Ramoneska, od motocyklistów po nastolatków

Źródło: Jon Sailer/Unsplash

Kojarzy się z motocyklistami i muzycznymi buntownikami, jednak prawie każdy z nas ma ją w szafie. Ramoneska, czyli krótka czarna skórzana kurtka to synonim słowa „cool”.  Niewiele osób wie, jak wyglądała jej podróż ku naszej codziennej garderobie, chociaż jest z nami już od 100 lat.

Zanim czarna skórzana kurtka została zredukowana do kolejnego nieszkodliwego ulubieńca świata mody, zaczynała od kariery stroju użytkowego — forma zbroi noszoną przez mniej niż łagodnych mężczyzn na motocyklach. Dzisiaj należy do jednych z najbardziej kultowych elementów garderoby.

W 1928 roku, w Nowym Jorku, projektant płaszczy, Irving Schott stworzył pierwszą skórzaną kurtkę. W ramach współpracy z firmą Beck Industries, która w tamtych czasach była jednym z największych dystrybutorów motocykli Harleya-Davidsona w Stanach Zjednoczonych. Wówczas motocykliści korzystali głównie z długich, nieprzemakalnych płaszczy, które w niczym nie przypominały dzisiejszej ramoneski. Model „Perfecto” był zainspirowany skórzanymi kurtkami lotniczymi, noszonymi przez żołnierzy na początku XX wieku. Jej wytrzymałość i praktyczność szybko zyskała uznanie motocyklistów, którzy zaczęli traktować ją jak swoisty mundur.

Ramoneska miała być przede wszystkim funkcjonalna dla odbiorców. Schott Bros uwzględniło więc w projekcie szereg praktycznych elementów, takich jak: metalowy suwak poprowadzony po skosie, który miał zapobiegać gnieceniu się przedniej części materiału; pas z dużą klamrą, który miał za zadanie przycisnąć kurtkę do ciała, aby wiatr nie podwiewał od dołu; kieszeń na zapalniczkę; asymetryczne kieszenie oraz suwaki przy rękawach, które pozwalały na regulację obwodu rękawa, ułatwiały zakładanie rękawic i chroniły przedramiona przed wiatrem.

Marlon Brando w filmie „Dziki”

W latach 50. XX wieku skórzaną kurtkę przejęli filmowi buntownicy, na czele z Marlonem Brando, który grał rolę zbuntowanego przywódcy gangu motocyklowego w filmie „Dziki” z 1953 r.  Podobno pod koniec lat 50. szkoły w Stanach Zjednoczonych zabroniły uczniom nosić kurtek motocyklowych, które dzięki tym zakazom stały się symbolem buntu. Jako element wizerunku zaczęli używać je również liczni muzycy rockowi, chociażby grupa „The Ramones”, od której nazwy pochodzi używany wyłącznie w Polsce termin ramoneska.

Nosili ją James Dean, Peter Fonda, Bruce Springsteen czy Andy Warhol. Dzięki swojej uniwersalności dziś już nie jest już kojarzona wyłącznie z subkulturą motocyklistów czy muzyków. Stała się ponadczasowym, klasycznym i co najważniejsze, wygodnym elementem ubioru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × 2 =