Kawiarnie Naukowe UG

Kawiarnie Naukowe to otwarte zebrania naukowe dla publiczności, na których prezentowane są wyniki badań. Naukowcy prezentują swoje projekty oraz co udało im się odkryć czy przeanalizować. Jest to najwyższa forma popularyzacji nauki. Na Uniwersytecie Gdański też możemy uczestniczyć w takim przedsięwzięciu.

Podczas najbliższych spotkań z cyklu Kawiarnie Naukowe w Uniwersytecie Gdańskim będziemy mogli bliżej przyjrzeć się historii mikroskopu i jego możliwościom. Warto zapoznać się z owymi zagadnieniami, ponieważ specjaliści z danych dziedzin przedstawiają wyniki swoich badań oraz pozwalają nam lepiej zgłębić poruszany temat.

Już teraz możemy zaprosić na spotkanie z dr Anną Synak, które odbędzie się 26 stycznia o godzinie 17:00. Tytuł jej wystąpienia to “Podróż na świecie nano”.

Dr Anna Synak pod lupę weźmie historię mikroskopu oraz jak ta metoda wykorzystywana jest w wielu dziedzinach nauki oraz techniki. Od kiedy został skonstruowany pierwszy mikroskop optyczny w XVII wieku, powstało wiele rodzajów tego urządzenia, dzięki którym możemy pozyskać informacje o kształtach czy rozmiarach próbek. Można również analizować ich skład i strukturę, badanie to pozwala na poznanie ich właściwości m.in. magnetycznych czy elektrycznych. Na wykładzie poruszana będzie kwestia tzw. zdolności rozdzielczej – jest to bowiem najmniejsza odległość między dwoma punktami na obrazie, które traktowane są jako odrębne. Dzięki dr Annie Synak poznamy historię mikroskopów, rodzaje ich modeli czy właściwości. Dowiemy się, że nie jest to tylko narzędzie naukowe, ale przede wszystkim jest to „oko”, które pozwala nam zajrzeć głębiej w otaczający nas świat.

Wszystkie aktualności możemy znaleźć na stronie Uniwersytetu Gdańskiego a chęć czynnego uczestnictwa zgłosić podczas wykładów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewięć − cztery =