Dakar 2021 – bardzo dobre wyniki Polaków

Tegoroczna, 43. edycja Rajdu Dakar odbywała się w Arabii Saudyjskiej. Od 3 do 15 stycznia zawodnicy rywalizowali ze sobą i z pustynią. Na metę w Jeddah Polacy dojechali ze świetnymi wynikami.

Wśród Polaków najwyżej uplasował się zespół Monster Energy Can-Am, Aron Domżała i pilot Maciejem Marton, którzy w klasyfikacji generalnej SSV, zajęli trzecie miejsce. To najwyższy wynik w karierze Domżały. Polaków wyprzedził duet amerykańsko-brazylijski – Austin Jones i Gustavo Gugelmin, który do pierwszego miejsca stracił zaledwie 17 minut. Zwycięzcą, po raz drugi w karierze został Chilijczyk – Francisco Lopez Contardo z pilotem Juanem Pablo Latrach Vinagrem.

W 43. Rajdzie Dakar do Polaków najczęściej należało czwarte miejsce. W klasie SSV na tej pozycji uplasował się Michał Goczał z pilotem Szymonem Gospodarczykiem z Energylandia Rally Team. Czwarty w klasyfikacji generalnej Quadów był Kamil Wiśniewski z Orlen Team. Do najniższego stopnia podium zabrakło mu niecałych czterech godzin. Jako trzeci, na mecie w Jeddah zjawił się Amerykanin Pablo Copetti, od którego lepsi okazali się tylko Chilijczyk Giovanni Enrico, zdobywca drugiego miejsca, oraz zwycięzca Argentyńczyk Manuel Andujar.

W klasyfikacji generalnej aut, czwartą pozycję zajął Jakub Przygoński wraz z Niemcem Timo Gottschalkiem. Duet Orlen Team wyprzedzili Hiszpanie, Carlos Sainz i pilot Lucas Cruz. Jako drugi na metę dojechał Nasser Al-Attiyah z Kataru, wraz z pilotem  Matthieu Baumel z Francji. Pierwsze miejsce, zgodnie z oczekiwaniami, należało do Francuzów – Stéphane Peterhansel i pilota Edouardo Boulangera. Peterhansel to jeden z najbardziej doświadczonych uczestników Rajdu, pierwszy raz wziął udział w Dakarze w 1988 r. Tegoroczne zwycięstwo jest czternastą wygraną w jego karierze.

Nie wszyscy dotarli na metę w Jeddah. Niestety nie obyło się bez tragedii. Wskutek obrażeń doznanych podczas wyścigu zmarł Pierre Cherpin. Francuski motocyklista miał wypadek na trasie siódmego etapu. Cherpin był amatorem i po raz czwarty startował w Rajdzie. Do tej pory podczas Dakaru zginęło 27 osób, większość z nich to motocykliści.

Z marzeniami o wygranej pożegnali się motocykliści z Orlean Team. Maciej Giemza wycofał się z rajdu po wypadku na 9 etapie, a Adam Tomiczek zrezygnował z powodu kontuzji po 5 etapie. Zawodnicy z Duust Rally Team debiutowali w tym roku na Dakarze. Jacek Bartoszek wycofał się z wyścigu z powodu awarii motoru, natomiast Konrad Dąbrowski jako jedyny z Polaków ukończył wyścig. Dziewiętnastolatek uplasował się na 28 pozycji. Ojcem Konrada jest Marek Dąbrowski, wielokrotny uczestnik Rajdu oraz trzykrotny mistrz świata w rajdach motocyklowych.

W tegorocznym Dakarze zabrakło Rafała Sonika. Zwycięzca z 2015r. umieścił oświadczenie na swoim facebookowym profilu: Dakar to spora inwestycja, a w najbliższej edycji dość ryzykowna. Zgodnie z protokołami bezpieczeństwa, jeśli którykolwiek z członków zespołu będzie mieć pozytywny wynik testu na covid-19, cały team może wypaść z rajdu. W obecnych warunkach gospodarczych byłaby to po prostu nieodpowiedzialna decyzja. Sport musi zejść na drugi plan, kiedy na szali jest zdrowie i dobro bliskich, członków teamu, czy pracowników.

Tegoroczna edycja rajdu była wymagająca. Pustynna ponad 7700 km trasa to trudny sprawdzian dla zawodników, członków ekip i maszyn. Bardzo wysokie miejsca Polaków rozbudzają nadzieję na jeszcze lepsze wyniki w kolejnym Dakarze.