Znaki, energie i Obywatel GC — przegląd muzyczny

Obywatel GC, autor – Elżbieta Oyrzanowska

Brudne dworce, ostatnia droga i kosmiczne energie. Dzisiejszy przegląd to analiza rodzimego podwórka. Przeniesiemy się do lat 90. oraz sprawdzimy polską scenę alternatywną. Pełno na niej intrygujących postaci, które swoją muzyką potrafią zabrać we wciągającą podróż, pełną wartościowych tekstów i ciekawych brzmień. 

OBYWATEL GRZEGORZ CIECHOWSKI

Poeta, wirtuoz, wokalista i multiinstrumentalista — Grzegorz Ciechowski, czyli charyzmatyczny Obywatel GC oraz lider zespołu Republika. Urodził się w Tczewie w 1957 roku, zmarł w 2001 roku w Warszawie. Przez wiele lat współpracował z czołowymi artystami w kraju. Twórczość Ciechowskiego to m.in. niezwykle przenikające, wzruszające i świetnie opisujące realia teksty. Kultowe „Nie Pytaj o Polskę” to rozdarcie. Trudna relacja jednostki z własnym krajem, obfita w skrajne emocje i  patriotyzm, bo mimo znużenia życiem, „Brudnych dworców” lub „Cicho klnących tłumów”, Ciechowski nie chce pytania, dlaczego pozostaje w kraju, ponieważ to jego wybór. Większość utworów Obywatela GC to mroczniejsze klimaty rockowe, stanowiące znakomitą, muzyczną podróż, pełną wnikliwych obserwacji i opisów trudnych relacji międzyludzkich. To także dużo ironii i piosenek prześmiewczych.

 

OSTATNIA DROGA

Polskie Znaki to grupa muzyczna, która do swojego niezwykłego projektu zaprosiła czołowych graczy polskiej sceny muzycznej. „Rzeczy ostatnie”, czyli ich debiutancki album, to oswajanie straty, piękno słowa i melodii oraz zebranie w jednym miejscu mnóstwa utalentowanych ludzi. Na płycie pojawiają się m.in. Sanah, Vito Bambino czy Matylda Damięcka. Świetna warstwa liryczna, dopięte na ostatni guzik instrumentale oraz przesłanie, które skłania do wielu refleksji. „Rzeczy ostatnie”, to jak wskazuje sama nazwa płyty, rozprawa na temat przemijania i śmierci, monolog o tym co jest ważne w życiu człowieka. W utworze „Niech monarchowie” z udziałem Vito Bambino całość sprowadza się do tego, iż śmierć jest sprawiedliwa, nie ogląda się na to, czy ktoś jest wysoko w społecznej hierarchii, a co za tym idzie czy jest człowiekiem otoczonym murem i obsypanym złotem. „Za nic u śmierci, mury i parkany”, teksty piosenek wybrzmiewają mocno, tworząc razem bardzo wciągający spektakl. „Rzeczy ostatnie” to także klimaty ludowe, powrót do korzeni i duchowości.

 

COALS 

Azyl, dzieci lat 90. oraz folk. Coals to duet wywodzący się ze sceny alternatywnej, który lubi eksperymentować i wychodzić poza własne korzenie. Łukasz Rozmysłowski to producent, klawiszowiec i gitarzysta, natomiast wokalistką zespołu jest Kacha Kowalczyk, znana również ze swojej kariery solowej, podczas której to współpracowała niejednokrotnie m.in. z Taco Hemingwayem. Coals to niegdyś więcej folku, aktualnie duet przechodzi w klimaty electropopu i bardziej nowoczesnych rozwiązań. Ich teksty oraz instrumentale to często nostalgiczne podróże. Tak jest np. z utworem „Lato 2002”, kawałkiem, który jako jeden z niewielu w ich dyskografii powstał w języku polskim. To opowieść o letnim wspomnieniu, dzieciństwie, zabawnych jego aspektach z perspektywy czasu, przybranych w folkowe klimaty. Warto sprawdzić Coals i obserwować ich kolejne muzyczne ruchy. Godny uwagi zespół, który potrafi zaskakiwać.

 

KOSMICZNE ENERGIE

Ralpha Kamińskiego chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. To król alternatywnej sceny. Ekspresyjna, wyrazista i intrygująca persona, która zgarnia nagrodę za nagrodą i wciąż zaskakuje odbiorców. To artysta, który mocno skupia się na słowie i przekazie, umiejętnie opisując relacje międzyludzkie tak, aby były one uniwersalne, możliwe do utożsamiania się dla każdego. Ralph to bardzo płodny muzyk, który współpracuje z wieloma wpływowymi reprezentantami różnych gatunków. W 2021 roku na streamingach pojawił się jego nowy album pod tytułem „Kora”. Jest to interpretacja piosenek tej, legendarnej już, wokalistki. Ralph ubiera kultowe utwory w nowe formy, wzbogacając je o własne emocje i przeżycia. Stworzył przy tym wspaniały album, w którym to geniusz Kory spotkał się z jego muzycznym geniuszem. Największe wrażenie zrobił na mnie utwór „Po prostu bądź”, czyli czuła opowieść o prostocie relacji i miłości. Spokojny wokal przepleciony jest tam podniosłymi momentami i klimatycznym instrumentalem. Jeśli chodzi o wcześniejszą twórczość Ralpha, „Kosmiczne Energie” to kolejny utwór, który warto dodać do swojej playlisty. Kawałek pochodzący z albumu „Młodość”, to niezwykle emocjonalny przekaz o skrytych uczuciach i dawnej miłości. Nie można także zapomnieć o pierwszym albumie tego artysty, na którym to spośród wielu świetnych pozycji wyróżnia się piosenka „Jan”. Jest to opowieść o walce, przemijaniu i uderzającej dorosłości, która dopada bez zapowiedzi i niesie za sobą trudy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden + osiemnaście =