Urodzaj premier — nowe tytuły na trójmiejskich scenach

“Faust” Teatr Wybrzeże, źródło: teatrwybrzeze.pl/

Słońca ostatnio więcej, dni jakby cieplejsze. Drzewa kwitną, ptaki śpiewają, na straganach pojawiają się polskie truskawki. Nie musimy już jeść tych greckich z Lidla. Po wielu szarych, ponurych miesiącach, świat nabiera barw, zaczyna ożywać. Tak samo kultura. Wreszcie może się odrodzić i wypuścić pączki. Repertuary teatrów obrodziły w premierowe spektakle. Co świeżego  będziemy mogli zasmakować na trójmiejskich deskach w czerwcu?

 

 

TEATR WYBRZEŻE

„Sędzia, Biskup i Generał chronią się w domu publicznym przed szalejącą w mieście rewoltą. Na zewnątrz wali się stary porządek, a oni wciąż trwają w swych perwersyjnych iluzjach” — tym krótkim opisem swojego najnowszego spektaklu raczy nas Teatr Wybrzeże. Już 4 czerwca na scenie kameralnej w Sopocie odbędzie się premiera satyry obyczajowej „Balkon” Jeana Geneta w reżyserii Jana Klaty uznawanego za jednego z wybitniejszych współczesnych polskich twórców teatralnych. Ostatnią jego premierą na gdańskich deskach były „Trojanki”, które spotkały się ze znakomitym odbiorem widowni i doceniono je na wielu festiwalach teatralnych.

W czerwcowym repertuarze Teatru Wybrzeże zagości również kolejny spektakl w reżyserii Radosława Stępnia. Po sukcesie „Śmierci Komiwojażera” młody reżyser proponuje trójmiejskiej widowni swoją realizację klasyki dramatu romantycznego, czyli „Fausta” Johanna Wolfganga von Goethe. Tytułową rolę wykreowali Mirosław Baka oraz Robert Ciszewski. Premiera spektaklu odbędzie się 19 czerwca na Scenie Malarnia w Gdańsku.

Oprócz powyższych spektakli, w lipcu Teatr Wybrzeże zaplanował dla swoich widzów kolejne nowości: „Powarkiwania drogi mlecznej” Bonna Parka w reż. Adama Orzechowskiego oraz „Niepokój” Iwana Wyrypajewa w reż. Grzegorza Wiśniewskiego.

Link do repertuaru teatru: teatrwybrzeze.pl/repertuar/

“Znaczy Kapitan” Teatr Miejski, źródło: kultura.trojmiasto.pl/Znaczy-kapitan-s3640.html

TEATR MIEJSKI

Teatr Miejski w trakcie pandemii udowadnia swój refleks i czujność. Podobnie, jak przy poprzednich „odmrożeniach” kultury teatr witał swoich widzów po miesiącach rozłąki nowymi tytułami, tak 22 maja na dzień dobry zaserwował premierę spektaklu „Prawiek i inne czasy” w reż. Jacka Bały, na podstawie powieści Noblistki Olgi Tokarczuk.

W tym sezonie teatralnym Miejski zrealizuje jeszcze dwie nowe propozycje. Już w ten weekend, 5 czerwca, na dużej scenie teatru przy ul. Bema w Gdyni, odbędzie się premierowy pokaz „Znaczy Kapitan” w reż. Krzysztofa Babickiego — dyrektora teatru. Teatr Miejski zapewnia w opisie spektaklu, że będzie to „pełen radości i humoru hołd złożony legendarnemu kapitanowi floty morskiej Mamertowi Stankiewiczowi. Porywająca kronika pionierskiej epoki w dziejach naszej floty morskiej. Głęboka woda, wielka przygoda i piękne kobiety. Obowiązkowa pozycja nad morzem”.

Pod koniec czerwca Miejski zaprosi nas na Scenę Letnią, która w zeszłym roku obchodziłaby swoje 25 urodziny, ale niestety przez pandemię nie mogła funkcjonować. Na szczęście teraz możemy wrócić na orłowską plażę i zobaczyć, jaką rozrywkę zaproponuje nam gdyński teatr w letnie, (miejmy nadzieje) ciepłe, wieczory. Już 26 czerwca odbędzie się tam premiera muzycznego spektaklu „Marlena Dietrich. Iluzje” w reż. Jacka Bały. Oprócz tytułowej Marleny — legendy Hollywoody, w którą wcieli się Beata Buczek-Żarnecka, na scenie dadzą usłyszeć, takie ikony, jak Edith Piaf, czy Frank Sinatra.

Link do repertuaru teatru: teatrgombrowicza.art.pl/?action=repertoire

TEATR GDYNIA GŁÓWNA

Na scenie w podziemiach gdyńskiego dworca czerwiec zapowiada się pod znakiem Stanisława Lema. Teatr Gdynia Główna w ramach projektu „2021 – Odyseja Lemowska”, będącego częścią narodowej akcji #ROKLema, zaproponuje swoim widzom kilka adaptacji prozy słynnego polskiego futurologa.

Na pierwszy ogień, 12 czerwca, pójdzie „Maska” w reż. Ewy Ignaczak, która, jak czytamy na stronie teatru: „wprowadzi widzów w świat najbardziej mrocznego opowiadania Stanisława Lema. Tutaj to android będzie ostrzegał przed autorytarnością władzy i spróbuje odkryć prawdziwą istotę człowieczeństwa”.

Natomiast pod koniec miesiąca, 27 czerwca, w jeden wieczór Gdynia Główna planuje nie jedną, ale dwie premiery: „Kongres futurologiczny” Stanisława Lema w reż. Idy Bocian oraz „Teohiphip” wg Podróży 20 z „Dzienników gwiazdowych” Stanisława Lema w reż. Grzegorza Kujawińskiego. Spektakle promowane są jako podwójna premiera i zostaną zaprezentowane jeden po drugim.

Link do repertuaru teatru: teatrgdyniaglowna.pl/repertuar/

źródło: gck.gdynia.pl

CENTRUM KULTURY W GDYNI

„Źli Żydzi” — taki tytuł nosi najnowsza premiera, którą wyreżyserował Grzegorz Chrapkiewicz dla gdyńskiego Centrum Kultury. Pierwszy pokaz odbędzie się 11 czerwca. „Źli Żydzi” to współczesna czarna komedia autorstwa Joshuy Harmona, która odniosła sukcesy za oceanem. Dramat dotyka problemu w rodzinie nowojorskich Żydów, którzy spierają się o rodzinną pamiątkę, co staje się zapalnikiem do refleksji i rozmowy o swojej tożsamości kulturowej i religijnej.

Natomiast 24 czerwca scena Konsulatu Kultury zamieni się w dworek w Soplicowie, wszystkim doskonale znany z epopei narodowej pióra Adama Mickiewicza. Bałtycki Teatr Różnorodności, który od lat zrzesza pasjonatów teatru, przyszłych aktorów, marzących o karierze na teatralnych deskach, we współpracy z uczniami Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Z. Noskowskiego w Gdyni, na czele z reżyserem Tomaszem Podsiadłym przygotował dla widowni gdyńskiego Centrum Kultury spektakl „Pan Tadeusz”.

„ (…) Oddaję Wam, Szanowni Widzowie, pewien skrót epopei narodowej. Dużo w nim naszej polskości ze wszelkimi jej odcieniami, sporo żartu i dystansu, trochę prowokacji. Proszę nie traktować spektaklu dosłownie. Niech skłoni do przemyśleń o nas, urodzonych w środku Europy”.

– Tomasz Podsiadły, reżyser spektaklu (źródło: www.gck.gdynia.pl/teatr/pan-tadeusz)

Link do repertuaru teatru: gck.gdynia.pl/kalendarium/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × 3 =