Skandynawska demokracja na ekranie

źródło: Filmweb

„Rząd” (Borgen) to duński serial opowiadający historię Birgitte Nyborg, liderki Partii Umiarkowanej, dotychczas małej i opozycyjnej formacji politycznej. Po wyborach i zmianach na scenie politycznej, partia Birgitte ma dołączyć do koalicji rządzącej, a ona sama ma objąć stanowisko premiera.

„Borgen” to idealny przykład na to, że Duńczycy tworzą zarówno najlepsze seriale, jak i potrafią pokazać najwyższe standardy demokracji. Gdy swoją premierę miał pierwszy sezon serialu, polska demokracja daleko miała się do skandynawskiej. Tymczasem w Danii, na ekranach telewizorów, na czele rządu stanęła społecznie wrażliwa kobieta, upominająca się głośno o prawa mniejszości i postulująca o azyl dla imigrantów. Dla niektórych, nawet po dekadzie od premiery, mogłoby się to okazać zbyt szokujące. 

Birgitte Nyborg w wyniku przetasowań koalicyjnych po wyborach parlamentarnych, dostaje misje utworzenia rządu oraz stanięcia na jego czele jako pierwsza w historii kobieta-premier. Wiązać się to będzie z wieloma wyzwaniami oraz poświęceniami. Problemy oraz wybory nowej premier nie będą tylko zawodowe lub polityczne, ale również będą wchodziły w sferę prywatną i rodzinną. Widzowie mogą obserwować jak spokojne, szczęśliwe i poukładane życie posłanki przekształca się w codzienność pełną dylematów zdrowotnych, miłosnych i emocjonalnych obecnej premier. Ponadto, serial jest idealny dla tych, którzy chcą zobaczyć jak za kulisami wygląda polityka. Ukazywane są sposoby pracy spin-doktorów, polityczne układy i zaplecze tego, czego wyborcy nie widzą na co dzień. Duńska produkcja prezentuje również makiawelistyczne podejście wielu osób kształtujących wnętrze polityki i pozwala zrozumieć mechanizmy, które stoją za czasem niezrozumiałymi decyzjami polityków i polityczek. 

Borgen dekadę temu znacznie podwyższył popularność skandynawskich produkcji na arenie międzynarodowej. Teraz, dzięki porozumieniu platformy Netflix z duńską telewizją publiczną DR, trzy pierwsze sezony trafiły do sieci, a kolejny, czwarty, zostanie wyprodukowany przez Netflixa. Dzięki współpracy z popularną platformą streamingową, Borgen dotrze do młodszych widzów, u których na przestrzeni ostatnich lat notowany jest duży wzrost zainteresowania polityką. Pozwoli to popularyzować prawdziwe idee demokracji oraz zwrócić uwagę na hierarchię wartości w polityce. Ze względu na poglądy głównej bohaterki,  szczególną uwagę przykuje poszerzanie zasady egalitaryzmu społecznego, pomocy biednym, azylu dla imigrantów, legalnej aborcji oraz kwestie godnych wynagrodzeń i emerytur. Duńska produkcja już od początku cieszyła się uznaniem krytyków na całym świecie. W 2012 roku serial otrzymał nagrodę Brytyjskiej Akademii Telewizyjnej w kategorii „Najlepszy program lub serial zagraniczny”. Obecnie trwają pracę nad czwartym sezonem serialu, który swoją premierę będzie miał w 2022 roku. Jeśli kolejny sezon podtrzyma dotychczasową płynną akcję i wielowątkowość, może przyciągnąć jeszcze więcej widzów niż do tej pory i ponownie stać się nagradzaną i cenioną przez krytyków produkcją. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × dwa =