Muzea i galerie sztuki w Trójmieście znów cieszą się z odwiedzających

Pixabay.com

Zamknięte od 13 marca br. muzea i galerie sztuki otwierają swoje podwoje dla tych, którzy stęsknili się za obcowaniem z pięknem i historią. „Zamrożone” obiekty wracają do działalności. Które z trójmiejskich miejsc wystawienniczych możemy odwiedzać?

Na początku wyprawy do muzeum i galerii sztuki trzeba zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych. Zwiedzanie będzie możliwe w reżimie sanitarnym, czyli zakrywamy usta i nos, dezynfekujemy ręce, nie dotykamy eksponatów oraz zachowujemy dystans społeczny (1 os./15m2). Następnie spoglądamy na mapę i sprawdzamy, które muzea i galerie nas interesują.

  • 4 maja dla miłośników sztuki współczesnej otwarto trzy oddziały Gdańskiej Galerii Miejskiej. Znajdziemy tam wystawę Goshka Macuga „Śmierć marksizmu”, prezentacje młodych artystek i artystów „Trzepot skrzydeł w koronach drzew” Olega&Kaśki, Zofii Pałuchy, a także największy dotychczasowy pokaz prac Bogny Burskiej – „Krew i cukier, 2000-2021”. Wstęp wolny do wszystkich oddziałów Gdańskiej Galerii Miejskiej codziennie od wtorku do niedzieli w godzinach 12:00-19:00.
  • Swoje przestrzenie udostępnia również Muzeum Gdańska. Na ten moment zwiedzać można tylko pięć oddziałów. Są to: Ratusz Głównego Miasta wraz z Galerią Palową, Dwór Artusa, Dom Uphagena, Muzeum Poczty Polskiej oraz Wartownia nr 1 na Westerplatte. Na zwiedzających czekają wystawy stałe oraz nowe wystawy czasowe. Kolejne oddziały zostaną otwarte dla miłośników pod koniec czerwca i lipca, w tym nowe Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie. Wszystkie miejsca czynne codziennie w godz. 10-16, z wyjątkiem wtorków.
  • Europejskie Centrum Solidarności jest otwarte dla zwiedzających cztery dni w tygodniu – od czwartku do niedzieli. Powraca wystawa stała, która będzie dostępna tylko dla osób indywidualnych. W tym miejscu warto korzystać z audioprzewodnika ułatwiającego i wzbogacającego zwiedzanie. Zamknięte pozostają czytelnia, mediateka i wydział zabaw.
  • Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić po przerwie jest Muzeum II Wojny Światowej. Udostępniona została na razie wystawa główna i czasowa oraz Biblioteka Muzeum. Z początkiem czerwca planuje się otworzyć Kino Muzeum.
  • Od 4 maja zwiedzać można Muzeum Sopotu. Do 10 maja dostępna jest wystawa stała poświęcona wnętrzom mieszczańskim. Na 11 maja zaplanowano wernisaż wystawy „John Faltin – fotograf Sopotu”. Będzie to pierwsza monograficzna wystawa poświęcona fotografowi działającemu na przełomie XIX i XX wieku i znajdzie się na niej 15 zdjęć ilustrujących zmiany zachodzące w mieście.
  • Flagowe muzea gdyńskie również nie pozostają w tyle. W muzeum Miasta Gdyni udostępniono dla zwiedzających wystawę „Legenda Radmoru”, a także stałą wystawę o historii Gdyni. Muzeum Emigracji prezentuje ekspozycję stałą oraz trwającą do końca maja „Carboland” o emigracji Polek i Polaków do kopalń Belgii i Francji w dwudziestoleciu międzywojennym.
  • Pozostałe muzea i galerie, które warto odwiedzić po przerwie: Hevelianum przy ulicy Gradowej, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Narodowe Muzeum Morskie, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Wikimedia Commons

Po kilkumiesięcznym przestoju w zwiedzaniu muzea i galerie sztuki chętnie przyjmą w swoje podwoje wszystkich chętnych odkrywania piękna i historii, a także głodnych wrażeń wizualnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 − 3 =