Gotowi do kongresu

Plakat VII Pomorskiego Kongresu ObywatelskiegoTrwa rejestracja na VII Pomorski Kongres Obywatelski. Już 12 kwietnia na Politechnice Gdańskiej spotkają się wszyscy ci, którym przyszłość naszego regionu nie jest obojętna. Oprócz zaproszonych gości pojawią się tam uczniowie i studenci, którzy uczestniczyli w opisywanych przez nas warsztatach ze sztuki debatowania.

Zacznijmy od tego czym jest Kongres Obywatelski. Jak czytamy na stronie internetowej samego wydarzenia: jest to trwała płaszczyzna spotkań, dialogu, refleksji i samodoskonalenia Polaków organizowana przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową we współpracy z różnymi partnerami ze sfery gospodarki, nauki i sektora pozarządowego.

Hasłem tegorocznej, 7. edycji Pomorskiego Kongresu Obywatelskiego jest energia, zarówno ta drzemiąca w każdym z nas, jak i ta społeczna – będąca motorem rozwoju wspólnot lokalnych. W sobotę 12 kwietnia w godz. 10.00 – 16.00 w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej debatować będą zaproszeni goście, a wśród nich Janusz Lewandowski (komisarz UE), Natalia Hatalska (blogerka), Joanna Kluzik-Rostkowska (minister edukacji), Joanna Szczepkowska (aktorka) i wielu innych. Wstęp jest bezpłatny – wystarczy tylko się zarejestrować (kliknij tutaj).

Warto prześledzić program całego wydarzenia. CDN szczególnie poleca ostatnią sesję dedykowaną przede wszystkim ludziom młodym. Zresztą, jest to panel o zdecydowanie najbliższej nam tematyce: Internet – wyzwalacz czy tłumik energii młodego pokolenia? Aktywnie wezmą w nim udział uczestnicy projektu „Sztuka debatowania”, o którym pisaliśmy wcześniej na naszych łamach.

W dwudniowych (15 i 22 marca) warsztatach poprowadzonych przez członków KWMP Convertum (Uniwersytet Gdański) wzięli udział m.in. uczniowie Klubu Myśli Politycznej Stańczyk z III LO, Klubu Myśli Obywatelskiej Orzeł z XV LO, Aeropagu Młodych z Zespołu Szkół Łączności (ZSŁ) w Gdańsku oraz studenci Uniwersytetu Gdańskiego i Politechniki Gdańskiej.

Warsztaty ,,Sztuka debatowania"

fot. Pomorski Kongres Obywatelski

Na początku mieliśmy wprowadzenie do debaty, czym jest, jak się ją prowadzi. Potem wszystko ćwiczyliśmy w praktyce. Łącznie udało nam się przeprowadzić trzy takie symulacje – tłumaczy Michał Szczęsny, uczeń gdańskiego ZSŁ. Trzeba przyznać, że tematy do dyskusji były bardzo zróżnicowane: monarchia czy republika, wycofanie religii ze szkół publicznych, zabronienie biednym posiadania dzieci.

Modelem, jaki stosujemy w debacie, jest Brytyjska Debata Parlamentarna. W dużym uproszczeniu polega ona na występowaniu dwóch stron: rządowej i opozycyjnej. (…) Mówcy zabierają głos jeden po drugim, dzięki czemu każdy ma szansę na merytoryczne przedstawienie punktu widzenia swojego zespołu. Warto zauważyć, że temat debaty jest podawany na 15 minut przed początkiem dyskusji. To, po której stronie jesteśmy, jest kwestią czysto losową. Zdarza się więc, że uczestnicy takiej debaty muszą bronić poglądów, które nie są zbieżne z ich prywatnym zdaniem. Dlaczego ma to sens? Taka forma uczy konstruowania wypowiedzi w oparciu o pewien logiczny, spójny sposób poparty merytorycznymi, a nie emocjonalnymi, argumentami – wyjaśnia współprowadzący warsztaty Andrzej Skiba, członek władz KWMP Convertum.

Na pewno nauczyliśmy się słuchać przeciwników, tak, żeby poznać ich stanowisko i potrafić się do niego odnieść. Ważne było też ćwiczenie tego, jak otwarcie wyrażać swoje zdanie. Powinno odbywać się znaczniej więcej takich warsztatów – podsumowuje Remek Kempa, uczeń ZSŁ w Gdańsku.

Podczas Pomorskiego Kongresu Obywatelskiego uczestnicy sprawdzą nabyte przez siebie umiejętności. Na miejscu pojawi się również ekipa CDN-u. Mamy nadzieję, że Ciebie też tam nie zabraknie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *