Superfoods – Quinoa, czyli komosa ryżowa

4170273999_c8b6db44b9_zWłaściwości i wartości odżywcze komosy ryżowej, są od wieków cenione w Ameryce Południowej, skąd pochodzi. Quinoa nazywana jest świętym zbożem Inków, złotym ziarnem lub po prostu peruwiańskim ryżem. Od niedawna króluje także w Europie i znajduje się w czołówce produktów zaliczanych do „superżywności”

Quinoa, czyli komosa ryżowa pochodzi z Ameryki Południowej. Zaliczana jest do grupy pseudozbóż – czyli ziaren niebędących zbożami, ale zawierających dużą ilość skrobi. Doceniają ją specjaliści od zdrowego żywienia, szefowie kuchni i kosmetolodzy. Komosa, znajduje zastosowanie zarówno w medycynie, kuchni oraz produkcji kosmetyków. Wyróżnia się trzy rodzaje komosy: biała, czarna oraz czerwona.

Dla zdrowia

Komosa jest źródłem wysokiej jakości białka roślinnego. Zawiera ono komplet aminokwasów, które powinny być przyjmowane wraz z pożywieniem. Pomaga w budowie chrząstek, co nie jest spotykane w produktach roślinnych – dlatego też, polecana jest osobom na diecie wegetariańskiej i wegańskiej. Sprawdza się także jako dodatek do dań dla dzieci – jest bogata w witaminy, a poza tym stymuluje hormon wzrostu. Ułatwia też przyswajanie się wapnia. Jest źródłem metioniny – aminokwasu niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania organizmu, który jednocześnie poprawia wygląd włosów, skóry i paznokci. Co więcej, komosa sprawdza się w profilaktyce i walce z różnymi chorobami:

  • ma działanie antynowotworowe
  • jest bogata w tłuszcze nienasycone, których spożycie przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu, zmniejsza ryzyko miażdżycy i innych chorób układu krążenia
  • jest źródłem błonnika, który obniża poziom glukozy we krwi –  mogą ją spożywać także cukrzycy

Dla smaku

Komosę można wykorzystać na bardzo wiele sposobów. Istnieją trzy rodzaje ziaren – białe, czerwone i czarne. Każde ma nieco inny smak, inaczej zachowuje się też podczas gotowania.

Quinoa biała – jest najdelikatniejsza w smaku. Przed gotowaniem należy wypłukać ją dokładniena gęstym sitku, po czym zalać wodą i gotować ok 15 minut. Po tym czasie można zdjąć ją z gazu i zostawić na ok 10 minut pod przykryciem żeby odpoczęła i wchłonęła więcej wody. Quinoa jest gotowa kiedy ziarenka robią się przeźroczyste i szkliste. Świetnie sprawdzi się jako kasza do zupy, do dań z sosem, do pieczonych czy duszonych warzyw. Pasuje także do potraw na słodko.

Quinoa czerwona i czarna – praktycznie nie pęcznieje podczas gotowania, zachowuje twardość i chrupkość. Te dwa rodzaje ziaren nadają się jako dodatek do sałatek, zup, jogurtów oraz słodkich dań. Są bardzo dekoracyjne, mogą być pysznym wykończeniem dania. Gotuje się je ok 20 minut. Należy je zostawić aby chwilę odpoczęły pod przykryciem, podobnie jak komosę białą.

komosaKomosa ryżowa z kurczakiem i warzywami:

Składniki:

3/4 szklanki komosy ryżowej
1/4 łyżeczki soli
1 łyżka oleju
2 marchewki
1 czerwona papryka
1 łyżeczka tartego imbiru
1 ząbek czosnku
1 pierś z kurczaka
2 dymki
1 pęczek kolendry z
1 łyżka sosu sojowego

Przygotowanie:

Komosę przepłucz na sicie, przełóż do rondelka, dolej 3/4 szklanki wody i sól. Zagotuj, a następnie zmniejsz ogień i gotuj przez 15 minut. Ugotowaną komosę przełóż do dużej miski, wymieszaj widelcem i ewentualnie dopraw jeszcze solą. Warzywa umyj. Marchewkę zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Dymki, czosnek i kolendrę posiekaj, a z papryki wytnij gniazda nasienne i pokrój ją w paski. Mięso opłucz, oczyść i pokrój w plasterki. Na patelni rozgrzej olej, dodaj marchewkę i smaż, mieszając, około 2-3 minuty. Następnie dodaj czosnek, paprykę i dymkę. Przesmażaj kolejne 3 minuty. Warzywa przełóż do komosy, a na patelnię dodaj kurczaka i smaż, aż mięso będzie rumiane. Do miski z komosą i warzywami dodaj gotowe mięso, posiekaną kolendrę i sos sojowy. Całość wymieszaj.

Dla urody

To, co daje zdrowie, pośrednio wspomaga także urodę. Rozmaite wyciągi z nasion, olejki i maseczki oczyszczające z komosy znajdują zastosowanie w pielęgnacji skóry.  Znajdujemy je także w składzie profesjonalnych preparatów kosmetycznych. Nasiona Quinoa są cennym surowcem kosmetycznym. Zawierają proteiny, węglowodany, tłuszcze nienasycone, kwasy tłuszczowe z grupy omega 3 oraz witaminy. Ziarna komosy dodane do preparatów kosmetycznych hamują procesy starzenia się skóry, poprawiają jej elastyczność, miękkość, ukrwienie,  a także zmniejszają wrażliwość na promieniowanie UV.

Zrób domowy peeling zbożowy

Garść zmielonych nasion komosy zalej niewielką ilością wody lub letniego przegotowanego mleka. Dobrze wymieszaj. Możesz dodać łyżeczkę płynnego naturalnego miodu – łagodzi podrażnienia skóry i odżywia ją. Papkę nałóż na twarz i wymasuj ruchami od środka na zewnątrz, omijając okolice oczu. Spłucz.

Komosa ryżowa to bezapelacyjnie żywność, która jest SUPER, ze względu na swoje właściwości i szerokie zastosowanie.

Już za tydzień zapraszamy na kolejny artykuł z cyklu superfoods o niezliczonych zaletach aloesu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × 1 =