Szybka piątka #7

film

fot. Gerd Altmann/pixabay

Obecnie jesteśmy przytłoczeni przeróżnymi produktami kultury, często miernej jakości. Nietrudno w tym zalewie ominąć istne perełki. „Szybka piątka” ma na celu prezentować 5 tytułów filmowych i serialowych, po które warte sięgnąć. Wszystkie z nich można legalnie obejrzeć w internecie, zazwyczaj na serwisach streamingowych lub VOD.

 

 

 

Wstyd (reż. Steve McQueen, 2012)

 

Brandon (Michael Fassbender) to przystojny, wysportowany mężczyzna po trzydziestce, który mieszka samotnie w sterylnym mieszkaniu na Manhattanie. Pracuje w małym gabinecie z komputerem. Nie wiemy czym się zajmuje, jego zresztą też to nie obchodzi. Czasem wychodzi ze swoim szefem do barów dla singli, gdzie jego przełożony staje na głowie, aby znaleźć sobie kogoś na noc. Brandon zaś nie musi się starać. Dla Brandona seks jest jednak przekleństwem, uzależnieniem, krzyżem do niesienia. Steve McQueen z pomocą Michaela Fassbendera przedstawia bolesny obraz człowieka, dla którego orgazm jest zwyczajnym uzależnieniem, a zbliżenia przynoszą cierpienie i tytułowy wstyd. Wybawieniem dla niego może być nieoczekiwany przyjazd siostry (Casey Mulligan), która wchodzi z butami do jego życia. Ten traktuje ją jako intruza, gdyż nie potrafi już mieć normalnych kontaktów międzyludzkich. Jest równie życiowo podupadła co on, ale widzi w bracie szansę. Odważny film łamiący stereotypy o szczęśliwym życiu bawidamków.

Gdzie obejrzeć: vod.pl, Nowe Horyzonty, Cineman, Moje eKino

Czas na miłość (reż. Richard Curtis, 2013)

 

Richard Curtis jest jednym z najbardziej znanych reżyserów komedii romantycznych na świecie. Brytyjskie zacięcie w jego filmach (choć pochodzi z Nowej Zelandii, to w wieku 11 lat przeprowadził się do Wielkiej Brytanii) jest niepowtarzalne i wiele z nich stało się klasykami. Jednym z nich jest „Czas na miłość”. Lekko nieporadny uczuciowo 21-letni Tim Lake (Domhnall Gleeson) dowiaduje się od ojca (świetny Bill Nighy), że mężczyźni w ich rodzinie potrafią przenosić się w czasie. Tim decyduje się to wykorzystać, aby utworzyć perfekcyjny związek z Mary (Rachel McAdams), którą poznaje w Londynie. Eliminuje wszystkie wpadki, czy chodzi o pierwsze zbliżenie, czy chodzi o ślub. Dar jednak niesie ze sobą też niebezpieczeństwa w postaci efektu motyla. „Czas na miłość” to świetny film o czerpaniu radości z życia, z każdego dnia. Uroczy, miły, pełen optymizmu i z ciętym angielskim poczuciem humoru.

Gdzie obejrzeć: Chili, iTunes, Rakuten

Ulepszenie (reż. Leigh Whannell, 2018)

 

„Ulepszenie”, krwawy melodramat science-fiction to dobrze zrobiony film klasy B. Film podąża za pseudo-uniwersalnym mechanikiem Grayem Tracem (Logan Marshall-Green), którego ciało zostaje „popsute”, a żona zabita przez cyborgi z kompleksem boga. Whannell nie ma cierpliwości, by rozwinąć którekolwiek z większych pomysłów jego filmu na temat tego, jak nowoczesna technologia wykorzystuje jej twórców bardziej niż ludzie ją. Nie zmienia to faktu, że to kawał dobrego filmu akcji z cyberpunkowym sznytem.

Gdzie obejrzeć: Chili, iTunes, Rakuten

7 uczuć (reż. Marek Koterski, 2018)

 

Strach, złość, smutek, radość, wstręt, zazdrość, wstyd. Adaś Miauczyński (Michał Koterski) sięga czasów dzieciństwa, kiedy, podobnie jak większość z nas, trudno mu było nazwać towarzyszące mu emocje. Aby poprawić jakość swojego dorosłego życia, postanawia powrócić do tamtego czasu — który okazuje się jednak nie taki beztroski — aby nauczyć się przeżywać siedem podstawowych emocji. Ta niezwykle nieprzewidywalna podróż w przeszłość zawiera mnóstwo przezabawnych sytuacji, ale jest też pełna wzruszających chwil i do przemyśleń. Czyli w sumie jak to zwykle u Marka Koterskiego, który dalej jest w wysokiej formie. Obsada iście gwiazdorska, chociażby z Marcinem Dorocińskim, Andrzejem Chyrą czy Katarzyną Figurą.

Gdzie obejrzeć: Netflix, Chili, vod.pl, Rakuten

Jestem mordercą (reż. Maciej Pieprzyca, 2016)

 

W „Jestem mordercą” Maciej Pieprzyca połączył stylowy kryminał z thrillerem psychologicznym. Opowieść Pieprzycy o moralności uwikłanej w zło udowadnia, że kino popularne nie musi być głupie, a ambicje artystyczne nie wykluczają komunikatywności. Film Pieprzycy inspirowany jest prawdziwymi wydarzeniami, a dokładniej postacią oskarżonego o bycie seryjnym mordercą kobiet Zdzisława Marchwickiego. Morderca, który dorobił się pseudonimu „Wampir”, ścigany jest przez Janusza Jasińskiego (Mirosław Haniszewski), młodego ambitnego szefa grupy dochodzeniowej. Wpada on na trop Wiesława Kalickiego (Arkadiusz Jakubik). Z czasem jednak Jasiński musi wybierać pomiędzy zadowoleniem przełożonym a dokładnością śledztwa.

Gdzie obejrzeć: Ninateka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedemnaście + dziesięć =