Torebka – od haftów do milionów

Najdroższa torebka świata, Źródło: Boarini Milanesi

Torebka może być czysto funkcjonalna, pomagać w przenoszeniu rzeczy codziennego użytku albo ozdobna, wypełniająca naszą potrzebę posiadania ładnych rzeczy. Skórzane, materiałowe, plastikowe, do wyboru do koloru!  Przyjrzyjmy się temu, jak ten poręczny dodatek znalazł się na naszych ramionach.

Ich historia sięga prehistorii. Najstarszą torebkę znaleziono na terenie dzisiejszych Niemiec. Udekorowana psimi zębami, jest datowana na okres pomiędzy 2 500 a 2 200 r. p.n.e. Jej zdobienia mogły świadczyć o wysokim statusie materialnym i społecznym posiadacza. Torebki także cieszyły się popularnością w starożytnym Egipcie, gdzie korzystano z nich do przechowywania kosztowności.

W średniowieczu służyły głównie bogatym kupcom. Noszone przy pasie służyły do przechowywania złota i drobnostek, a kształtem przypominały dzisiejsze listonoszki. W XV wieku, pięknie haftowane i udekorowane, były darem pana młodego dla przyszłej żony.

Sweet bag, Źródło : Museum of Fine Arts, Boston

Większość modeli wynaleziono z potrzeby. Modne dziś “shopper bags” zostały stworzone do przechowywania i przenoszenia jedzenia. A “sweet bags”, bardziej torebeczki niż torebki, miały neutralizować nieprzyjemne zapachy. Średniowiecze nie słynęło z wysokich standardów higienicznych, więc kobiety umieszczały sproszkowane kwiaty, w pięknych haftowanych sakiewkach, które sprytnie ukrywały w fałdach sukni.

Współczesna torebka Shopper, Źródło: sincerelytommy.com

W połowie XVIII wieku torebki ponownie przeszły zmiany. Wraz z rozwojem i rewolucją przemysłową, pojawiło się powszechne podróżowanie. W 1841 roku  Samuel Parkinson, przedsiębiorca z Yorkshire zauważył, że torebka jego żony była zbyt mało wytrzymała na duże bagaże i długie podróże. Zamówił dla niej zestaw skórzanych toreb w różnych rozmiarach. Oprócz trwałości Parkinson chciał, aby wyróżniały się na tle bagaży pasażerów z niższych klas. Londyńska Firma H. ​​J. Cave & Sons chętnie spełniła oczekiwania klienta. Pani Parkinson stała się właścicielką pierwszej na świecie markowej torebki, a projekty H. J. Cave’a zainspirowały Louisa Vuittona i młodego Gucci Gucciego.

Chociaż przestały być uważane za luksusowe dodatki odzieżowe zarezerwowane tylko dla wyższych sfer społecznych, niektóre nadal symbolizują status materialny posiadacza. Najsłynniejsze torebki świata są jednocześnie najdroższymi. Dostępne dla nielicznych, kosztują do kilku milionów złotych. Najdroższa w historii torebka, kosztująca prawie 27 milionów złotych, to  model Parva Mea stworzony przez włoską markę Boarini Milanesi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *