Festival, festival – czyli za czym tęsknią tancerze

pixabay.com

pixabay.com

Pandemia uderzyła w całe społeczeństwo, a jednocześnie w każdego z osobna. Branża artystyczna ucierpiała nie tylko z powodu utrudnień w pracy, lecz przede wszystkim z powodu pozbawienia kontaktu z publicznością i występów.

Pasja jest dla artysty jak tlen. Nie da się funkcjonować bez niej. Okres pandemii, a co za tym idzie licznych lockdownów i kwarantann wpłynął negatywnie na wielu artystów. Odwołano spektakle, koncerty, festiwale. Ostatnie miesiące są więc czasem utęsknionych oczekiwań na poprawę sytuacji i powrót do normalności. Wielu artystów swoje działania przeniosło do sieci. Jest to dobra okazja, by śledzić ich działania w każdej dowolnej chwili. Nie zastępuje to jednak normalnego kontaktu z widzem.

Niesamowitym miejscem, w którym publiczność spotyka się z twórcami, są festiwale. Choć ten termin kojarzy się zwykle wyłącznie z wydarzeniami muzycznymi, w rzeczywistości obywają się one w każdej dziedzinie sztuki. I zawsze przynoszą mnóstwo wrażeń i nowych doświadczeń. Jako tancerka ludowa, mogę wymienić polskie festiwale folklorystyczne, na które szczególnie warto zwrócić uwagę.

International Folk Meetings Małopolska

Festiwal odbywa się co roku w Myślenicach. Po raz pierwszy miał on miejsce w roku 2014. Od 2017 odbywa się on pod patronatem Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF. Gospodarzami i pomysłodawcami wydarzenia są Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” oraz Marszałek Województwa Małopolskiego. Idea festiwalu to promocja dziedzictwa kulturowego regionu Myślenic, a jednocześnie ukazanie piękna folkloru z całego świata. Wydarzenie to obejmuje liczne koncerty, parady, warsztaty. Udział w nich biorą 2 grupy taneczne z polski i 10 zagranicznych. Co roku festiwal trwa 10 dni i przyciąga on zarówno rzesze artystów, jak i widzów. Dzieje się tak dzięki niezwykłej energii, bogactwie kultur reprezentowanych przez gości z całego świata oraz możliwości poznania folkloru z zupełnie nowej strony.

https://www.youtube.com/watch?v=JiVrnKMKsMA

Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru „Podlaska Oktawa Kultur”

Wydarzenie to odbywa się co roku na przełomie lipca i sierpnia w stolicy województwa podlaskiego, Białymstoku. Jest on wyjątkowy, gdyż zwraca uwagę na zespoły z całego świata, ze szczególnym wyróżnieniem naszych bliskich sąsiadów. Na festiwal zapraszane są grupy taneczne, muzyczne, wokalne. Prezentują folklor zarówno w formie tradycyjnej jak i stylizowanej, współczesnej. Koncerty w ramach festiwalu odbywają się w miejscowościach na terenie całego województwa. Jednocześnie organizowane są różne wydarzenia związane z festiwalem, mające na celu wzajemne przybliżenie widzom i samym uczestnikom różnorodności i wielokulturowości. To idea wpisuje się również w sam charakter województwa, które wciąż jest ostoją dla różnych mniejszości i kultur, co czyni festiwal jeszcze bardziej wyjątkowym. Gospodarzami festiwalu jest Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone”, Wojewódzki Ośrodek Animacji i Kultury oraz Miasto Białystok.

https://www.youtube.com/watch?v=zLYW4lFfAfw

Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Kopalnia Folkloru”

To festiwal, który łączy wszystkich miłośników folkloru, śpiewu i tańca. Jest on corocznie organizowany w Wałbrzychu. W ramach festiwalu w pobliskich miejscowościach odbywają się liczne koncerty i parady. Celem festiwalu jest promocja muzyki polskiej i światowej, konfrontacja dorobku artystycznego i kultur z całego świata, wypoczynek i integracja uczestników oraz promocja miasta i regiony na świecie. Gospodarzem wydarzenia jest Zespół Pieśni i Tańca „Wałbrzych”. Daje on możliwość zarówno uczestnikom, jak i publiczności, do oderwania od codziennych obowiązków i przeniesienia w barwny świat folkloru.

https://www.youtube.com/watch?v=KD3Y6adcDA8

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich

Ten festiwal to raj dla miłośników gór i kultury góralskiej. Ma on formułę konkursową. Co roku jest on niezwykłą atrakcją dla uczestników, mieszkańców Zakopanego i okolic oraz turystów. Wydarzenie to ma bardzo bogatą historię. Jest on uważany za jeden z najstarszych, największych i najbardziej prestiżowych w Polsce, dzięki czemu jest to swoista wizytówka Zakopanego. Przez ostatnie 50 lat uczestniczyło w nim około 600 grup zagranicznych i ponad 200 polskich. Są to zespoły z całego świata, prezentujące folklor góralski. Z festiwalem powiązane są takie wydarzenia jak Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, korowód ulicami Zakopanego, Wystawa Owczarków Podhalańskich, Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego, liczne konkursy i koncerty. Udział w festiwalu to świetna okazja do poznania kultur góralskich innych krajów oraz kultury podhalańskiej.

https://www.youtube.com/watch?v=dz6eQPEvLCE

Wszyscy miłośnicy festiwali, zarówno publiczność jak i twórcy, czekają z niecierpliwości na ich powrót. Gdy tylko będzie to znów możliwe warto skierować swoją uwagę na wymienione powyżej wydarzenia. Dają one możliwość poznania własnego dziedzictwa kulturowego oraz innych krajów, a przede wszystkim umożliwiają przeżycie niezwykłej przygody. Tego typu wydarzenia mają miejsce nie tylko w Polsce ale i w innych krajach. Warto śledzić je i poznawać otaczającą nas kulturę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *