XXIX Gala Bursztynowego Mieczyka już za nami

Zwycięzcy Gali

fot. Aleksander Szlęzak

Tegoroczne Andrzejki były wielkim świętem pomorskich organizacji pozarządowych. 30 listopada w Europejskim Centrum Solidarności uroczyście wręczono nagrody fundacjom, stowarzyszeniom i innym przedstawicielom tzw. „trzeciego sektora”, których działalność według jury zasłużyła na wyróżnienie.

Czym jest to wydarzenie?

Idea Bursztynowego Mieczyka narodziła się w 1994 roku, a jej autorami byli pracownicy Regionalnego Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych. Mieli oni na celu wyróżnienie organizacji pozarządowych i promocję działalności non-profit na Pomorzu. Od samego początku zwolennikiem tego pomysłu był Maciej Płażyński (ówczesny wojewoda Gdański). Aby upamiętnić jego wsparcie dla tej inicjatywy nagroda nosi obecnie jego imię. Od 1999 roku finansuje ją także Marszałek Województwa Pomorskiego i Wojewoda Pomorski.

„Nagroda Bursztynowego Mieczyka była pierwszym tego typu przedsięwzięciem w skali kraju i nadal stanowi unikalny przykład uznania dla działań organizacji pozarządowych w formie nagrody na szczeblu regionalnym” – można przeczytać na oficjalnej stronie konkursu.

Przebieg gali

Wstęp na wydarzenie mieli członkowie 98 nominowanych do nagrody organizacji oraz wszyscy, którzy pobrali darmowy, wirtualny bilet. Gościem specjalnym uroczystości była członkini Zarządu Województwa Pomorskiego, Agnieszka Kapała-Sokalska. Przybyłych przywitał poczęstunek w ogrodzie zimowym ECS. Otwarcie gali nastąpiło o godzinie 18 w Audytorium, a zapoczątkował ją występ Studia Zespołu Wokalnego Uniwersytetu Gdańskiego. Wydarzenie prowadzili Patrycja Medowska z Europejskiego Centrum Solidarności oraz Jerzy Boczoń, będący prezesem Fundacji RC. Do tego cała gala była na żywo tłumaczona na język migowy. 

Jak co roku ta sala jest wypełniona masą osób z całego regionu i niezmiernie nas to cieszy. Dla Europejskiego Centrum Solidarności bardzo bliskie jest to rozumienie słowa solidarność. Jest to element historii, podwalin ruchów społecznych, które sprawiły, że możemy dzisiaj tutaj siedzieć. Dla nas solidarność to także praca w dniu dzisiejszym, którą wy państwo wykonujecie – mówił w swoim wystąpieniu Bartosz Rief, reprezentujący ECS. 

Po otwarciu wręczono Nagrody Specjalne, które powędrowały do Fundacji Słoneczne Wzgórze, Fundacji Hospicyjnej prowadzącej Centrum Opieki Wytchnieniowej, Klubu Sportowego Beniaminek 03, Fundacji Mewka, Fundacji Audionomia, Stowarzyszenia Edukacyjnego Volumin, Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego, Stowarzyszenia Horyzont i Instytutu Aktywizacji Regionów.

Stoję przed państwem po 6 latach prowadzenia fundacji totalnie wypalony i zestresowany. Przykro mi mówić to po pięknych słowach innych organizacji, ale będę głosem osób, które wiedzą czym jest borykanie się z permanentnym stresem związanym z pozyskiwaniem środków na działania. Bardzo się cieszę z wyróżnienia i chciałbym, żebyśmy spotykali się w takich sytuacjach coraz częściej, żeby też rozmawiać o tych trudnych i niewygodnych kwestiach, bo państwa brawa były tylko potwierdzeniem tego, że trzeci sektor jest sektorem bardzo wymagającym – przyznał po otrzymaniu wyróżnienia Bartosh (Bartosz) Zimniak, założyciel Fundacji Mewka.

Bartosh Zimniak po odbiorze nagrody

fot. Aleksander Szlęzak

Następnie miał miejsce przerywnik artystyczny: występ pary mistrzowskiej z gdyńskiego Studia Tanecznego „Tango”. Laureatami 4 Nagród Głównych konkursu zostały Fundacja PLONY, Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA, Stowarzyszenie Dom na Skraju oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych przy SOSW w Lęborku Otwarte Drzwi. Za to nagrodę „debiut roku”, którą wręczyła Elżbieta Płażyńska – żona zmarłego patrona Mieczyka – zdobyła Fundacja #SerceDlaSportu. Podczas gali przyznana została także Bursztynowa Róża przeznaczona dla lidera roku w regionie. To wyjątkowe odznaczenie otrzymał Przemysław Kluz związany z Gdańską Fundacją Innowacji Społecznej.

 Przy okazji wydarzenie było też okazją do podziękowania Fundacji RC za trzydziestolecie działalności, co uświetnił wjazd na salę patery z babeczkami ułożonymi na kształt tortu. Towarzyszyło mu też wręczenie przybyłym na uroczystość ciasteczek z wróżbą.

– Chciałbym zwrócić uwagę na tę sekwencję: 30 lat RC, a 29 lat ma już nagroda. Od razu jak tylko zaczęliśmy funkcjonować pomyśleliśmy o wszystkich najlepszych w naszym sektorze, którym należy podziękować i których trzeba promować, pokazać regionowi i zachęcić go przez to do takiego działania – wygłosił podczas otwarcia Jerzy Boczoń.

Całość zamknął Koncert Studia Wokalnego UG z zespołem, w którego repertuarze znalazły się liczne polskie przeboje. Za przygotowanie gali odpowiadali pracownicy ECS oraz wolontariusze Fundacji RC, wśród których znaleźli się też członkowie koła Neptun TV. Galę można obejrzeć w całości na Facebooku ECS oraz na kanale YouTube Fundacji RC.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *