: w Paczce Seniorów wolontariusze próbują zapobiec wykluczeniu społecznemu starszych osób, walcząc z ich osamotnieniem.  Paczka Lekarzy pomaga osobom, których główny problem polega na chorobie kogoś z rodziny. Natomiast Paczka Prawników zrzesza ludzi, którzy udzielają profesjonalnych rad prawnych. Ponadto, wolontariusze szkolą ubogie rodziny z zarządzania finansami, kontrolowania wydatków. Szlachetna Paczka nie maskuje zatem czasowo problemu, ale stara się zniszczyć biedę, docierając do jej korzeni.

Ks. Jacek Stryczek (pomysłodawca) przyznał w spocie reklamowym: ja tak kocham bogatych, że oni kochają biednych. I to się sprawdza. Z roku na rok przebywa znanych osób, które dołączają do projektu. Niektórzy dopiero w tym roku przygotują swoją pierwszą paczkę, a dla niektórych jest to już tradycja świąteczna. Wśród Darczyńców są m.in. sportowcy: Kamil Stoch, Jakub Błaszczykowski, Robert Lewandowski, Anita Włodarczyk. Znani aktorzy i celebryci: Kinga Preis, Anna Mucha, Szymon Majewski. Piosenkarze: Grzegorz Turnau, KAYAH. Ponadto, kontynuując tradycję, także Andrzej i Agata Dudowie w tym roku przygotowali paczkę w Pałacu Prezydenckim. – Mamy nadzieję, że do pomagania zmobilizuje się cała Polska i zwłaszcza teraz – przed świętami Bożego Narodzenia – połączymy siły – powiedziała Pierwsza Dama.

Na razie na pomoc czekają jeszcze 184 rodziny. Finał tegorocznej edycji przewidziany jest na 10-11 grudnia. Do tego czasu można jeszcze wybrać rodzinę. Aczkolwiek nie jest to jedyny sposób żeby pomóc. Z Paczką można pomagać na wiele sposobów. W tym roku wystartowały 2 nowe projekty: Moda na Polskę oraz Sztuka Teraz. Pierwszy realizuje sprzedaż odzieży polskich projektantów, drugi – licytację dzieł sztuki. Tym samym kupujący wspiera polskich artystów oraz Paczkę. Pomóc można także zwykłym SMS’em lub przelewem. Liczą się chęci. A tych jest dużo, jeżeli Paczka w tym roku dotarła nawet do USA!

– Mamy przed sobą jeszcze pewnie z 10 lat ciężkiej pracy przeprowadzania polskiego społeczeństwa przez zmianę dotyczącą podejścia do życia. Etos pracowitości, uczenia się, otwartości na drugiego człowieka i współpracy z nim. Takie społeczeństwo chcemy tworzyć i Państwa do tego zapraszamy – podkreślił ks. Jacek Stryczek. Można stwierdzić, że już widać tę zmianę. Dziesiątkom tysięcy zwykłych osób, wbrew własnym kłopotom i zmartwieniom, chce się pomagać. Nie dziwi więc fakt, że działacze Szlachetnej Paczki corocznie finał projektu określają mianem “weekend cudów”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *