Planszowe Premiery i Preordery #2 — Maj 2021

premiery

fot. Maksymilian Dikti

Nowy miesiąc, nowe premiery, nowa próba zaplanowania zakupów. Jesteście gotowi na majową porcję świeżych planszowych tytułów na polskim rynku? Lepiej zapnijcie pasy!

Oto lista najciekawszych premier, preorderów i kampanii crowfundingowych w najbliższym czasie. Wszystko w porządku chronologicznym, ale oczywiście terminy mogą ulec przesunięciu.

 

 

 

Premiery, preordery i dodruki 

premiery

fot. rebel.pl

„Pod wrogim niebem”

Na początek drobny wyjątek, czyli gra, która nie ukazała się w maju, ale ostatniego dnia kwietnia. Wydawnictwo Rebel wydało grę dosyć wyjątkową, bo przeznaczoną dla tylko jednego gracza. W „Pod wrogim niebem” będziemy odpierać ataki obcych na Ziemię, kryjąc się przy tym w podziemnych bunkrach. Występuje tu mechanika przydzielania kości, a w pudełku znajdziemy elementy pozwalające rozegrać fabularną kampanię złożoną z 4 rozdziałów.

 • Data premiery: 30 kwietnia
 • Cena: około 90 zł (sprawdź)

 

 

premiery

fot. gry.nk.com.pl

„To jest napad!”

Nasza Księgarnia przedstawia grę „To jest napad!”. To prosta gra karciana, w której będziemy napadać na pociągi na dzikim zachodzie, aby zdobyć jak najwięcej punktów. Pociągi przewożą złoto, dynamit oraz pieniądze, a żeby przejąć te dobra, będziemy musieli poprowadzić jedną z 4 band: Kowbojów, Meksykanów, Indian lub Dezerterów.

 • Data premiery: 5 maja
 • Cena: około 30 zł (sprawdź)

 

 

 

premiery

fot. gry.nk.com.pl

„7 Złotych Miast”

„7 Złotych Miast” to kolejna mała gra  karciano-licytacyjna, od wydawnictwa Nasza Księgarnia. W trakcie rozgrywki będziemy starali się zebrać jak najwięcej skarbów, ukrytych w świątyniach, w celu zdobycia jak największej liczby punktów. Będziemy uzyskiwali różne typy skarbów, ale to, ile każdy z nich będzie wart pod koniec gry, okaże się dopiero w trakcie rozgrywki i będzie zależało od decyzji graczy.

 • Data premiery: 5 maja
 • Cena: około 50 zł (sprawdź)

 

 

premiery

fot. lucrumgames.pl

„Kamienna Mandala”

Mandala, to motyw artystyczny, wywodzący się z hinduizmu, który symbolizuje krąg życia i harmonię, poprzez tworzenie i niszczenie mandali. W grze „Kamienna Mandala”, autorstwa Filipa Głowacza i wydanej przez Lucrum Games, gracze wcielą się w mecenasa sztuki, który patronuje artyście tworzącemu mandale. To gra logiczna, w której głównym komponentem będą śliczne żetony symbolizujące kamienie, z których pomocą będziemy tworzyć tytułowe symbole i starać się zebrać jak najwięcej punktów.

 • Data premiery: 6 maja
 • Cena: około 100 zł

premiery

fot. rebel.pl

„Tajniacy Disney”

„Tajniacy Disney” to kolejna odsłona bestselerowej gry o skojarzeniach, która zostanie wydana w Polsce przez Rebel. Dwie drużyny rywalizują ze sobą o to, kto jako pierwszy odgadnie określone hasła. Jedna osoba w drużynie, co turę, stara się nakierować swoich przyjaciół na określone karty, przy użyciu jednego słowa, które kojarzy się z jak największą liczbą z nich. Tak jak w podstawowej wersji gry, odgadujemy karty z konkretnymi słowami, tak tutaj na kartach przywitają nas postacie znane z bajek Disneya. Na pewno ciekawa pozycja dla najmłodszych

 • Data premiery: 7 maja
 • Cena: około 60/70 zł (sprawdź)

premiery

fot. rebel.pl

„Zamki Toskanii”

„Zamki Toskanii” najnowsza gra Stefana Felda, w której będziemy starali się jak najlepiej rozwijać swoje włości w tytułowym włoskim regionie. Będziemy umieszczać żetony różnych terenów na swojej planszy, przy pomocy specjalnych kart, a po 3 rundach, gracz z największą liczbą punktów zostanie ogłoszony zwycięzcą. Pomimo graficznego i mechanicznego podobieństwa do wcześniejszego bestselera tego autora, czyli gry „Zamki Burgundii”, nie jest to nowa edycja tego tytułu, tylko inna gra. W Polsce zagramy w tę grę dzięki wydawnictwu Rebel.

 

premiery

fot. sklep.lacerta.pl

„Ostium”

Lacerta przedstawia zupełnie nową grę karcianą. „Ostium” to pojedynkowa gra autorstwa Marka Buczyńskiego i Wojciecha Szewczuka, w której będziemy przyzywać przeróżne kreatury, w celu zniszczenia wszystkich bram przeciwnika, czyli tytułowych Ostiów. Co ciekawe, gra jest przede wszystkim tytułem dwuosobowym, ale zawiera także tryb trzyosobowy i solo.

 

 

 

premiery

fot. sklep.portalgames.pl

„Tekhenu: Obelisk Słońca”

Portal Games lubi wydawać duże gry euro. „Tekhenu: Obelisk Słońca” to właśnie tego typu tytuł, który pozwoli nam wcielić się w arystokratów ze starożytnego Egiptu. Wykorzystano tu mechanikę wyboru kości, które ułożone są naokoło tytułowego obelisku, którego cień wyznacza czy wybrane kości będą Czyste, Skażone czy Zakazane. Buduj świątynię i rozbudowuj Egipt, aby zdobyć jak najwięcej punktów zwycięstwa.

premiery

fot. sklep.portalgames.pl

„Coatl”

Gry logiczne, mają to do siebie, że zazwyczaj są ładne. Nie inaczej jest z „Coatl”, który zostanie wydany w Polsce przez Portal Games. Gracze będą zdobywali punkty, tworząc azteckie upierzone węże, nazywane Coatl. Zdobędziemy tym więcej punktów im bardziej dostosujemy się do wybranych w danej rozgrywce kart celów – Proroctw i Świątyń. Wszystko to, przy pomocy ślicznych plastikowych elementów, które będziemy łączyć w tytułowe węże.

premiery

fot. rebel.pl

„Zaginiony Ląd”

Pewni badacze odkryli tajemniczy zaginiony ląd i tera my musimy podążyć ich wskazówkami, aby go odnaleźć. W grze „Zaginiony Ląd” gracze będą się ścigać o to, kto jako pierwszy odkryje przejście do tytułowego Zaginionego Lądu. Każdy poprowadzi swoją własną wyprawę, aby odnaleźć wskazówki pozostawione przez badaczy. W każdej turze będziemy wykonywać jedną z dwóch akcji, po to, aby ukończyć rozsiane po świecie misje. W Polsce grę wyda Rebel.

premiry

fot. boardgamegeek.com

„Nidavellir”

Pradawny smok Fafnir się przebudził i postanowił się zemścić na mieszkańcach Królestwa Krasnoludów. W grze „Nidavellir” wcielimy się w jednego z krasnoludzkich dowódców wojennych i postaramy się zwerbować jak najlepszy krasnoludzki oddział, aby zgładzić smoka. Ten tytuł o niskich brodaczach, z interesującą szatą graficzną zapewni nam wydawnictwo Galakta.

 • Planowana data premiery: 26 maja
 • Cena: nieznana (czekamy na przedsprzedaż)

premiery

fot. lacerta.pl

„Naturalnie”

„Naturalnie” to kolejna śliczna gra logiczna, którą wyda Lacerta. Będziemy korzystać z płytek domina, a fabularnie naszym zadaniem będzie uratowanie zaniedbanej doliny, sprowadzając do niej zwierzęta i sadząc rośliny. Oczywiście zwycięży ten, który zdobędzie najwięcej punktów. Jest to tytuł autorstwa między innymi Michaela Kieslinga, twórcy gry „Azul”.

 • Planowana data premiery: maj
 • Cena: nieznana (czekamy na przedsprzedaż)

premiery

fot. sklep.portalgames.pl

„Wiedeński Łącznik”

Zimna Wojna była czasem intensywnej walki szpiegowskiej. Wcielić się w szpiegów z tego okresu pozwoli nam kolejna gra Ignacego Trzewiczka – „Wiedeński Łącznik”, którą rzecz jasna wyda Portal Games. Tytuł ten jest grą narracyjną i zapewni nam cztery pełne scenariusze, które umożliwią nam wykiwać Sowietów i ich kontrwywiad, w takich miastach jak Berlin, Praga czy tytułowy Wiedeń.

 

 

 

premiery

fot. ogrygames.com

„Unmatched: Bitwa Legend”

Zastanawialiście się kiedyś, co by było, gdyby Król Artur zmierzył się z Sindbadem albo Meduzą? Jeżeli tak, to okazję do przekonania się kto by zwyciężył w tym starciu, zapewni wam gra „Unmatched: Bitwa Legend”, która zostanie wydana w Polsce przez Ogry Games. Unikalne talie, znane postacie, figurki i niezapomniane pojedynki, właśnie to do zaoferowania ma nam ten tytuł. W Polsce ukaże się od razu także jeden z dodatków do tej gry, który pozwoli nam na walkę pomiędzy Robin Hoodem a Wielką Stopą.

 

Crowdfunding – finansowanie społecznościowe

 

premiery

fot. toerkk.com

„Toerkk”

„Toerkk” to szybka gra karciana, autorstwa Andrzeja Dybowskiego, która od 4 maja walczy o swoje ufundowanie na platformie wspieram.to. W grze wcielimy się w jednego z krasnoludzkich bohaterów i będziemy dążyć do tego, aby jako pierwsi zdobyć pradawny artefakt – Tork. W tym celu będziemy przekopywać górę Lortham, z pomocą krasnoludzkich górników oraz wysyłać do walki z innymi graczami najemnych wojowników.

 • Koniec kampanii: 10 czerwca (przewidywana dostawa – listopad 2021)
 • Cena: 69 zł (link do kampanii)

premiery

fot. boardgamegeek.com

„Wiedźmin: Stary Świat”

Łukasz Woźniak wraz ze swoim wydawnictwem GoOnBoard i przy współpracy z CD Projekt RED już od 25 maja będzie próbował ufundować swoją nową grę – „Wiedźmin: Stary Świat”. Jest to gra przygodowa osadzona w znanym i lubianym świecie, wykreowanym przez Andrzeja Sapkowskiego. Wcielimy się w wiedźmina, należącego do jednej z pięciu wiedźmińskich szkół i będziemy przemierzać świat w poszukiwaniu przygód oraz rzecz jasna, potworów do zabicia. Jak na razie przedstawione figurki czy grafiki prezentują się naprawdę dobrze, ale nie da się ukryć, że oczekiwania są ogromne.

Uff, sporo tego. Jest czego wypatrywać. Na co wy czekacie najbardziej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × 2 =